| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema mai complicata. Am 19 ani si mama mea e in continuare foarte protectiva, pana in punctul in care e prostesc. Nu vrea sa ma lase sa ies din casa pe intuneric, de-abia daca ma lasa sa merg cu autobuzul undeva, nici la film nu-i place sa ma lase sa merg singura. Insista sa merg cu ea in masina, sa stau dupa ea sa-si rezolve treburile ei si apoi sa ma duca ea unde am nevoie. In plus, are un comportament foarte dezorganizat, isi pierde cheile mereu, telefonul, etc. Atunci cand suntem impreuna, ma pune sa i le tin, spune ca nu are unde sa le puna, ea nu are geanta cu ea niciodata ("ca sa nu aiba ce pierde"). Nu stiu ce sa fac sa castig independenta. Tatal meu se poarta normal, nu face lucruri de genul asta, dar nici nu e acasa in majoritatea timpului. M-am gandit sa dau la facultate in alt oras, sa stau la camin, sa fiu mai la distanta de ai mei, iar maica-mea imi spune ca ma va vizita saptamanal. Cum o fac sa inteleaga ca sunt totusi o persoana matura si ca am nevoie de spatiu si independenta?

Răspuns Câştigător
| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Hei. Cel mai bine ar fi sa te detasezi tu si sa vorbesti cu ea. Pune piciorul in prag, ai o varsta ce iti permite sa faci asta daca o faci in limita bunul simt! Spune i ca iesi, iar daca spune nu, ii spui ca nu are ce sa faca in privinta asta. Fi independenta si detaseaza te usor usor, gaseste scuze primele zile ca sa nu o mai insostesti peste tot, iar daca se supara intelege o. E foarte grijulie cu tine chiar daca e exagerata, mamele asa sunt...iar in ce lume traim, crede ma ca nimic nu e depasit. Orice ti se poate intampla chiar si la scara locului sau la poarta casei. Ea are perfecta dreptate, greseste doar cu modul in care are grija de tine. Solutia e sa vorbesti calm si cu foarte mult bun simt, sa dai dovada ce maturitate si sa o faci sa stea linistita si sa prinda incredere in tine ca te-ai descurca in orice situatie. Nu te detasa complet de ea, doar incearca sa iesi din situatia asta subtil, zi cu zi pana in final iti iese! Azi nu pot, maine am planuri cu o prietena, miercuri ma vad cu un baiat, joi imi e rau iar vineri ma duc la mall. Succes! kiss

| KatherineH a răspuns (pentru GeorgianaDiaconu):

Imi pare rau daca am dat de inteles ca ma obliga sa merg cu ea zilnic, nu este asa. Atumci cand vreau sa ajung undeva in oras si ii cer bani sau o anunt, imi spune sa merg cu ea, urmand sa stea cu mine acolo unde vreau sa ma duc

| Gabriel_Ianis_2000 a răspuns (pentru KatherineH):

Eu iti propun asa.Cand vrei sa iesi cu prietenii/prietenele pe afara arata-i poze cu ei si explica-i cum sta treaba ca sa nu mai aiba motive sa fie ingrijorata.

15 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Daca esti singurul ei copil e de inteles. S-a atașat mult de tine si nu are curajul sa te lase sa cresti.
Încearcă să-i explici nevoia ta asa cum ne-ai spus noua aici.

| KatherineH a răspuns (pentru Lioana):

Ideea e ca eu am incercat de multe ori sa vorbesc cu ea. Recunoaste ca se poarta aiurea, dar continua sa o faca.

| gheorghe699 a răspuns:

Rabdare,fi comvinsa ca o face sa te protejeze, te iubeste, asa intelege sa aiba grija de tine, vorbeste mai mult cu ea, discuta ..nu cred ca este o solutie sa mergi in alt oras la studii, ar fi tot pe drumuri.

| KatherineH a răspuns (pentru gheorghe699):

O problema foarte mare cu felul in care ea are grija de mine este ca ea nu ar putea sa ajute cu nimic intr-o situatie in care, sa zicem, cineva ar incerca sa ma omoare sau ceva. Apoi, nu cred ca ne putem trai vietile gandindu-ne la toate pericolele care exista in lume, la tot ce e mai rau, nu ne-ar ajuta la nimic. Ne-ar face doar paranoici, ne-ar opri din a ne bucura de viata. Iar mama mea fix asta nu intelege

| Gabriel_Ianis_2000 a răspuns:

Buna! Eu am 12 ani dar o sa iti spun ideile mele.
Deci...
1.Cand tatal tau este acasa purtati o discutie in familie si acolo le spui toate problemele si ai tai de ce sunt asa protectivi.
2. Daca mama ta are un comportament violent nu esye prea bine dar daca este doar cum ai precizat tu cred ca este stresata sau a avut probleme in trecut care au avut efect nevativ asupra mamei tale.

| KatherineH a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Ai 12 ani, dar chiar ai dreptate, comportamentul asta, cel mai probabil, vine din copilaria ei cand parintii ei se purtau cam la fel cu ea.

| Anabela777 a răspuns:

Faci exact ce a spus Caius. Iar daca nu merge... ai 19 ani, cred ca-ti permiti sa fugi de acasa macar pana la mega image de unde sa cumperi o doza de suc pe care s-o bei pe scarile blocului iar apoi sa mergi acasa demonstrandu-i mamei tale ca inca esti in viata si ca nici un nenorocit nu te-a prins la colt de bloc. Gandeste-te ca la varsta ta nici nu mai esti obligata sa-i spui maica-tii daca iesi sau nu afara. Efectiv parintele dupa 18 ani nu mai are putere asupra ta. daaar daca vrei sa faci rost de bani de la ei mai trebuie sa te si lingusesti pe langa acestia. Daca maica-ta nu intelege nici dupa cele mai mari discursuri legate de tema asta, convinge-l pe taica-tu sa vorbeasca cu ea.

| KatherineH a răspuns (pentru Anabela777):

Nu e vorba de mers pana la mega sau asa ceva, in general e vorba despre atunci cand e intuneric afara. Deasemenea are probleme atunci cand vreau sa ma plimb prin oras singura, sa merg la mall, la cafenea, etc. Problema ei este ideea de a merge eu singura in diverse locuri

| Anabela777 a răspuns (pentru KatherineH):

Am inteles asta. Mega era un exemplu.

Răspuns utilizator avertizat
| zurghii a răspuns:

Nu stiu, eu zic sa ii spui in fata, o sa se supere putin la inceput, dar trebuie sa inteleaga

| ViolaTM a răspuns:

Te rog nu Mao sta în situaţia asta. Am fost şi eu în situaţia ta. Şi dacă stai prea mult se normalizeaa
Asta în mintea ta. Poţi deveni recalcitrant/a din cauza asta. Nu vei putea avea relaţii.
Da mută-te dar asigură-te că în alt oraş. Şi că ai cum să stai la cămin. Că îţi permiţi.
Va fi greu. Dar pleacă cât mai repede. Ce ai vrea să studiezi?

| KatherineH a răspuns (pentru ViolaTM):

Probabil nu ar fi nevoie sa rup toate legaturile cu ai mei, nu ma gandesc chiar la asta. Si sociologie