| aLoneInDark18 a întrebat:

am o intrebare, e foarte importanta, deci daca o fata de vreo 13 ani este impreuna cu unul de 27, este legal, adica daca afla politia baiatul si/sau fata va pati ceva?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Daca intretine relatii sexuale intra la corupere de minori si risca inchisoare de la 1 la 5 ani.

| aLoneInDark18 explică (pentru ALGator):

Daca nu intretinem e ok?

| aLoneInDark18 explică (pentru ALGator):

Pai si doar asa poate intra?

| sir sanjei a răspuns (pentru aLoneInDark18):

Nu e deloc ok ca la 13 ani sa ai o relatie cu unu de 27.
"prietenul" tau are ceva probleme daca la 27 de ani umbla cu o fetita.
Tu la 13 ani ai tai ar trebui sa iti vezi de copilarie, de scoala si de aventurile varstei.
Ce aveti voi, cu greu, poate fi numita relatie.

| minrest a răspuns (pentru aLoneInDark18):

Pai o sa intretineti. Nu pierde el timpul degeaba cu tine. Userul Adelina1995, o alta fata de 13 ani, a intrebat intai daca este bine sa aiba prieten major, ''daca nu fac nimic indecent'', repede au ajuns la sex, a pacalit-o sa faca fara protectie, a ramas gravida, el a jucat putin teatru ca o sustine, a parasit-o, ea e in luna a patra. Sunt sanse destule sa moara la nastere, caci la 14 ani corpul nu e pregatit de asa ceva, si gata, a scapat baiatul. Nu vrei sa ii cauti profilul, de la ''utilizatori'', sa ii citesti intrebarile? Toti i-am dat sfaturi bune, le-a dat la spate pe toate. Si cate nu au fost ca ea pana acum!

| Intruder19 a răspuns (pentru aLoneInDark18):

Moral nu e ok sa ai o relatie cu cineva cu o diferenta de varsta asa de mare pentru ca la un momentdat o sa se ajunga si la sex si o sa iti distrugi copilaria.

Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Daca e sa o iei pe gandite asa, tu te gandesti ca diferenta este de 14 ani si nu tii cont de ce spune lumea. Ei bine, treaba sta in felul urmator, cand esti cu varsta sub 18 ani si umbli cu cineva mai mare decat tine, cu un adult, chiar daca nu se intretin relatii intime intre voi se considera corupere de minori, pedofilie si se face inchisoare daca cineva te va reclama in privinta aceasta, daca va afisati in public este foarte grav.
Daca esti peste 18 ani si ai o relatie cu un barbat fie de varsta apropiata sau mai mare decat tine, atunci este totul legal, nimeni nu se va opune relatiei voastre.
Atat cat esti minora trebuie tu sa renunti la acest barbat pana nu este prea tarziu. El poate fi inchis, iar tu posibil cu sedinte de psihoterapie de la Protectia Copilului (in caz ca ai suferit sau ti-a facut rau atat timp cat ai fost impreuna cu el).
Parerea mea este sa-i spui tu prietenului tau sa intrerupeti relatia si sa-si gaseasca o prietena de varsta lui. Un lucru sa stii, anumiti barbati au fetisuri cu copilite naive ca tine, adica au o atractie sexuala fata de fetele la varste fragede, le "imbalsameaza" cu cuvinte dulci pentru a le pica in dragostea oarba dupa ei si la final apar usor usor si restul problemelor care pot deveni mai grave.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MihaelaDart):

De corupere de minori si alte alea i-am zis si eu, dar nu o da in islamisme de-acum. Sa zicem ca fata unui prieten merge cu mine la un concert. Ea are 14 ani, eu 40. O tin de mina sa nu o pierd. Corupere de minori si pedofilie, nu? Tu ai habar macar de semnificatia acestor termeni? Auzi tu, ceva foarte grav daca te afisezi in public. Depinde ce fac in public.
P.S. Apropos de "imbalsamare" sa vezi tu cum arata machiate multe de-astea de 13-14 ani, zici ca au dublu varsta. Asa ca sa nu fim mai catolici ca papa.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inchisoare pentru corupere de minori, pedofilie

| GabiDumitrescu a răspuns:

BULAU! Asta scrie pe tine.

| Superior a răspuns:

Sunteti de rasul lumii, HUAAA

| ALGator a răspuns:

Admitind ca pot fi numai intentii bune din partea celui de 27. Este o relatie pronuntat asimetrica, in care cel de 27 are avantajul fortei, independentei economice, puterii de convingere, experientei. Ii este mai usor sa il joace pe cel de 13 iar acesta (aceasta) nu este suficient de inarmata sa sesizeze eventualele manevre din partea celuilalt.
Deci faci acrobatie fara cablu de siguranta si plasa, dar si fara sa te fi antrenat. Cita vreme nu te prabusesti nu observi ceva deosebit, dar la o cadere suferi consecinte serioase.
Este de asemenea o situatie nenaturala pentru ca la 13 ani esti si trebuie sa fii dependent de parinti. Si mai esti foarte conditionata de viata scolara, care si ea necesita stabilitate.
E prea mult, mult mai mult decat ar merita.

| Alexul99 a răspuns:

Eu nu inteleg logica asta. ce poate vedea ala la o fata de 13 ani?
Ca banuiesc ca `minte` nu prea ai la 13 ani, daca cu asta o prosteste laughing.
Adica frate. sa vezi pe afara o copila de 13 ani cu unul de 30 aproape, nu ai zice ca e tacsu`?

| HantigRaul a răspuns (pentru Alexul99):

Genul ăsta de om urmaresc faptul că nu au minte la vârsta asta. Sunt destui ratați care nu ar avea șanse la o fată de vârsta lor, fie nu sunt destul de încrezuți în sine ca să abordeze o fată de aceeași vârsta(aproximativ). Mai sunt și pedofili care urmăresc copii pentru că sunt atrași de ei. Nu e nici o logică, persoanele care se ocupă cu așa ceva sunt niste faliți sau sunt persoane cu probleme mintale.

Răspuns utilizator avertizat
| rrrp a răspuns:

Vorba aia, de ziua lui cumpara i codul penal...

| Alexxxaa1010 a răspuns:

Pedofilie. Corupere de minori si se pedepseste.
Asta legal, dar nici moral nu mi se pare ceva normal. Adica totusi nu e vorba neaparat de diferenta de varsta, dar fata are 13 ani, macar daca ar avea 17/18, iar tu 32. Intelegi? Ar fi si ea mai "coapta". ORicum, cine sunt eu sa ma bag?! Fiecare face ce vrea, dar ma intreb : "Parintii sunt de acord? "

| Andrei122001 a răspuns:

Inchisoare tu-i morțisorii lui de pedofil

Răspuns utilizator avertizat
| Andeed1w1 a răspuns:

Daca e sa o iei pe gandite asa, tu te gandesti ca diferenta este de 14 ani si nu tii cont de ce spune lumea. Ei bine, treaba sta in felul urmator, cand esti cu varsta sub 18 ani si umbli cu cineva mai mare decat tine, cu un adult, chiar daca nu se intretin relatii intime intre voi se considera corupere de minori, pedofilie si se face inchisoare daca cineva te va reclama in privinta aceasta, daca va afisati in public este foarte grav.
Daca esti peste 18 ani si ai o relatie cu un barbat fie de varsta apropiata sau mai mare decat tine, atunci este totul legal, nimeni nu se va opune relatiei voastre.
Atat cat esti minora trebuie tu sa renunti la acest barbat pana nu este prea tarziu. El poate fi inchis, iar tu posibil cu sedinte de psihoterapie de la Protectia Copilului (in caz ca ai suferit sau ti-a facut rau atat timp cat ai fost impreuna cu el).
Parerea mea este sa-i spui tu prietenului tau sa intrerupeti relatia si sa-si gaseasca o prietena de varsta lui. Un lucru sa stii, anumiti barbati au fetisuri cu copilite naive ca tine, adica au o atractie sexuala fata de fetele la varste fragede, le "imbalsameaza" cu cuvinte dulci pentru a le pica in dragostea oarba dupa ei si la final apar usor usor si restul problemelor care pot deveni mai grave...

| Andeed1w1 a răspuns:

Daca e sa o iei pe gandite asa, tu te gandesti ca diferenta este de 14 ani si nu tii cont de ce spune lumea. Ei bine, treaba sta in felul urmator, cand esti cu varsta sub 18 ani si umbli cu cineva mai mare decat tine, cu un adult, chiar daca nu se intretin relatii intime intre voi se considera corupere de minori, pedofilie si se face inchisoare daca cineva te va reclama in privinta aceasta, daca va afisati in public este foarte grav.
Daca esti peste 18 ani si ai o relatie cu un barbat fie de varsta apropiata sau mai mare decat tine, atunci este totul legal, nimeni nu se va opune relatiei voastre.
Atat cat esti minora trebuie tu sa renunti la acest barbat pana nu este prea tarziu. El poate fi inchis, iar tu posibil cu sedinte de psihoterapie de la Protectia Copilului (in caz ca ai suferit sau ti-a facut rau atat timp cat ai fost impreuna cu el).
Parerea mea este sa-i spui tu prietenului tau sa intrerupeti relatia si sa-si gaseasca o prietena de varsta lui. Un lucru sa stii, anumiti barbati au fetisuri cu copilite naive ca tine, adica au o atractie sexuala fata de fetele la varste fragede, le "imbalsameaza" cu cuvinte dulci pentru a le pica in dragostea oarba dupa ei si la final apar usor usor si restul problemelor care pot deveni mai grave. Daca intretine relatii sexuale intra la corupere de minori si risca inchisoare de la 1 la 5 ani.