| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU
Am o problema cu sora mea mai mare. Ea are 22 de ani si eu 14, iar ea ma uraste. Cand eram mici eram cele mai bune prietene, ne jucam impreuna, ne mai certam uneori, dar ne impacam ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat, acum are un iubit, e la facultate. Suntem inca foarte apropriate, cel putin asa am crezut..Cand ea era de varsta mea a suferit mult, parintii o certau si tipau la ea pentru cele mai mici greseli pe care le facea, la scoala nu se intelegea bine cu colegi, a suferit multe traume, acum e ok, are prieteni iubit, dar tot are acele traume din copilarie, parintii mei s-au schimbat apoi, la mine nu prea au tipat, mai rar ma mai certau fiindca mai faceam boacane, si-au dat seama ca au gresit ca parinti si au facut multe eforturi sa se schimbe. Ma lasa sa ies cu prietenii sa ma duc la acasa la alti colegi. Cea ce pe sora mea nu o lasau in trecut. Dar totusi acum o lasa sa mearga in alte orase la festivale, au devenit mai indulgenti. Dar ea nu vede asta. Cred ca e foarte invidioasa pe mine. Ea are impresia ca sunt o printesa rasfatata si ca parintii mei ma iubesc mai mult decat pe ea. Ceea ce nu e adevarat. Eu m-am comportat frumos cu ea, am iubit-o si respectat-o ca pe o sora mai mare. A durut-o in fund de mine. Nu mi-a spus asta direct, dar am aflat. M-am uitat in laptop cand ea nu era acasa la mesajele de pe meseenger intre ea si iubitul ei, am inceput sa plang cand am vazut ce a scris acolo... Ma facea in toate felurile printesa rasfata, proasta, spunea ca de abia asteapta sa se scape de mine, ca s-a saturat de moaca si vocea mea. Am gasit un mesaj de acum jumatate de an, am pus din greseala langa laptop solutie de baloane si a intrat in display, din fericire s-a reparat dar i se plangea iubitului ei ca sunt o curva proasta si o tarfa nenorocita tampita si handicapata. Am decis sa nu ii spun nimic, ea continua sa se comporte frumos cu mine ca si cand an fi prietene, imi face cadouri glumeste cu mine, cand de fapt are atata venin in ea. A mai scris si despre parinti ca sunt oribili ca ii uraste si mai multe.Stiu ca nu e vina mea, dar ma simt vinovata, nu inteleg de ce ma uraste asa tare. Scuzati daca am scris mult dar trebuie sa ma descarc
Este ceva in neinregula cu mine sau cu ea? Nu pot sa ii zic ce am vazut in mesaje fiindca daca ar sti ca i-am citit mesajele s-ar enerva groaznic pe mine

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti incepe prin a fii sincera cu ea si ai spune tota adevarul in fata, daca vrei ca relatia voastra sa se schimbe in bine.
Sinceritatea si comunicarea sunt cheia in orice relatie!
Recunoaste ca i-ai umblat in laptop si spune-i ce ai citit. In prima faza se va supara pe tine foarte tare, dar cand iti vei cere iertare, vei face primul pas spre impacare si spre o relatie extraordinara de viitor.
Traind in minciuna si prefacatorie nu este nomral si nici sanatos, pentru ca vei ajunge si tu adult si relatia se va rupe, va veti urai reciproc si veti fii doua dusmance.
Sincer, nici tu nu esti stalp de biserica, odata ce i-ai stricat laptopul sora-tii cu ceva vreme in urma si cate si mai cate. dar este evident ca nu ais cris nimic rau aici, ca sa nu te judecam, cand in realitate, adevarul este undeva la mijloc, ca nu iese fum fara foc.
Asadar, fa primul pas sa spui adevarul, sa recunosti ce ai facut, ca sa poti sa iti ceri iertare si sa va impacati. De ce se intampla cum intre voi, depinde viitoarea voastra relatie.

| NLS a răspuns:

Nu-i spune nimic de mesaje, nici ei, nici parintilor, nici nimanui altcuiva.
Pur si simplu ignora si uita ce ai vazut.

Iti spun sigur ca astfel o s-o intoarceti definitiv impotriva voastra, si doamne fereste de mai rau.
Ea actioneaza acum pe baza experientelor nefaste traite in trecut.
Daca parintii tai s-au schimbat, uite ca ea nu a devenit mai ingaduitoare fata de ei, si nu a uitat.
Fiecare persoana e diferita, incearca sa o intelegi.

Nu conteaza ca ea va uraste, iubiti-o voi, si acordati-i atentia, iubirea si intelegerea de care a fost privata in trecut, in masura in care e dispusa sa v-o accepte.
Asta e tot ce ati putea face. Insa in limitele normalului.

Daca o cololositi prea evident, va banui ceva in legatura cu acele discutii ale ei, ceea ce nu e de folos pentru voi.

(La mine e invers.
Cand am fost mici ne scoteam ochii (din aceleasi motive ca si in cazul vostru - unul primea mai multa atentie, celuilalt nu-i convenea), dupa ce am mers la liceu am inceput sa ne intelegem si acum suntem cei mai buni prieteni.)

| Anuket a răspuns:

E trist că unele persoane dragi nu-și dau seama că vorbele spuse la nervi sunt foarte dureroase și nu se pot șterge cu buretele. Greștește căci e om. Și tu ai greșit intrind în convorbirile ei. Acum îți rămâne doar să faci ce simți, poate să fi mai reticentă, mai atentă la comportamentul tău, tu știi.

| Swae a răspuns:

Tu te cunosti mai bine, tu iti cunosti sora mai bine. E urat si ciudat sa vorbeasca asa de sora ei de 14 ani. Wtf?
Probabil v-ati certat urat acum ceva timp si a spus lucrurile alea la nervi. Incearca sa treci cu vederea treaba asta, daca reusesti sa ai acces la mesajele ei din nou si vorbeste la fel de urat despre tine..raceste-te de ea, nu zic sa faci urat, ci pur si simplu n-o mai trata ca si cum ar fi o prietena, vezi-ti de ale tale. happy

| Bettybat a răspuns (pentru Swae):

Atunci cand am stricat laptopul cred ca a scris la nervi, inca mai continua sa ii spuna iubitului ei despre cum ca de abia asteapta sa se mute la el si ca nu ii va fi dor de mine, deci mai vad pe parcurs cum evoluează situatia

| SebastianFAP a răspuns:

Hei, Betty!
Să știi că sora ta te iubește foarte mult, am fost și eu în situația ei și pot să spun că știu ceea ce simte în interiorul ei. Poate că te vorbește urât, dar te iubește și nu vrea să-ți arate. Îți va arăta însă mai târziu, îți dau cuvântul meu. Încearcă să o ierți pentru că nu îți vrea răul, peste ceva timp nu doar că o să fiți cele mai bune surori, ci și cele mai bune prietene!
Îți doresc tot binele din lume, ai grijă de sora ta!