| Steluta444 a întrebat:

am o problema care unora o sa li se para penibila dar pentru mine este deranjanta, va rog sa cititi tot. Deci anul trecut in aprilie am cunoscut un baiat, am inceput sa vorbim el mi-a zis ca este intr-o relatie de 1 an cu o tipa si ca nu mai merg lucrurile intre ei deoarece tipa l-a inselat etc. Eu i-am zis ca putem vorbi dar doar ca si prieteni nimic mai mult deoarece nu vreau sa ma bag intre ei. Dupa intr-o zi tipul mi-a dat mesaj zicandu-mi ca vrea sa fie impreuna cu mine si ca ma place si ca s-a despartit de 2 zile cu fosta lui. Ei bine am acceptat, am luat totul incet si pana la urma relatia s-a format foarte frumos intre noi doi. In septembrie mi-a cerut mâna si suntem foarte fericiti. Problema este insa ca din luna octombrie fosta lui ma terorizeaza. De exemplu ma urmareste sau striga dupa mine tot felul de lucruri sau chiar intr-o dimineata trecuse pe langa mine si ma intreaba " Cum a fost "penisul" lui iubitu-meu aseara?" deci practic chestii foarte jignitoare si enervante. Am tot ingnorat am zis poate se opreste dar din pacate nu. Dupa m-am gandit daca ii raspund inapoi poate ma lasa in pace ei bine degeaba. Iar acum chiar am ajuns la capatul puterilor nu este deloc placut pe oriunde mergi sa fie acolo si sa strige dupa tine. Azi chiar a incercat sa imi scrumeze in cap. Am 19 ani aproape 20, multa lume imi zice sa ma bag in parul ei dar eu sincer nu am fost educata in felul asta, nu voi face chestia asta. Prietenul meu actualul logodnic lucreaza in deplasare in țară si vine o data la doua saptamani acasa in weekend din pacate fix atunci soara nu da sa ne intalnim cu fosta lui iubita. Ei bine deja nu am mai rezistat si i-am spus si lui de problema asta si practic ne-am certat deoarece chestiile astea se intampla doar din cauza lui. Ei bine el mi-a zis ca o sa vina acasa weekendul asta si o sa mergem acasa la ea sa discutam cu ea si parintii ei. Ei bine voi ce parere aveti ar trebui sa mergem la ea acasa sau ce sa fac? Multumesc anticipat

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Mergi la ea acasa cu iubitul tău si avertizeazo ca o sa ii faceti plângere la poliție. Daca si asa continua mergi si fa plângere pentru hărțuire.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă am înțeles bine, sunteți cu toții majori. Adică (cel puțin teoretic) sunteți adulți. Și atunci ce aveți de vorbit cu părinții fostei?

După părerea mea, ai trei variante. De la cea mai simplă la cea mai radicală:
1) O ignori
2) Vorbești cu prietenul, mergeți împreună la ea, discutați deschis și rezolvați problema
3) Îi faci plângere la poliție pentru hărțuire

Totuși nu înțeleg de ce nu poți evita contactul cu ea. Evită zonele pe care le frecventează și cu asta basta. Doar nu te urmărește peste tot de câte ori ieși din casă. Pentru că dacă e așa, atunci clar trebuie să-i faci reclamație la poliție, pentru că fata nu e în toate mințile.

| AliGab a răspuns:

Inregistreaz-o fara sa stie si reclam-o la politie pentru hartuire.

| FreddieM a răspuns:

In primul rand felicitari pentru calmul si intelepciunea de care dai dovada.
Fata asta demonstreaza o imaturitate preocupanta pentru varsta ei.
Nu e rea ideea sa discuti cu parintii ei, sa le spui ca intimidarile ei nu rezolva nimic, e consum intil de energie, ca oricum relatia ta va merge inainte, dar ea comportandu-se in maniera asta isi aduce prejudicii propriei sale imagini, in loc sa dea dovada de bun simt si intelepciune, sa treaca peste istoria asta. Altfel va fi catalogata ca invidioasa, rautacioasa, isterica chiar, actiuni care o vor indeparta de cercurile bune ale societatii, si daca-si contruieste o astfel de reputatie, toti se vor feri de ea. Cine ar vrea sa se asocieze cu o isterica?
Daca parinti iau la cunostinta ce,, odrasla" au crescut, cu siguranta iau atitudine si-i mai dau cate o,, directionare" spre drumul cel bun. Asta daca sunt persoane cu bun-simt, diplomate si deschise dialogului.Sa speram ca asa sunt. Mult succes si sanatate

| FreddieM a răspuns:

As mai adauga ceva. Daca mergi la parintii ei, i-a o cutie de bomboane, si adopta o atitudine prietenoasa si amabila. Ba chiar poti sa-i compari ca si cum ar fi parintii tai, eventual cere-ti scuze in numele fetei lor daca le creeaza neplaceri dat fiind situatia actuala peste care are dificultati sa treaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate mi-ai povestit, ea pare mai mult o fatuca de 13 ani frustrata si geloasa. Iar la faza cu,, mergem acasa la ea sa discutam cu ea si parintii ei", ba asta chiar m-a amuzat. rolling on the floor Daca e pe-asa, du-te si discutati, nu e ok sa te umileasca in halul asta, desi tot ea se face de ras. Dar daca zici ca a incercat sa-ti scrumeze in cap, inseamna ca va intalniti sau stati in apropiere. Evit-o si vorbeste cu iubitul tau (daca ii zice el ceva, poate isi mai capata din demnitate). O fi bolnava cu capu'.

| EuAMG a răspuns:

In locul tau eu o luam de cap și o flocăiam bine tot să mă țină minte... când mă vede următoarea tura pe strada să treacă pe partea cealaltă