| Sorina637 a întrebat:

am o problema care ma tot macinasad
Parintii mei vor sa se desparta si asa si eu am un frate mai mic iar amandoi vrea sa si ia un copil. Eu ma duc cu mama iar el cu tata.
Problema e ca eu il iubesc foarte mult, are 4 ani si eu l am crescut si i am fost alaturi de cand e iar cu timpul m-am atasat de el de parca ar fi copilul meu deoarece parintii mei erau prea ocupati cu locurile de munca.
Nu stiu ce sa mai fac deoarece nu vreau sa se desparta si sa ne desparta si pe noi, de cateva zile tot plang si sper sa fie mai bine iar pe ei pare ca nu i intereseaza decat de propiile persoane. Va rog ajutati-ma ca sa i impac sau sa le explic cumva sau cu un sfat.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ramai cu ala mic

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ei vor sa se desparta... nu ai ce sa le faci, chiar nimic. Pana la urma este decizia lor, daca se inteleg sau nu.

Inteleg sa iti pare rau de fratele tau, ar trebui sa le zici acest lucru, sa le spui ca te impacteaza foarte tare asta si ai putea sa ai anumite "traume" dupa (mai mult asa de efect), poate si mama ta are o parere despre asta si considera ca ar fi bine ca amandoi copii sa ramana la un parinte.

Indiferent ce se intampla, sper sa ramai puternica si constienta de fiecare moment din viata, astfel de lucruri se mai intampla, conteaza cum trecem de ele. Bafta sa ai! ^_^

| Mosotti a răspuns:

Nu poti sa-i impaci, mergi inainte cu ce ai, o sa se intample ce vor parintii, n-ai ce face. Trebuie sa fi bine si asa.
Si te vezi cu fratele cand vrei tu, nu e o problema, doar ca nu sta cu tine, nu e asa o mare problema, viata ta nu trebuie sa fie dependenta de fratele mai mic!

| Andreeush a răspuns:

Dacă au decis să divorțeze nu cred că o să îi faci să se răzgândească.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Exista o lege care iti da dreptul sa decizi cu cine vrei sa fi dintre parinti, deci vezi cine va lua pe fratele tau si tu poti decide sa ramai cu acel parinte, decizia ta este luata in considerare la procesul de custodie

| Sorina637 explică (pentru LasleaIoan1972):

Diferenta e ca ei n au fost niciodata casatoriti, doar logoditi iar tatal meu este vitreg si mama nu m ar lasa in veci sa raman la el doar pentru fratele meucrying

| siriusblack98 a răspuns (pentru Sorina637):

Mama are dreptul sa-i ia pe ambii copii. Nu este obligata de lege sa-i lase unul dintre copii tatalui. Iar tatal are obligatia sa plateasca pensie alimentara.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Chiar daca nu sunt casatoriti sunt parintii tai deci decizia iti apartine chiar daca celalalt se opune legea zice ca tu alegi, nu are treaba cu casatoria, casatoria reprezinta starea lor civila, casatoriti sau nu ei raman parintii tai, deci pentru ca ai varsta decizia este doar a ta