| Xenoverse a întrebat:

Am o problema cu mama mea.

Am 20 ani si eu lucrez la un magazin de mobila nu sunt angajat doar ajut un baiat care se pricepe la mobila si el ma plateste in functie de cat lucrez pe zi, daca lucrez mult primesc 50 lei pe zi si daca lucrez mai putin primesc 30 sau 20 lei pe zi iar azi m-a intrebat daca vreau sa vin cu el in Germania vreo cateva zile la incarcat marfa apoi am vorbit cu parintii mei, tatal meu este de acord dar mama mea nu. Zice ca pot sa ma accidentez si nu vrea sa ma aiba pe constiinta, mama mea e speriata de bombe. Ce sa fac ca sa o conving pe mama mea sa ma lase in Germania? Dau o funda mare.

Răspuns Câştigător
| gabriielaaa a răspuns:

Explica-i ca accidete se intampla si in tara nu doar in afara. iar faptul sa tise intaple tie e putin probabil spune-i ca stii sa ai grija de tine roag-o sa aiba incredere in tine fica e o oportunitate petru tine aceasta plecare si te va ajuta sa inveti ceva nou si sa capeti experenta. mult noroc

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 20 de ani, nu mai ai nevoie sa intrebi pe mama si tata daca iti dau voie, legal esti adult si ai dreptul sa decizi singur, ce vrei sa faci si unde vrei sa mergi.
Asadar, nu este nevoie sa convingi pe nimeni ca vrei sa pleci in Germania, doar sa-i informezi ca vei pleca cateva zile cu acel baiat si sa-ti iei buletinul la tine, ca sa poti trece granita.

| Xenoverse explică (pentru Violleta2022):

Degeaba sunt adult daca mama mea nu ma lasa in strainatate cu oameni care nu ii cunoaste. Trebuie sa fie luminata mintea mamei mele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Xenoverse):

Tu tot nu intelegi, nu?
Nu exista "nu ma lasa mama", ca doar nu te va lega de scaun, sau de piciorul patului.
La 20 de ani, mama ta nu mai are nici un drept sa-ti interzica ceva, tu putand pleca cand vrei de acasa, fara sa-i ceri voie, sau sa o instiintezi.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru Xenoverse):

Ai o situatie mai speciala. Daca raspunzi urat celor care-ti dau sfaturi(fie ele si proaste) in afara tarii ce vei face? Eu stiu ca nimeni nu-i profet in tara lui dar chiar esti pregatit sa zbori? Sus, sus de tot?

| minrest a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Zborul cu avionul este cel mai sigur mod de deplasare.

| sofisis a răspuns (pentru Xenoverse):

Are vreo tutela speciala, vreun drept special asupra ta din cauza handicapului tau?

| anonimg a răspuns:

Spune-i ca daca este nevoie veti vorbi zilnc la telefon 2-3 minute cand ai timp liber.

| minrest a răspuns:

Spune-i ca daca stai ca gaina pe langa casa nu vei ajunge niciodata mai sus de cei 50 de lei pe care ii iei acum intr-o zi buna.

| Xenoverse explică (pentru minrest):

Asta i-am si explicat mamei mele dar tot nu intelege.

| gabicoo a răspuns:

50 lei/ zi e viata de sclav.
Cauta un serviciu/ loc de munca unde sa lucrezi legal cu contract.
Germania merita vazuta.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru gabicoo):

Cum adică 50 lei/zi = sclavie? Care.i minimul economic in Ro? rolling on the floor De unde mai mult?

| gabicoo a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Pai fara contract inseamna fara contributii la sanatate, fara contributii la fondul de pensii și multe altele.
Daca te imbolnavesti si nu ai asigurare de sanatate platesti totul din banii tai. Daca ajungi somer nu primesti ajutorul de somaj. Etc, Etc.
Curat sclavie. Ma bine stai pe ajutorul social decat sa muncesti.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru gabicoo):

A, ok, dar și cu contract unde se ajunge? Tot acolo iese, poate mai slab la cate taxe si impozite. Plus, daca se muta singur: chiria, facilitatile, mâncarea și aia-s banii. laughing Trist.

| octav005 a răspuns:

Nu cred ca e bine sa pleci in Germania. lumea in ziua de azi e perversa. poate sa te pacaleasca cu banii,.

da si mama ta isi va face griji pentru tine,

| minrest a răspuns (pentru octav005):

Si asa ii da trei lulele. Nu il pacaleste, e omul lui de baza.

| Kogaion a răspuns:

Probabil frica este mai mare din cauza drumului, decat de incarcatul mobilei. Incearca sa-i spui ca mergi cu autobuzul, sau ceva de genul asta, iar acolo vei purta echipament de protectie, pentru ca este obligatoriu.
P.S. Un sfat, daca tot stai si il ajuti pe baiatul respectiv, mai bine ai lucra cu contract de munca, pentru ca asa, ai si tu niste facilitati, ca de exemplu asigurarea medicala, pensia, etc.

| Xenoverse explică (pentru Kogaion):

Da as vrea sa ma angajez dar nu pot am pensie de handicap si pot lucra doar 4 ore si eu lucrez mai mult 4 ore, lucrez maxim 6 sau 7 ore.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Esti major rolling on the floor) in fine...nu cred ca mama ta ar reprezenta o problema, dar daca intr-adevat nu vrei s-o superi pe mama ta spune-i si tu ca esti destul de mare rolling on the floor) si poti sa ai grija de tine si alte treburi.

| EneEscu a răspuns:

Tu nu constientizezi ca te afli in categoria persoanelor vulnerabile si ca poti deveni usor victima unor patroni exploatatori, a unor traficanti de persoane sau chiar a unor proxeneti? Mai bine ramai in tara si in siguranta, mama ta stie bine de ce nu te lasa sa pleci. Tu oricum nu poti calatori in alta tara fara sa fi insotit deoarece esti o persoana cu dizabilitati.

| minrest a răspuns (pentru EneEscu):

Se duce cu baiatul pe care il ajuta demult, crezi ca il vinde ala in Germania? E vorba de o perioada scurta. Patronii te exploateza, ei cu asta se ocupa, de asta au bani sa iti dea, si sa le ramana si lor destul.

| EneEscu a răspuns:

Puiule, dupa cum raspunzi se vede ca nu esti deloc pregatit pentru viata. Ascult-o pe mama ta fiindca iti vrea numai binele!

| Xenoverse explică (pentru EneEscu):

Daca ala ti-ar spune sa mergi cu el in Germania mergi? Sau ti-e frica de o tara straina?

| RinTanaka a răspuns:

Riscul de accidentare e mic. Folosește cuvinte complicate și nu te bâlbâit așa o poti convinge usor.
SUCCES!