| teiubescsipunct a întrebat:

Buna TPU...
Am o problema cu o fta la scoala eu i-am spus ca nu mai vreau sa vorbesc cu ea si a inceput sa ma amenite nu imi e frica de ea dar nu stiu cum sa fac sa ma lase in pace.(mi-a fost cea mai buna prietena)
Si parintii mei au divortat si uneori imi vine sa ma sinucid ajuatima sa trec peste acest obstacol al vietii vreau sfaturi care sa ma ajute simt lipsa parintilor dar sunt tac si sufar,,
vreau sfaturi va rog mult.
Dau funda.
P.S fara comentarii gen (esti nebuna sau altceva ca sufletul meu e daramat )

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Fata care te ameninta probabil numai la asta se pricepe, ignor-o iar in legatura cu parintii tai, daca au divortat...nu-i capat de lume, pentru tine tot parintii tai au ramas si vor ramane, fi optimista

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| PsychologyCupid a răspuns:

Ca sa poti trece peste divort, pune-te in locul lor, pur si simplu nu mai au aceleasi sentimente si trebuie sa mearga mai departe cu viata lor. Nu o sa uite de tine, pentru ca esti a amandurora. Dar daca ar fi ramas impreuna pentru tine, tu ai fi fost vinovata si te-ai fi simtit groaznic cand ai fi aflat. E mai bine asa, pentru ei, sustine-i pe amandoi, sa fie fericiti. Cat despre sinucidere, total nu sunt de acord. Sunt atatea lucruri pentru care merita sa traiesti. Ai o viata in fata, chiar daca nu te gandesti acum la asta, ai in fata iubire, prietenie, distractie, cariera, bani, familie, copil sau copii... Sunt atatea si atatea, trebuie sa lupti pentru ele, nu e usor. Cat despre fata aceea, ai grija ce prieteni iti alegi, fetele de obicei sunt cele mai false in materie de prietenie, niciodata nu spun tot adevarul, mereu ascund ceva.Trebuie sa ai mareee grija. SI pune-te si tu pe primul loc, doar asta conteaza, sa tii minte. Nimeni nu iti doreste binele mai mult decat tine.Iti doresc mult noroc, tine capul sus, va fi mai bine.

| teiubescsipunct explică (pentru PsychologyCupid):

Asa sper ca totul sa fie bine mersii pentru sfaturii!

| emonela1 a răspuns:

La problema cu fata da-o dracu ca doar la asta se pricepe.La problemqa cu parintii e mai raw nu stiu ce sa-ti zic.