| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Am niște probleme în familie, părinții mei se ceartă des și de curând diriginta a aflat asta, iar maine am programare la psihologul liceului.
Cei care ați mai fost, aș fi recunoscătoare dacă mi-ați putea descrie cum decurge o confesiune la psihologul școlar. Iar dacă îi povestesc despre situația părinților mei, ei vor afla sau va fi implicată și protecția copilului? Pentru că nu îmi doresc sub nicio formă asta. Voi ce ați face în situația mea?
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Iulia! Sincer psihologul nu te poate ajuta cu nimic nimeni nu se poate pune in situatia ta nimeni nu te intelege mai binew cum te intelege Dumnezeu, daca tu acasa ai o viata grea roaga te lui Dumnezeu cere i lui ajutorul, parintii tai se cearta deoarece sunt stresati obositi nu au bani, tu esti singură la parinti sau mai ai frati? Ce varsta ai? Psihologul te pune sa i povestesti toata viata ta si la final i ti spune ca totul depinde de tine sa reusesti nimeni in afara de tine nu te poate ajuta, si te mai asteapta data viitoare

4 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Nu am fost vreodată la psihologul școlar dar îți pot spune cum este treaba la psiholog. Nu afla nimeni ceea ce vorbești cu psihologul. In niciun caz părinții tai sau protectia copilului. Doar să fie un caz extrem unde ar trebui să intervină pentru protecția ta, in rest, nu afla nimeni, totul este confidential, stai liniștita. Regula numărul 1 in terapie este sa fii 100% sinceră, nu te ascunde cu nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Iata si un lucru foarte bun, care se intampla la scoala, asa cum putini profesori si diriginti fac.
Mergi al psiholog si spune adevarul ca sa poti primii ajutor necesar.
Probabil ca parintii vor fii chemati si ei sa fie pusi la curent cu situatia ta, cum esti afectata de certurile lor si sincer, cred ca exista o sansa mare ca in urma acestor discutii cu psihologul, certurile lor sa inceteze si chiar sa se impace.

| Dani211 a răspuns:

Buna,eu am fost la psiholog, psihiatru din clasa 5 pana in a 10 atunci am intrat la peninteciaru de minori
Te va întreba cel mai probabil dacă părinții urla și la tine,te abuzează,dacă tactu sau maica-ta bea sau din ce cauza se cearta, financiar
Cum reacționezi tu la cearta dintre ei, dar cum a aflat diriga ca părinții tai se cearta? Nu cred ca i-ai spus tu?
Locuiești la garsoniera sau apartament? Fi sinceră in mare parte dar mai baga și vrăjeli, diriga ta e o nesimțita ca a apelat la psihologu școlii, puteai merge la un psiholog din oraș ce nu avea legătura cu liceu tău.
Funda?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Dani211):

De ce ai intrat la penitenciar ca ai furat, tu esti exemplu bun? Mai vrei si funda?