| Iannaaa333 a întrebat:

Bună TPU!
Am nevoie și eu de cateva sfaturi dar vă rog mult fără hate.
Am 14 ani și deja de aproape doi ani imi doresc un nou telefon si nu, nu e vorba de bani în acești doi ani am acumulat banii necesari (alocație, ajutandu-mi părinții și buneii etc) plus că telefonul meu actual deja are cateva probleme tehnice. Problema e că părinții mei sunt cam împotrivă mai mult tata, tata e un om bun dar uneori poate să te jignească fără să vrea dar oricum țin la familia mea mai mult decat la mine. Problema următoare e că tata mi-a spus că dacă îl conving că merit acel telefon mi-l procură, intrebarea mea e următoarea.
-Cum îl conving? Cum îmi conving părinții că merit acel telefon?
- Ați putea să-mi scrieți o listă de treburi casnice la general cu care îi pot ajuta (locuim la curte).
Menționez că nu sunt genul care stă 24/24 în telefon deci nu asta este problema referitor la note nu am note rele dar nici 10 pe linie, cel mai des 9 dar părinții mei nu sunt strincți cand vine vorba de note, dimpotrivă sunt foarte înțelegători.
Aștept cu drag răspunsurile voastre și rog mult fără hate.
DAU CORONIȚĂ!
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Il poti intreba pe tatal tau cum poti dovedi ca meriti acel telefon. Incearca totusi sa ii faci sa vada ca esti silitor, ajuta-i la gatit / curatenie/ facut curat prin curte / sa ai grija de fratii tai mai mici daca ai etc. Si incearca sa le spui ca telefonul tau are probleme si ca ai vrea unul nou, fiindca acesta nu mai este bun.