| Danut2017vasile1989Andrei a întrebat:

Am o nelămurire. Eu cânt muzică populară şi miercuri se fac filmări la ETNO TV. Am fost,am înregistrat melodiile iar azi când am sunat la Protecţia Copilului să îmi dea acordul au zis că nu am voie să apar la Tv. Există vreo lege de genul, ceva care să demonstreze că au ei dreptate?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta ta, banuiesc ca esti minor, altfel n-ai fi pus intrebarea.
De regula, daca tu esti de acord, la fel si parintii sau alti reprezentanti legali atunci nu este nici o problema, nu trebuie acordul nimanui. Doar daca ai fi fost fortat de parinti sau parintii n-ar fi fost de acord atunci trebuia problema rezolvata prin protectia copilului, eventual cu interventia instantei de tutela.

| Danut2017vasile1989Andrei explică (pentru Ioandelasal):

Mda. Au zis că să îmi sun părinții și să mă prezint marți la Tribunal pentru semnarea unui contract de acord.

| Felys a răspuns:

Dar cati copii apar pe la emisiuni, chiar si actori in filme, la consursuri de muzica, interviuri pe strazi.Pentru ce ai nevoie de acordul lor.Vezi-ti de treaba si nu mai merge la ei sa le ceri voie.Este interzis doar cand copilul respectiv nu isi da acordul dar daca tu vrei nu are cum sa iti interzica nimeni

| Danut2017vasile1989Andrei explică (pentru Felys):

Ok. Dar aia de la protecție a zis că nu că să vezi că mă dă în judecată că nu am dreptul

| iar99Teo a răspuns:

Daca esti minor, cu acordul parintilor (a tutorilor legali) ai voie sa apari la televizor fara acceptul Protectiei Copilului.
Teoretic, Protectia Copilului poate sa intervina in acest caz doar daca este vorba de un abuz exercitat de mass media asupra ta.
Televiziunea pentru a fi acoperita legal, poate sa solicite un acord scris din partea parintilor pentru aparitia televizata, pentru a evita ulterior alte neplaceri.