| Retrica07 a întrebat:

Buna tpu...am o mare problema in familie si sincer nu prea stiu ce sa fac. M-am trezit intr-o dimineata si parintii mei se certau rau de tot. Taica-meo a inceput sa devina agresiv, atat fizic cat si in limbaj.De abia am reusit sa-l calmez cand am inceput sa tip la el.Acum nu mai comunica cu maica-mea si ma ingrijoreaza lucrul asta. Am patit acelasi lucru acum cateva luni. Tin sa mentionez ca pe perioada iernii locuiesc cu bunica mea, care a fost efectiv data afara din casa (de taica-meo bineinteles). Cateva luni a stat in alta camera, am incercat sa discut cu el, nici macar nu vrea sa vorbeasca cu mine, desi stie ca eu nu am absolut nicio vina. Maica-mea e suparata rau.As vrea s-o ajut, dar nu stiu cum. Nu ma mai simt deloc in siguranta in casa. Pur si simplu taica-meo se comporta ca un animal. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Cosmin_Ivancencu_1990 a răspuns:

Nu exista vreo căsnicie unde sa nu existe certuri dar totuși pare cam exagerat felul în care se comporta tatăl tău! Dacă nu se calmează apele în familie ți-aș sugera sa ii întrebi pe fiecare în parte de ce a început totul! Iar dacă tatăl tău nu vrea sa zică nimic întreab-o pe mama ta de la ce au început certurile și încercați tu și mama ta sa găsiți o soluție la problemă! Dar dacă nu se poate face nimic nu știu ce ați putea face! Posibil sa aibă probleme mintale și ar trebui sa meargă la un psiholog!

| Retrica07 explică (pentru Cosmin_Ivancencu_1990):

Mda.Problema este ca asta nu se intampla pentru prima oara! Eu mereu am fost singura care a rezolvat problemele dintre ei doi, acum el nici nu vrea sa ma asculte.Multumesc oricum de sfat!

11 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Câţi ani ai? Şi prin ce e agresiv fizic?

| Retrica07 explică (pentru Laura):

Am 14 ani. Pur si simplu se lovesc, se imping...ma rog, nu pot explica concret.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cati ani ai!

| Retrica07 explică (pentru Violleta2022):

In prezent am 14 ani. Certurile de genul acesta au inceput de prin perioada in care aveam 11-12 ani.Nu prea vad de ce ar conta varsta, cand pe copil tot il afecteaza ce se intampla in jurul lui!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Retrica07):

Bininteles ca varsta conteaza enorm, ca de aveai 20de ani, te sfatuiam sa-ti iei valiza si sa te muti cu chirie, sau la vreun prieten, dar in cazul tau, nu prea sunt sanse, ca esti micut inca si depinzi de parinti, atat legal cat si financiar.
Dar ce poti face?
Ei bine, poti discuta cu ei si le poti explica, asa cum ai facut aici, ca te afecteaza certurile lor si ca suferi enorm, ca nu te poti odihnii cum trebuie, sa nu mai dai randament la scoala si ca esti necajit tot timpul.
Poate ei nu realizeaza cat de mult te afecteaza si cat de rau te pot stresa si necajii, dar trebuie sa le spui, poate cumva se va mai imbunatatii si situatia dintre ei, de dragul tau.

Imi aduc aminte, cu multi ani in urma, cum am intrat peste vecinii care se certau si se bateau si le-am luat copii din casa, care urlau de frica sarmanii.
Chemasem si politia, care a venit destul de repede, dar eu deja intrasem cu tupeu peste ei si am luat copii la mine, sa-i feresc din calea parintilor dezlantuiti.
Nu stiu ce le-a spus Politia cand a venit, dar certurile au incetat si nu a mai auzit niciodata ceva atat de rau in casa lor.
Banuiesc ca, frica ca serviciile sociale sa nu le ia copii, i-a facut sa fie mai cerebrali si sa judece de 2 ori inainte sa tipe unul la altul.

| Retrica07 explică (pentru Violleta2022):

Intr-adevar ai mare dreptate. Sper sa se rezolve si problema asta cumva.Multumesc mult pentru ajutor, chiar mi-ai fost de folos!

| Freya1 a răspuns:

Intreab-o pe mama ta de ce se cearta si care este problema de fapt iar daca nu vrea sa iti spuna lasa-i in pace sunt sigura ca sunt sificient de maturi ca daca nu se inteleg sa se separe si sa isi vada de drum pana nu este tarziu

| Retrica07 explică (pentru Freya1):

Din pacate asta este adevarul...multumesc de ajutor!

| danay72 a răspuns:

Discuta cu mama ta si vezi ce solutie găsiți, dar nu uita ca e problema părinților tăi. Ei vor gasi o soluție. Poate, daca vorbești cu tatăl tău când e bine dispus si sa nu il acuzi de nimic, ci să îi spui ca esti îngrijorat pentru el și ii vrei binele. Dar vorbește cu blândețe și respect profund și nu uita ca un răspuns blând îndepărtează furia.

| Retrica07 explică (pentru danay72):

Am reusit sa vorbesc cu el acum vreo jumatate de ora...chiar sper sa fi inteles ceva din discutia pe care am purtat-o! Multumesc oricum pentru sfat!