| Marianaa789 a întrebat:

Am o problema în legătură cu părinții mei... Eu am câteva prietene de etnie roma cu care mă înțeleg foarte bine însă ei sunt rasiști și îmi interzic total sa stau în preajma lor pentru ca"ma vor strica". Când ma cert cu mama și ii zic ceva înapoi spune "Da uite te-ai învățat sa răspunzi de la prietenele tale tiganici" chiar ma enervează sincer, ei vor ca eu sa fiu un copil exemplu și eu sunt genul ala de fata mai cu tupeu și nu pot face tot ce îmi spun ei. Am note mari la școală, învat bine dar ei îmi interzic multe lucruri. Le-am explicat de foarte multe ori ca nu ma strica și nu e asa cum cred ei dar nu vor sa ma înțeleagă pentru ca ei urăsc țiganii. Ce as putea sa fac sa ii conving?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ii inteleg perfect pe parintii tai, iar ca mama, sunt de acord cu ei. Daca ei nu te-au invatat tupeista, cine ar putea sa o faca, daca nu tigancusile cu care petreci timp?!
Asadar, au o influenta foarte proasta asupra ta si de aici insistenta lor sa te rupa, de cele care te inflenteaza in rau.
Nu-i vorba de rasism, este vorba de: influenta negativa, rea, periculoasa pentru fetita lor, care s-a dovedit de altfel, a fii usor de manipulat si influentat, odata ce ai devnit obraznica, avand tupeu sa raspunzi inapoi, taman cu parintii tai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce vrei să îi convingi? Mie niște țigănci mi-au furat telefonul. Nu sunt rasist dar îi înțeleg pe părinții tăi.
Zici, eu sunt genul ala de fata mai cu tupeu. De ce cu tupeu față de părinții tăi?

| Bizon95 a răspuns:

A fost odata ca niciodata un experiment
in care un savant si-a pus propriul copil de 4 ani sa traiasca langa o maimuta, de asemenea pui, in speranta ca maimuta o sa invete de la copil si o sa devina putin inteligenta... dupa 6 luni ORIPILAT, a oprit experimentul pentru ca, copilul se comporta ca o maimuta

eu nu as zice nu la tigani, dar nici nu as vrea sa petrec foarte mult timp cu ei, mai ales cand ei sunt mai multi si eu numai unul, e greu sa nu incepi sa vorbesti ca ei si sa vezi lucrurile ca ei, care, oricat ar fi de destupati la melodie (si CHIAR AM VAZUT ASA CEVA), totusi, consider stilul lor de viata ca ceva pe care nu mi l-as dori pentru mine SI MAI PUTIN PENTRU COPILUL MEU!

TREBUIE sa consideri punctul asta de vedere, ADICA sa vezi daca in viata vrei sa ajungi sa te vada lumea ca pe o tiganca, indiferent cat dpdv al rasei nu esti, daca te comporti ca ei tot ca tiganca vei fi vazuta

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Ar trebui sa ii asulti pe parinti tai ca ei stiu ce e mai bine ce e bine pentru tine, nu iti vor raul vor doar sa te ajute. Daca stai cu tiganii asemenea vei fi lor. Si in plus nu cred ca au ceva in cap, nu cred ca ai ce invata de la ele. Eu am un pireten tigan care e de etnie roma doar in acte, nu si in minte. Nu are mentalitatea lor, dar nu cred ca e si cazul lor, pun pariu ca sunt ultimele haladite care sunt gata sa iti fure telefonul in orice moment

| Raizing a răspuns:

Rasisti aia(incearca sa te protejeze!) Esti "tupeista" exact: cu cine nu trebuie, parinti! rolling on the floor Ai sa vezi tu mai incolo
(cand o sa fie prea tarziu...)

| LeonXed12 a răspuns:

Ar trebuie sa te gandesti la faptul ca ei sunt rasisiti cu un motiv si nu-ti zic de rau. Dupa parerea mea tiganii sum cam toti la fel, nici eu nu-i prea suport.