| Pintea_Costel_1986 a întrebat:

am o problema, eu locuiesc cu bunica si mama iar ei tin o igiena de toata rusinea, cred ca avem 2 camere la PROPRIU de haine si alte lucruri, deci eu nu mai suport sa traiesc in mizeria asta, ei o duc destul de bine financiar dar nu fac schimbari le-am spus de enspe mii de ori sa mai scoata lucrurile din casa sa fie o casa normala, ei nu, mai asteapta, asteapta vreo 10 ani, nu mai suppporrt, solutiii! sad

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Traiesti asa pana iti ramane casa tie apoi faci ce vrei

| Artemisia a răspuns:

Trebuie sa le explici clar ca nu mai rezisti asa. Pe ele nu le efecteaza pentru ca nu e important, trebuie sa le spui cum e toata situatia pentru tine. Fa-le sa inteleaga.

| Fatamuntilor a răspuns:

Solutii?
Pai ai putea sa incepi chiar tu! Scoate din camera lucrurile tale care incurca.Si ajuta la restul!

| costelus323 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am facut-o partial ca nici nu ma lasa sa o fac.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru costelus323):

Nu ai camera ta? Fa,, luna'' in camera ta!
Sau explica-i mamei tale ca ti-e rusine sa-ti primesti prietenii in aceste conditii!

| costelus323 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

I-am spus dar ei nici nu ii pasa

| Fatamuntilor a răspuns (pentru costelus323):

Alte solutii inca nu stiu...(astepta si alte pareri)
Cand vei ajunge sa ai casa ta poate vei sti ce sa faci!

| costelus323 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, o sa stiu, dar mai este pana atunci. Multumesc.

| BornToBeLoved a răspuns:

Incepe
Tu in ceva zi, azi
Maine si nu te opresti! Chiar daca vor
Zice
Apai o sa te ajute si ei
Fiind ca o sa fie
Lucruri de care
Au nevoie
Si o
Sa inceapa
Selectia! Bafta

| adeluna a răspuns:

Daca muntele de haine e problema principala, inseamna ca nu se pot desprinde de ele, gandindu-se ca o sa le mai trebuiasca. Ce ai putea sa incerci e sa le dai feedback cand le vezi imbracate cu ceva sau altceva. Spune-le ce le sta bine, ce nu, ce lucruri sunt deja decolorate, patate, largite, demodate, ce nu le avantajeaza. Lauda-te mai mult decat e cazul cand ceva le sta bine, astfel hainele nasoale vor decadea si mai tare in clasament. Dar ai grija sa nu critici TOT ce au, si sa nu le lasi sa se prinda de scopul tau. E o problema creata in timp, o sa ai nevoie de timp si rabdare. Nu le sugera sa arunce ceva de prima data, ci astepata pana vezi chestia aia iar si spune-le " de ce porti tot asta, cand ai atatea alte care iti vin mult mai bine".
Important e sa se deschida incet spre ideea de a renunta la lucruri, chiar daca ti se pare ca dureaza o eternitate, va fi totusi un progres. Si dupa o vreme le va veni mai usor sa nu mai intre in defensiva si sa renunte tot mai usor la lucruri.
Bafta!