| Getter123 a întrebat:

am o problema )), nu am prieteni, nu am cu cine sa ies afara si nici nu prea am cu cine sa socializez, singurii mei prieteni cu care ies sunt 2 indivizi, unul 20 de ani si unul de 28, ambii consumatori de cannabis, ambii m-au impins acolo.Nu sunt dependent, nu mai fumez, vreau sa scap de ei pentru ca ma batjocoresc mult si varsta nu prea concide, alte chestii.Cand suntem 2, e fparte ok dar cand vine celalalt sunt ultima carpa, ajutor?

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,in primul rand iti recomand sa te indepartezi incetuL cu incetul de acesti "prieteni".Nu sunt de loc niste exemple bune pentru tine, ci mai degraba niste contra-exemple.Nu trebuie neaparat sa rupi brusc orice legatura cu ei, dar sa o faci treptat prin a comunica cat mai rar si a iesi din ce in ce mai putin cu ei. Poti cunoaste persoane foarte usor, la un club sportiv, la niste sectii sau cercuri, in cafenele sau discoteci sau pur si simplu in locurile in care se intilnesc tinerii.Sunt sigur ca aveti multe locuri in care persoanele de varsta ta ies undeva.E de ajuns sa dai un singur "Salut" si incepi o conversatie, iar astfel poti cunoaste foarte multi oameni.Sunt sigur ca cunosti anumite persoane,de ce nu ai incerca sa iei legatura cu ele? A cunoaste persoane e usor, dar prieteniile se stabilesc mai greu, au nevoie de timp, de rabdare si de unele provocari care sa le faca sa reziste in timp, dar e un proces placut care te va invata foarte multe lucruri despre viata.Pentru a putea sa iti faci prieteni, intai de toate trebuie sa fii tu prieten cu tine, adica sa te cunosti bine, sa stii care sunt valorile tale spirituale si sa ai incredere in tine insuti.De asemenea, poti cunoaste persoane noi prin retelele de socializare, dar e de dorit sa fie persoane cu care ai putea mai apoi sa te intilnesti si in luma reala.Mult succes!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O bicicleta iti ajunge sa mergi cu ea cate 2h pe zi. Prieteni nu mai gasesti

| Getter123 explică (pentru mgtow):

2 ore si apoi ce? Stau si ma uit pe pereti? Am lipsa de ocupatie, acasa nu am ce face, pe bune.

Răspuns utilizator avertizat