| Prefersanuzic a întrebat:

am o problema mai mare,mama il inseala pe tata,am vazut niste mesaje cu acel om pe messenger acum cateva luni,ea spunea ca nu, ca nu-i ea pe cont, apoi si-a facut un alt cont si eu i-am aflat parola. Acolo vorbea doar cu el,am vazut ce vorbeau,i-am zis,o zis ca nu-i adevarat si alte chestii. Tata se comporta cu noi minunat,ii plecat in strainatate si i-as face inima rea daca i-as zice,cu ea am vorbit, i-am zis, nu-i bine ce face si sa inceteze, ea o tinea pe a ei, mai inainte m-am dus langa ea si am vazut conversatia cu acel om, s-a intors sa nu o vad si a sters conversatia, chiar am nevoie de niste sfaturi de ale voastre, am doar 13 ani si am un frate de 10 ani...

Răspuns Câştigător
| Clarity a răspuns:

Îmi pare rau ca treci prin asta. Ma gândesc ca ii foarte greu pentru tine sa știi atât de multe și sa nu poți sa vorbești cu nimeni despre asta, mai ales când poate sa aibă un impact atât de mare in familie și împotriva ta. Ca sa ii spui tatălui tău, ii o decizie care numa tu poți sa o faci. Trebuie sa te gandesti ca o sa fie foarte multe consecințe in familie, și majoritatea împotriva ta. Fiindcă ai doar 13 ani, nu știu dacă o sa poți sa te descurci cu atâtea emoții. Ea ceea mai buna decizie care o poți lua, esti intr-o poziție foarte urâta și orice decizie esti nimeni nu poate sa te judece pentru ea. Ai doar 13 ani, decizia asta nu ar trebui sa pice pe tine.
In caz ca ai nevoie vreodată sa vorbești cu cineva poți sa îmi scrii in privat, îmi pare rau ca ai fost pusă intr-o situație dinasta la 13 ani.

| Prefersanuzic explică (pentru Clarity):

Multumesc mult, da mi ar face placere sa vorbim, astept mesaj?

| Digikey a răspuns (pentru Clarity):

"Ma gândesc ca ii foarte greu "
"Ca sa ii spui tatălui tău, ii o decizie care numa tu "
" Ea ceea mai buna decizie care o poți lua"
"și orice decizie esti nimeni nu poate"
"situație dinasta"
Cand mai dați nefolositor, asigurați-vă ca vă aduceți aminte cum se scrie corect în limba română, asta in cazul in care ați stiut vreodata.

Răspuns Apreciat de Editori
| FreddieM a răspuns:

Calmeaza-te, poate fi vorba doar de un flirt, se poate intampla, chiar daca nu e corect. La fel cum si poate sa-i treaca la fel de usor.
E prinsa acum in joc, i se pare incitant, sunt senzatii si emotii noi pentru dansa, poate in compensatie cu lipsa si afectiunea tatalui tau, nu neaparat cu nevoia de a-l trada. Dar nu ced ca o poate fi acuzata ca a,, inselat'' daca doar sta in fata monitorului si converseaza. E vorba de un moment pasager de slabiciune si confuzie, nu te ingrijora, vei vedea ca cum vine tata acasa va radia de fericire.
Incearca sa o atragi intr-o discutie si spune-i asa:
,, Mami, observ ca parcurgi niste momente incerte, probabil datorate lipsei lui tata, si as vrea sa te ajut sa gasim impreuna niste explicatii sau eventual solutii, ca tipul asta de comportament, poate dauna ireversbil relatiei noastre familiale, chiar si eu sunt nefericita si afectata, ar trebui sa-ti pese si de sentimentele mele. Spune-i ca nu va avea succes in nici o tentativa de flirt, e doar o iluzuie temporara, care poate rani pe celelate persoane dragi care nu merita.
Pace

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe anuntat cu dovezi ca sa nu traiasca in minciuna. Trimitei poze cand mai vezi ce discuta cu amantul

| Adry05 a răspuns (pentru mgtow):

Toată lumea zice același lucru, să-i ascundă asta și numa mie te găsești să-mi dai eronat. Nici nu-i evident că e dat aiurea votu. Dăm eronat pe preferințe sau cum?

| mgtow a răspuns (pentru Adry05):

Aiurea nu e, omu ala trebuie sa stie ce are langa el nu sa traiasca in tradare

| Adry05 a răspuns (pentru mgtow):

și ce garanție ai că el nu face același lucru acolo? nici n-am zis că e bine ce face, dar având în vedere situația poate e o înțelegere tăcută între ei. se păstreaza familia dar fiecare are și o viață pe lângă. sau cum s-a zis, o fi doar un flirt din nevoia de afecțiune pe care n-o mai primește și nu vrea să destrame o familie pentru asta.

| mgtow a răspuns (pentru Adry05):

E o varianta si aia care o zici tu. Afectiunea sa o caute la sot sa-l cheme acasa si sa lase banii strainatatii ca nu se castiga chiar asa bine cu cheltuielile incluse. Aia nu are unde sa mearga de aia il inseala altfel trebuia sa il lase daca nu rezista fara amant

| Adry05 a răspuns (pentru mgtow):

Păi deunde știi că ea nu i-a zis să vină da el se încăpățânează să rămână acolo? de ce numa pe ea o judeci? că nu suntem niciunu din familia lor să știm cum stă treaba

| mgtow a răspuns (pentru Adry05):

Nevoile financiare despart familii. In cazul meu nu e problema ca reusesc sa adun sume mari de bani fiind singur dar om familist sa plece in strainatate si sa trimita 500€ lunar in tara mi se pare ciudat situatie de rasul lumii - altceva era daca plecau amandoi sa isi cumpere un apartament sau sa isi faca o casa apoi sa revina in tara. Si in Romania cat e saracia de mare important e sa fie familia unita si se descurca doar de aia sant 2 membri si 1 copil

| Adry05 a răspuns (pentru mgtow):

și mie mi se pare aiurea, eu aș pleca cu el dacă aș avea ocazia decât să stăm despărțiți. e să și faci în rahatu ăsta de țară

| mgtow a răspuns (pentru Adry05):

Traiesti ce sa faci, asa ziceam cand eram mic ca nu vreau sa mai aud de RO si acum am o datorie de 5 ani la o locuinta apoi cu putin noroc ma aleg cu o masina buna si nu mai am nevoie de altceva decat sa revin inapoi si sa dorm in patul meu. Mai umblu prin tara cu masina cand am chef si cam atat ocupatie va fi si de unul singur

| Adry05 a răspuns (pentru mgtow):

Eu mă gândesc serios să plec dacă mi se oferă ocazia. Nu mă mai simt acasă într-o țară care își bate joc la nivelul ăsta de cetățeni.

| mgtow a răspuns (pentru Adry05):

Pan. la urma nicaieri nu e bine peste tot se gasesc bune & rele. Jumatate din viata am stat plecat din tara dar revin in 5 ani.

| Adry05 a răspuns (pentru mgtow):

Nicăieri nu e bine dar nici batjocora de aici.

| Adry05 a răspuns (pentru mgtow):

Iar cu munca cinstită și efortu pe care îl depui aici în străinătate ești de zeci de ori mai apreciat.

| mgtow a răspuns (pentru Adry05):

Cum zicea una aici care cred ca o cheama adry si are un tatuaj mare pe un bulan in poza din TPU se multumeste sa aiba o locuinta si o masina apoi nu.i pasa de bani doar sa supravietuiasca e desteapta tipa

| Adry05 a răspuns:

Foarte urât...dar nu-i zice tatălui tău. încearcă mai mult s-o convingi pe mama ta ce persoană groaznică e că face asta

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i ca ai vazut conversatiile ei de pe contul nou si ca nu-i nromal ce face, cand tu, fratele tau si tatal tau aveti de suferit.

| JicaContra a răspuns:

Cred ca ar trebui sa iti tii ciocul mic si sa nu suflii o vorba
pe de o parte maica-ta nu are sot, pentru ca e plecat tot timpul in strainezia
pe de alta parte, daca ii spui lui taica-tu or sa se desparta, si TOATA lumea o sa fie nefericita
asa ca taci si spune-i mamei sa fie discreta altfel o sa aiba de a face cu tine... asa, toata lumea ramane fericita

| Panamax a răspuns:

Crezi ca tatal tau nu are pe nimeni acolo?
Macar o refugiata care cere doar 50 de Euro la sfarsit de saptamana pentru 20 de minute.
Cu cat face mai multe cu atat se simte mai vinovat si se comporta mai bine cu voi.
Pana nu stii toate datele ecuatiei nu te apuca de rezolvat.

| Digikey a răspuns:

Fiecare cu viata lui.Zi mersi ca nu va paraseste sa se duca cu amantul in lume.

| Prefersanuzic explică (pentru Digikey):

Tu poate nu stii cum e, dar eu sufar foarte mult, cum poti sa zici sa zic mersi la asa ceva, is de 17 ani impreuna, sunt doar o copila, mai bine sa se duca cu ala decat sa mai stea aici crede ma

| Digikey a răspuns (pentru Prefersanuzic):

Am trecut, stai linistita.Ideea este simpla:Nu te baga in lucruri de oameni mari ca provoci daune care nu se pot repara vreodata.Stai in banca ta si tine-ti gura.Cine esti tu ca sa judeci? Si ce naiba cauti in telefonul mamei tale,curioasa mica?
Sunt treburile lor si le rezolva intre ei. Uita tot si treci mai departe, si cand te faci mare aplici la detectivi privati, in niciun caz la consiliere matrimoniala ca o sa faci numai dezastre.