| Petran_Suzana_1995 a întrebat:

Am o problema cam ciudata... Eu învățam foarte bine la scoala in Romania (medii doar de 10) pana cand in clasa a 5-a m-am mutat in Franta. Aici ma descurc foatre bine deasemeni insa aici scoala este mai ușoară decat in Romania. Noi învățam intra 3-a ce învață ei in a 5-a deci e o diferența mare. Prin faptul ca stiam multe lucruri eu nu am mai învățat deloc. Inca am note bune dar nu perfecte ca 9-10, am am si 7-8. Tatăl meu vrea ca eu sa invat bine si sa am un viitor si cere multe de la mine insa chiar daca încerc acum sa invat mai mult nu reușesc... Nu imi intra in cap si ma plictisesc repede. Asa ca stau mult timp pe telefon pe net. Nu dau interes școlii desi am note bune. (Nu copiez) laughing! Acum, sunt sogura ca daca nu depun mai mult efort la scoala tatăl meu va lua măsuri... câteodată se cearta cu mine din cauza asta. Dar faptul ca face asta nu ma ambiționează sa invat ci dimpotrivă, ma face sa urăsc asta si mai mult. Nu pot sa vorbesc cu el fiindcă mereu va găsi un motiv sa nu imi dea dreptate. Stiu ca pe deoparte are dreptate dar nu vreau sa imi petrec viața Învățând si lucrând. Vreau sa imi trăiesc viața cat se poate de bine mai ales ca sunt in Perioada adolescentei (am 13ani) si nu vreu sa imi petrec cei mai frumoși ani din viața asa. Ce ar fi mai bine sa fac? Mersi happy

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si ce o sa faci cand nu te vor mai sustine parintii?
Daca vrei sa fii om de serviciu sau mai rau atunci nu invata, nu se cer studii.
Daca vrei sa ajungi ceva pune mana si invata. Invatatura nu-ti va ocupa tot timpul si vei avea timp si de distractie, mai ales ca acum esti prea mica.
Imi amintesc ca problema asta mi-a pus-o si fiul meu, cand era in cl. a V-a, dar din alta perspectiva. El mi-a spus ca majoritatea din clasa lui nu invata si el de ce-ar invata. I-am raspuns cam in felul urmator (era inainte de 1989): "Fiule, este treaba ta daca vrei sa inveti ori nu, inveti pentru tine si nu pentru noi, parintii. La colectiv, sa dai cu sapa, n-ai nevoie de studii dar, daca vrei sa faci altceva, atunci ai nevoie."
De atunci n-am mai avut aceasta problema cu el si nici macar nu l-am mai verificat daca isi face temele ori isi invata lectiile, a avut el grija sa o faca.