| Anda1999Rusu a întrebat:

Bună Tpu..Am o problema mare! ma numesc Anda si am 17 ani. Tatal meu este in Italia iar eu stau cu mama aici. Problema este ca parintii mei vor sa ma ia cu forta la vara în Italia. Le-am spus ca nu vreau sa plec,ca mai am un an de liceu, ca vreau sa-mi termin scoala aici dar ei vor sa ma ia cu forta si sa-mi distrugă viata mai mult decât au facut-o deja. Eu am mai stat in Italia pana acum un an. Viata mea in Italia era groaznica, in casa erau doar certuri, scandaluri, batai si politie. Viata mea in Italia a fost un cosmar, un calvar. Am ramas cu o trauma din cauza tatalui meu si nu mai vreau sa aud niciodata de Italia si nici de el. Cu mama mea ma intelegeam foarte bine insa de ceva timp am inceput sa ma cert urat de tot cu ea, nu ne mai intelegem (asta tot din cauza tatalui meu, i-am spus ca el îi face doar rau dar pentru ea el e tot ce conteaza) si a spus ca o sa ma ia cu forta cu ei deoarece inca nu am 18 ani si ca trebuie sa fac ce spun ei. Am și eu o întrebare. Daca eu plec de acasa la iubitul meu (precizez ca este major), părinții mei pot sa vina sa mă ia cu forta de la el? Sau dacă vin cu politia la usa iubitului meu, politia are ce sa-mi faca daca eu le spun ca am plecat de bunavoie si ca nu mai vreau nicicum sa ma intorc acasă? Sau exista vreo metoda sa nu poată veni 24 din 24 la usa iubitului meu?
Aștept răspuns urgent va rog frumos și va mulțumesc mult!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii nu te pot lua cu forta, daca nu vrei sa pleci, decat daca ar avea o hotarare judecatoreasca in acest sens.
La fel este si daca te muti la iubit, nu te pot forta si nici apela la politie, daca nu au o hotarare judecatoreasca si aceasta se obtine in urma unui proces civil.
Te poti adresa si protectiei copilului din judetul tau.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai are 17 ani, nu se considera ca e inca minora? Presupun ca ar trebui sa apeleze la protectia copilului/politie chiar, inainte de orice altceva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru KodrutZ):

Este minora, asa ca de aceea am spus de protectia copilului.
In asemenea cazuri politia nu are competente, decat dupa pronuntarea unei hotarari judecatoresti, fie de inapoiere la domiciliul parintilor, fie un ordin de protectie fata de acestia.

| MeForeverAlone a răspuns:

Eu cred că cea mai bună soluție ar fi să apelezi la poliție sau la protecția copilului. Le spui direct care e problema, faptul că mai ai un an de liceu și că nu poți pleca în Italia din cauza studiilor, faptul că părinții tăi se ceartă mereu și se iau la bătaie și faptul că vor să te ia cu forța cu ei. Crede-mă, poliția nu va sta cu mâinile în sân. Dacă nu merge asta, apelează la rude. Spune-le lor ce se întâmplă. Dar să pleci la iubitul tău nu e o soluție. În momentul în care părăsești casa și pleci în altă parte să trăiești, e ca și cum ai fugi de acasă și pentru că ești încă minoră poliția are datoria să te caute și să te aducă înapoi acasă. Nu va folosi la nimic. De aceea spun să te duci tu și să apelezi la ajutorul lor. Ori la poliție sau la protecția copilului, ori la rude. Cineva trebuie să vorbească cu părinții tăi și să spună că ești fiica lor, nu păpușa lor și că trebuie să țină cont de probleme tale.
Baftă, Anda!

| Anda1999Rusu explică:

Nu pot apela la rude deoarece aici nu am.
Singurul loc unde pot merge este la iubitul meu care m-a aparat mereu si a facut mereu totul ca sa-mi fie bine. politia nu cred ca m-ar aduce înapoi la părinții mei cu forta dacă le spun adevărul ..si am inteles ca pot da o declarație unde spun ca am plecat de bunavoie si nesilita de nimeni si ei o sa vina doar sa vadă dacă sunt bine. asa este?
Vreau neapărat sa mă mut la iubitul meu, înainte sa fie prea târziu. Tatal meu ar fi în stare sa ma ia de par si sa ma duca in Italia si nu vreau sa plec nicaieri...nu mai suport toate scandalurile și bataile în familie..eu sunt ca o păpușă pentru ei, ca o marioneta.
Îmi puteți da mai multe detalii despre ce as avea de făcut dacă mă mut la iubitul meu?