| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema in familie pe care nu mai stiu cum pot sa o reglementez.De cand m-am despartit de fostul tata ma tot acuza de tot felul de chesti si ca eu sunt de vina ca ne-am despartit fara sa stie situatia reala pentru care am plecat.Ma acuzat de multe nu le enumar acum dar mai nou ma acuza ca am furat bani de la fostul si ca de aia ne-am despartit ceia ce nu e nici pe departe adevarat.Eu am plecat de la el din N motive nici pe departe nu e vorba de bani.El pur si simplu nu intelege si nu crede ca eu muncesc.
Eu locuiesc acum la ai mei ca nu am unde sa merg,in chirie singura nu stiu daca ma descurc avand in vedere ca trebuie platita chiria,taxe, mancare, mie necesarele si bani sunt putini.
Ce as putea sa fac sa ma pot descurca sa plec de aici?
Cum se pote obtine cel mai usor o locuinta?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietenul te iubea si tu ai plecat la taticu, binenteles ca ti-a dat un sut in fund. Acum ai inceput sa-ti dai seama ce inseamna realitatea, continua tot asa si ajungi sa te prostituezi sa-ti platesti chiria.

| Osana254 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma iubea prietenul eu am ascuns de ai mei si de lume faptul ca era violent si ca se comporta urat cu mine ca sa nu il fac de ras si sa nu il povesteasca lumea de aceia tata nu stie ce s-a intamplat ca eu am facut sa para ca torul e perfect si bine nu l-am dat pe el in gat cu ce face ca altfel stateau lucurile.
Tatal meu consuma foarte mult alcool si e recalcitrant de asta face scandal si se ia si de mine si de mama si de fratele meu care e deja insurat si la casa lui.A vorbit si cu fostul si i-a spus ca nu e vorba de bani sau alte alea si s-a dat el lovit ca poate asa ma convinge sa ma intorc.
Nu o sa ma prostituez pentru chirie stai linistit si nu mai judeca oameni fara sa le sti povestea.Muncesc si am muncit pentru bani mei si cum o sa fie o sa imi gasesc ceva mai ieftin. Daca nu ai un lucru bun de spus mai bine te abti sa nu mai aberezi aiurea

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne, Overton. Tu esti capabil/a sa ai vreo relatie? Intreb. Pentru cultura mea generala.

| Lostlyric a răspuns (pentru Osana254):

Deea, de ce nu incerci, acum, cat stai la parinti, sa-ti gasesti rapid si al doilea loc de munca? Asa, o sa poti sa-ti gasesti o chirie ieftina. Nu trebuie sa fie intr-o garsoniera luxoasa. E nevoie doar de un loc unde sa stai pana te pui pe picioarele tale. Teoretic, daca iti gasesti ceva pana in 150 de euro maxim, cu tot cu cheltuieli (intretinere, electricitate, apa), ajungi pe la vreo 1000 lei/luna. Daca iti mai raman 500 de lei...esti ca si asigurata sa supravietuiesti. Probabil trebuie sa strangi din curea, dar macar iti schimbi viata. Esti o persoana libera si scapi de stresul de acasa. Nu spune unde te-ai mutat decat prietenilor foarte apropiati, si, eventual, neamurilor foarte apropiate. Nu spune tatalui. Si uite, esti o persoana libera, fostul iti pierde urma si asta e tot.
E doar o sugestie. Nu-ti fie frica de schimbari. Orice pentru fericirea ta.

| anonim_4396 explică (pentru Lostlyric):

Uite un lucru nu inteleg, la incept a fost cea mai frumoasa relatie si dupã Devine voiolent? Cum decide sã locuiascã cu un om care nici macar nu il cunoaste? cred ca avut prea multi fluturasi in stomac si sa pripit din prima lunã.
Sunt capabil dar nu vreau.

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevar graiesti cand spui ca trebuie sa cunosti o persoana si apoi sa faci pasii urmatori. Insa este ofensator sa-i spui unei persoane sa se apuce de prostitutie cand trece printr-o criza. Faptul era consumat. Femeia nu cauta sa fie judecata, cauta un sfat, un ajutor sau o parere. Si, pana la urma, nu poti judeca ceea ce nu vezi sau sti.
Si mai bine ca nu vrei. E mai safe pentru viitorarele tale partenere. Nici dupa ce te-ai despartit de o persoana nu poti uri acea persoana. Chiar daca ti-a facut sau iti face rau. A fost totusi, alegerea/greseala ta si a fost persoana care a facut parte din viata ta. In cel mai extrem caz, mergi mai departe, iti construiesti altfel viitorul.
Cad despre ce nu intelegi tu, fa o vizita intr-o comunitate de femei care au fost abuzate fizic. Povestea e aceeasi: nici un barbat cu care au fost nu prezentau semnale violente cand relatia nu avea o baza. Doar ca exemplu.

| Osana254 a răspuns (pentru anonim_4396):

Primi 2 3 ani a fost bine poate pentru ca ii acceptam situatia indiferent cum era.
Dar cu timpul cand a inceput tot mai mult sa se afunde in munca si sa isi lase familia sa intervina intre noi a devenit tot mai violent.Veneau ai lui si se luau de mine si ma amenintau ca oricum o sa il convinga pe el pana la urma sa ma de-a afara.Se luau de mine si mereu incercau ei sa imi faca ordine in casa, viata si relatie iar cand ii spuneam lui ca nu mi se pare normal se enerva.Din cauza alor lui ce nu ma puteau suporta pentru ca la inceputul relatiei sa axat mai mult pe mine si nu mai era sluga lor ce le aducea toti bani in casa si muncea pentru ei am inceput noi sa ne certam.Nu i-am interzis niciodata sa vina ai lui el dar nu in prezenta mea ca nu ne intelegeam de loc (si asta nu ii convenea lui u trebuia sa uport obligat situatia)ma jigneau si se luau de mine cand eu altceva decat sa am grija de casa de el sa mai fac niste bani sa ne ajutam nu faceam nimic rau.El a crezut ca ei ii vor binele dar dupa ce am plecat eu nici unul nu ia mai batut la usa, nu ii mai raspund la telefon si nici nu il mai baga in seama si acum mi se plange mie.Tot eu sunt de vina?