| Adina371 a întrebat:

Bună TPU.
Am o problemă în legătură cu iubitul meu...de 4 luni locuim împreună iar problema este că el fumează iar eu nu accept chestia asta, pur și simplu nu pot sa accept...la început mi-a promis că se va lăsa de fumat după ce ne vom muta dar de fapt a fost o mare minciună. Îmi spune doar să îl accept așa cum e și că el chiar nu se poate lăsa. Sunt convinsă că mă iubește dar nu atât de mult încât să se lase de fumat și chiar nu am vrea niciunul din noi sa ni se termine relația dar nu mai suport faptul că fumează, mai ales că consumă foarte mulți bani pe țigări, bani de care chiar avem nevoie. Am încercat de multe ori sa vorbesc cu el dar e în zadar, chiar nu știu ce aș putea să mai fac sa se lase. Vă rog frumos niște sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Balanica12 a răspuns:

Gandeste-te ca ai pierdut relatia din acest fapt, unde ajungi, nicaieri. Parerea mea este ca asta-i o relatie destul de serioasa avand in vedere ca stati impreuna. Poate el a facut multe sacrificii pentru a intretine aceasta relatie. Sincer zic sa incerci cu timpul sa accepti faptul ca el e fumator si crede-ma ca-i destul de greu sa-l convingi sa se lase. Decat sa ai certuri pe aceasta tema mai bine iti vezi de viata. Nu se poate lasa, chiar daca te iubeste asta-i natura omului. Nu vreau sa incerc sa te conving, faci ce crezi ca-i mai bine pentru relate. Succes!

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este un motiv care să determine relația.
Dacă este, lasă-l și caută un nefumător. Iar la acest să îi spui din start, cum te prind că fumezi, te-am lăsat.
Iar la actualul, dacă rămâi cu el, îi spui așa.
Te iubesc, dar nu vreau să te îngrop eu, vreau să mă îngropi tu pe mine. Dacă mai fumezi, o să mori primul. Fă cum vrei și cum poți.

| sofisis a răspuns:

O prostie sa crezi ca dragostea lui fata de tine se masoara in renuntarea la un viciu. Sunt oameni care nu se pot lasa decat foarte, foarte greu si atunci pentru ca vor ei cu toata fiinta. Nu mai fi atat de copil si treci peste. E corpul lui si face ce vrea, nu ii impui tu sa se lase de fumat.
Cu banii care e problema? Isi cumpara din banii tai sau ce?
Daca nu poti sa accepti il lasi frumusel in pace si iti cauti un nefumator..nu stai sa cicalesti omul si sa dai ochii peste cap de cate ori isi aprinde o tigara. Ce stupid.

| Adina371 explică (pentru sofisis):

Nu cred că ai înțeles problema mea destul de bine. Și din punctul meu de vedere nu mai sunt un copil, daca asta crezi. Puteai să îmi dai un răspuns puțin mai lipsit de răutate

| sofisis a răspuns (pentru Adina371):

Am inteles foarte bine problema ta. Si ba da, insisti pe ceva absurd in loc sa vezi lucrurile matur...asta prin definitie te face imatura.
Prefer in general sa spun exact ce gandesc asa ca nu am de ce sa te lingusesc. Poate primind raspunsuri de genul, o sa te trezesti si o sa realizezi ca problema e la tine.

| Emma30555 a răspuns:

Problema e la tine. Trebuie sa accepti omul asa cum este. Intr o relatie se presupune o anumita toleranta. Daca ii ceri sa se lase nu il iubesti tu destul. Partenerii nu trebuie sa si interzica lucruri. Ei trebuie sa se accepte. Care e problema ca e fumator? Asa l ai luat asa il ai. Eu nu as sta cu un partener inchis la minte si care sa se comporte ca si un parinte sa mi impuna reguli. Intr adevar poti sa i spui ca e bine pentru sanatatea lui sa se lase dar el se va lasa cand va simti nevoia nu ca ii spui tu. Nu e fe plastilina sa l modelezi tu dupa placul tau. Daca vroia o facea caci de aia are personalitate, vointa, dar daca o face ca asa ii impune partenera si nu e vointa lui e dovada de slabiciune.

| Adina371 explică (pentru Emma30555):

Eu nu l-am obligat, doar i-am explicat că nu e bine sa fumeze și că ar fi mai bine pentru el sa se lase. Cât despre impus reguli, știu că ar fi stupid sa îi impun asta.

Răspuns utilizator avertizat
| LaraClarice a răspuns:

O adicție este foarte greu de eliminat. Încearcă să îl înțelegi și să nu mai pui presiune asupra lui, pentru că nu ajuta.
Vorbește cu el, întreabă-l ce îl face să fumeze, de ce s-a apucat, etc. Nu ii spune că nu e sănătos și cât de tare îi poate afecta sănătatea pentru că știe, sigur i-a mai spus cineva de 1 milion de ori.
Ar putea incerca sa micșoreze numărul pe care îl fumează zilnic. Și eventual să își ia ceva de la farmacie, Nicorette, sau chestii de genul.
Fumatul, să știi, nu are doar o parte psihologică. Odată nicotina intrată în sânge, produce dependenta. Și din câte spui, daca fumează de cel puțin 4 ani, clar e dependent și la nivel fiziologic.
Probabil o sa fie un proces anevoios, dar cu multă răbdare, îl duceți la capăt.
Numai bine!

| Simpatic a răspuns (pentru LaraClarice):

Eu am fumat 14 ani si m-am lasat, adevrat ca 12 tigari pe zi dar am reusit intr-un final sa ma las, este foarte greu totusi, si in afara de acele ajutoare gen nicorette ai nevoie de o mare ambitie pentru ca la inceput te poti simti chiar rau psihic daca te lasi de fumat happy