| Andreea_Ureche_1999 a întrebat:

am o problema foarte serioasa de familie si nu stiu ce sa fac
Ma numesc Diana si am 17 ani ( fac 18 acum in Ianuarie) iar parintii mei nu se mai inteleg absolut deloc, in cea mai mare parte e vina tatalui meu(nici macar nu mai suport sa il numesc tata, nu merita ). Parintii mei sunt casatoriti de cam 16 ani si de 11 ani ne-am mutat in Valul lui Traian (ju. Constanta), mama lucreaza la o fabrica de paine Ddobrogea si are un salariu mic sir tata lucreaza in Port si are un salariu mai maricel, problema este ca ei au datorii la banca (mai au trei ani pana le termina) iar eu si mama suntem cam obligate sa stam cu el datorita datoriilor.
Problema este ca de mult timp, el face scandal de multe ori din orice si mama este mereu cea care sufera de pe urma tuturor
Casa este pe numele lui tata, iar de acum cateva zile a venit baut de la munca si s-a enervat rau pe mama din nimic facand scandal iar eu fiind nevoita sa o ajut pe mama am fost date afara din curte si ne-am ascuns la o vecina de frica sa nu ne faca ceva, acum ne tot ameninta sa plecam din casa sau sa ii platim chirie ca sa aiba bani sa bage divort. Nu stiu ce sa mai fac, nu vreau sa mai stam in casa cu un asemenea om NEBUN (mama nu vrea sa se afle de scandal pentru ca ii este rusine), de multe ori a trebuit sa iesim din casa si sa stam afara pana cand se calma, dar acum a fost complet diferit. Ce putem face? imi puteti da un sfat? nu stiu ce sa mai fac, sunt si eu cu nervii la pamant si uneori ma intreb ce am facut ca sa meritam asta

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte greu de dat un raspuns bun la o asemenea situatie si este si mai greu de rezolvat.
Incercati sa vorbiti cu el cand este treaz si sa-l lamuriti sa nu mai bea atata. De asemenea puteti apela la rude sau prieteni care au o influenta buna asupra lui, sa-l indemne in acelasi sens.
In mod legal mama ar putea cere un ordin de protecţie, conform legii pentru combaterea violenţei în familie, nr.217/2003, republicată în 2014.

| Andreea_Ureche_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Degeaba, nu ai cu cine vorbi, face totul pentru ca asa vrea nu pentru ca este de la bautura, ca el nu bea in general

| neutrino a răspuns:

Mama ta stie ca, neavand bani, nu aveti ce face. Alta ar fi fost situatia daca aveati macar o casa a bunicilor unde sa puteti pleca.Trist, dar adevarat.

| Andreea_Ureche_1999 explică (pentru neutrino):

Avem, dar bunica mea sta la tara iar mama munceste in Constanta si nu putem pleca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citind mica poveste, ce-i drept trista dar nu unicata, e usor a scrie sfaturi la caldura stand in fata unui monitor, este usor cand NU toata lumea intelege prin ce treci...caci cine nu a gustat durerea sufletului, nu poate sa se laude cat de minunata este fericirea...

Va rog, terminati cu judecarea tatalui ei, nu are nimeni dreptul s-o faca, nu acesta este scopul prezentei noastre aici!

Eu cred totusi ca uneori, sunt momente frumoase in familia ta, si tatal tau nu poatre sa fie chiar tot timpul pus la colt, si mai cred ca nu din cauza bauturii face mici certuri, ci pe fondul consumului de alcool isi aduce aminte de datorii ori alte probleme nerezolvate.

Tu, nu cred ca ai spus toata povestea ta aici, am tras un pic cu ochii prin raspunsurile oracolului tau, insist sa-ti dau un sfat, nu-ti povesti intreaga viata pe aici, nu-ti face dezvaluita viata privata, risti sa fii judecata!

Cred ca o solutie viabila ar fi ca tu si mama ta sa locuiti un timp in chirie, pana cand sigur, trebuie sa vina ziua in care ai tai or sa se impace, e pacat acum la sfarsitul vietii, parintii tai, sa se desparta, in singuratatea lui temporara, poate intelege si simte lipsa voastra.

Este exclusa despartirea definitiva, poate ajunge sa aiba ganduri suicidale, apoi in intreaga ta viata, o sa consideri ca vina iti apartine, putem face zeci ori sute de presupuneri si solutii, dar fara banii de o posibila chirie, nu vad alte solutii, iar tu nu te poti muta la tara, pentru ca esti al liceu si costa enorm sa faci naveta.

| Andreea_Ureche_1999 explică (pentru anonim_4396):

Ai mare dreptate, dar crede-ma, am incercat de cativa ani si l-am iertat de nenumarate ori si am sperat ca totul o sa fie bine dar....nimic
Adevarul este ca tot ce i-a mai tinut impreuna am fost eu pentru ca au trebuit sa ma creasca si datoriile
Nu stiu nici eu exact inceputul povestii pentru ca certurile sunt de cand eram mica dar au devenit foarte serioase si nu au cum sa ramana impreuna
Dupa tot ce a indurat mama si cat s-a chinuit sa ma creasca nu vreau sa o mai las singura cu el pentru ca imi este frica pentru ea
Crede-ma ca de ani de zile sper si eu sa fie totul bine dar degeaba, am invatat-o pe pielea mea

| Rux1 a răspuns:

Buna! Ce fel de om este acesta care cere chirie ca sa stea fiica lui in casa? Ce are are cu mama ta. daca ar fi barbat adevarat te ar pune putin si pe tine pe primul loc de asta te numesti fiica lui...nu cred ca un tata adevarat poate sa faca asa ceva. in locul tau a si pleca cu mama mea la rude oriunde si a si da ceva bani acolo pentru cheltuieli sa nu stau chiar asa pe capul altora ..eu zic sa incerci sa vorbesti cu tatal tau si sa faci in asa fel incat amandoua sa va impacati cu el cat de cat asta pentru liniste. daca chiar nu merge plecati de acolo pentru ca daca mai si bea nu se stie ce ganduri are. Fi tare pentru mama ta!

| Andreea_Ureche_1999 explică (pentru Rux1):

Multumesc pentru gandul bun, mi-au dat lacrimile cand am citit mesajul tau
acum spune ca vrea sa ne dea afara din casa si tocmai a luat si ultimii bani pe care ii mai aveam in casa
Jur ca abia astept sa plecam, mama a zis ca aca mai face o singura data un asemenea scandal o sa sune la politie, mai are doua surori dar una e la blc si cealalta sta cu socrii si nu putem ramne permanent acolo asa ca nu putem pleca
mi-ar fi placut sa am o persoana apropiata cu care sa pot vorbi despre toate astea, am o prietena care stie si ma intelege dar locuieste departe ar fi fost frumos sa am pe cineva care sa-mi fie alaturi dar multumesc pentru ca ma intelegi

| Rux1 a răspuns (pentru Andreea_Ureche_1999):

Cu mare drag!

| ARMYsme a răspuns:

O intrebare: ratele le platesc ambii parinti? Din perspectiva mea, el nu o poate obliga pe mama ta sa nu divorteze pur si simplu sad