| Bianca123456789016738 a întrebat:

Am o problema destul de mare. In primul rand sunt baiat trans (FTM), am facut schimbari, adica m-am tuns, mi-am cumparat un binder si mi-am luat haine de baieti fara ca ai mei sa banuiasca ceva. Problema mea ca este ca vreau sa pot folosi pronume masculin si numele meu nou dar nu pot fara a le spune. Partea mai naspa e ca eu am abia 15 ani. Nu mai suport sa mi se vorbeasca la feminin, e oribil. Trebuie mentionat ca ai mei sunt homofobi si transfobi. Cum as putea sa ii fac sa accepte asta? Cum sa le explic? Multumesc si scuze pentru categorie

Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Nu le spune momentan nimic parintilor. La varsta ta nu vor intelege, indiferent ce le-ai spune, probabil te vor duce pe la medici sa vada ce nu e in regula cu tine. Uite-te doar ce raspunsuri ai primit aici de la oameni tineri si cu mintea deschisa. "poate te razgandesti". de parca e ceva rau la modul in care esti acum. Noi romanii suntem departe de a ne obisnui ca toti suntem diferiti. Nu exista normal sau anormal.
Totusi, vezi si tu cum reactioneaza oamenii. Ai 15 ani, toata viata inainte! Nu spune nimic oamenilor care te pot ranii chiar si fara sa isi doreasca asta.

Trebuie sa constientizezica urmeaza un drum greu, nu toata lumea te accepta asa cum esti! ( dar sa stii ca acest lucru nu este din vina ta, ci a lor pentru ca sunt niste incuiati). Are si avantaje toate treaba asta, oamenii care iti vor fi alaturi, vor fi prieteni adevarati!

Nu renunta la ceea ce simti, iubeste-te exact asa cum esti, pentru ca esti perfect asa cum esti si nu lasa pe nimeni niciodata sa iti impuna ce sa simti!

Momentan incearca sa nu le spui parintilor, nu esti inca major si s-ar putea sa iti complici viata inutil.Este mult mai bine ca ei sa primeasca chestia asta treptat, sa iti vada comportamentul, sa vada schimbarile pas cu pas.

ps: pana la urma tot te accepta pentru ca sunt parintii tai, dar probabil o sa dureze destul de mult

| Bianca123456789016738 explică (pentru Robert2526):

Multumesc pentru raspuns. Deja le-am spus prietenilor apropiati si toti m-au acceptat, nu cred ca puteam avea prieteni mai buni, ai dreptate, nu le voi spune parintilor. Ma bucur ca mai sunt oameni care gandesc deschis!

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" Nu mai suport sa mi se vorbeasca la feminin, e oribil." - hai să fim serioși! După ce dai de-un "fecior fain", o să zici merci doamne!

| Bianca123456789016738 explică (pentru sierra1):

Am avut mai multi ca sa incerc sa ma schimb si tot eu le-am facut rau, ei se comportau frumos iar eu mereu am distrus tot laughing))

| sierra1 a răspuns (pentru Bianca123456789016738):

"Am avut mai multi..." - cinșpe ani... mai incearcă

| dannyel86 a răspuns:

Bianca, mai rabda 3 ani, apoi devino independenta si faci ce schimbari vrei in viata ta. happy Chiar daca ai tai nu te vor accepta, macar nu vei avea regrete. La fel de bine, in cei 3 ani s-ar putea sa te razgandesti.

| zilog a răspuns:

Sa inteleg ca ti-ai schimbag genul din feminin in masculin nu inteleg ai facut operatie!

| IvyShade a răspuns:

Dacă le spui, trebuie să iți asumi niște riscuri. Dar gândește-te tho ca nu au cum să te forțeze să te referi la tine la feminin, să îti lași părul lung sau chestii de genul. Un lucru care va conta mai mult decât celelalte(cel puțin din experiența mea) va fi partea emotională, cum o să îți vorbească.

P.s de unde și cum ți-ai luat binder. Ai mei sunt stricți și nu mă lasă să am emailul meu, mă controlează la tot, dar poate na, am noroc