| CamiRaluka a întrebat:

Am o mica problema..si mi-ar fi de mare ajutor un sfat de la voi!
De cand am internet, (asta de acum vreo 4-5 ani) pe cand aveam 10 ani..parintii mei si-au pierdut indrederea in mine, de fapt nu stiu daca au avut vreodata. Ai mei nu prea le au cu netul si calculatoarele. tata ce mai stie cate ceva. mama nimic. Am 15 ani. mi se pare normal sa am intimitatea mea. Cam pe la 11 ani. i-am zis mamei mele ca am vorbit cu o fata pe care nu o cunosc.(pe atunci nu stiam nici eu atatea). si de atunci imi tot zice sa nu vorbesc cu persoane pe care nu le cunosc si asa mai depate. nu sunt asa cretina incat sa imi pun increderea in oricine, chiar daca vorbesc cu persoane necunsocte.e o lume virtuala pana la urma. Daca acum le zic ca eu am un nr de prieteni virtuali.lor deja le bate gandu ca o sa fiu luata asa...ca prin minune de pedofil... ei vad prea multe prostii pe la tv. si cred ca eu fac nu stiu ce chestii pe net.
Si pentru ca ei se comporta asa..eu ii "rasplatesc" fara sa le arat cand vorbesc cu cineva. pur si simplu nu imi place sa vada si cea mai neinteresanta convorbire cu o prietena pe care si ei o cunosc. Ei daca vad ca cineva intra pe mess(cand apare jos in colt) gata... tipul/tipa acela/aceea are ceva cu mine. ma cauta sau alte cele. ei nu inteleg ca acea persoana pur si simpul intra pe mess. sunt atat de nebuuuni..imi pare rau ca am ajuns sa zic asta despre ei. dar nu maiii suport asa... Mai exact ei ma credc foaaaaarte naiva..ca, cad (scuzati cacofonia) in orice capcana. intarevar..in ziua de azi se intampla destule rele din cauza netului.dar pana la urma..asta e generatia noastra..cum si eu au avut generatia lor..cand se jucau in fata casei.
Mi-ar placea sa aiba mai multa incredere in mine. sa nu creada ca sunt asa naiva. si asa mai departe. Un sfat, ceva? Dau si fundita unui raspuns mai complex. Multumesc:* Have a nice night:*

5 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Naspa.Uite cum sa faci:

1.Sterge isoticul dar doar paginile accesate de tine.
2.Nu le mai spune ca vorbesti cu straini.
3.Deschide un joc sau ceva, lasa-l in bara, deschide messu sau pe ce vorbesti tu si cand vine mamica repede da disconect si scoate ala din bara.

| CamiRaluka explică (pentru Wehrmacht):

Asta si fac.dar ..nu stiu..ca prin minuunee. vaai...cami dar de ce iesi cand vin eu in camera? cam asta e replica lor. parca au ochiuri in fiecare colt de camera.

| mixxjim a răspuns:

Bunica mea spunea "zi Doamne fereste mama, c-o sa ai si tu copii!" laughing ai sa vezi si tu atunci cum e, dar pina atunci eu ti-as propune sa incerci mai degraba sa le arati alor tai despre ce este vorba. oricui ii este teama de necunoscut, daca spui ca ei nu se pricep la calculator e normal sa se poarte asa. i-ai frumos si arata-le/explica-le ce e messul, cum e cu intratul/iesitul de pe mess, lasa-i sa vada conversatiile tale, asa or sa inteleaga ca nu-ti dai intalnire cu unii care pot fi pedofili, ca stii ce faci si ca vorbesti lucruri de-ale voastre cu persoane de varsta ta. sigur le castigi increderea asa, si nu or sa stea o vesnicie sa se uite ce-ti scrii tu, ca mai au si alte treburi si or sa se plitiseasca repede happy si ei fac ce fac pentru ca te iubesc prea mult pentru a lasa sa ti se intample vreun rau. poti sa-ti inchipui cum ar fi sa ti se intample ceva rau ca te-a agatat cineva aiurea pe mess? nu cred ca poti. deci acorda-le si lor beneficiul varstei si al iubirii pe care ti-o poarta happy succes!

| Cherilyn a răspuns:

Hmm... si eu am o prietena foarte buna (de la distanta) cu care vorbesc la telefon aproape zilnic, dar parintii mei nu stiu de existenta ei, ci doar sora mea mai mare.
Ai tai sunt genul ala de comunisti, care au crescut cu frica si cu reguli stricte. De obicei nu prea merge cu frumosul la ei, deoarece inteleg foarte greu, mai ales daca au mentalitatea aia "copilul nu are niciodata dreptate".
Esti destul de mare ca sa ai grija de tine singura, si nu vad cu ce te-ar putea afecta o prietenie la distanta, mai ales ca e vorba de persoane de acelasi sex.
Incearca sa fii calma si sa le explici parintilor tai care e treaba cu messul si ca nu-ti face niciun rau o prietenie virtuala. Fa-i sa inteleaga ca esti destul de mare si destul de intelegatoare si spune-le ca nu poti cadea in plasa asa de usor, mai ales ca voi nici macar nu aveti de gand sa va intalniti.
Daca esti singura la parinti, automat vei fi coplesita de reguli si de protectie. Protectie exagerata care nici macar nu-si are rostul.
Explica-le ca esti constienta ca in ziua de azi se intampla lucruri rele din cauza acestor prietenii. Dar daca voi vorbiti, si nimic mai mult atunci nu au de ce sa se ingrijoreze.
E bine sa-ti educi parintii din timp si sa le inspiri incredere.
Ei nu-ti vor decat binele, si chiar daca uneori ti se pare ca sunt exagerati, ei te iubesc din suflet si nu ar suporta sa ti se intample ceva rau. De aceea trebuie sa ii convingi ferm ca nu mai esti naiva si ca-ti poti purta si singura de grija.
Numai bine!batting eyelashes

| CamiRaluka explică (pentru Cherilyn):

Multumesc mult de raspuns, sper sa imi fie de ajutor!winking:*
mixxjim, mersi si tiehappy