| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema si stiu sigur ca voi o sa credeti ca sunt paranoica.Si eu am senzatia asta dar totusi ceva nu imi da pace.
Locuiesc cu soacra mea care se comporta ok fata de mine dar ceva nu da bine.Am auzit-o de multe ori vorbind in șoaptă cu altcineva la adresa mea, o surprind de multe ori uitandu-se la mine cand crede că eu nu vad,gasesc lucruri murdare sau împrăștiate în casă după ce eu fac curat, am auzit câteva bârfe cum ca vorbeste de mine pe la altii si nu de bine, vorbeste cu iubitul meu cand eu dorm sau cand il prinde singur de anumite planuri si idei cu care stie clar ca eu nu sunt de acord ca sa nu mai vorbim ca de cand a venit acasa (a fost plecata un timp) ma simt tot mai rau.
Nu cred in prostii de genul si presupun ca nici voi, dar alta explicatie nu gasesc.Cred ca încearcă să îmi facă ceva vraji sau imi pune ceva in mâncare habar nu am (pentru ca ea mai umbla pe la ghicitori) dar de cand a venit am continuu un nod in stomac,simt ca ma strânge efectiv ceva de gât,am o stare de oboseala si moleseala,imi vine sa vărs,am vise urâte si ma trezesc noaptea speriată si transpirata etc.Iar cand a zis iubitul meu ca ma duce la medic a reacționat brusc intrebandu-ma ca ce ma doare si ca imi da ea o pastilă sa imi revin,iar daca aduc in discutie de analize si tot restul ea imi spune de plante minune,medicamente si ceaiuri.
Poate m-am imbolnavit eu brusc sau nu stiu, dar am senzatia ca ii stau in coaste si ea mie in stomac la propriu fara sa ne certam sau intepam cu ceva.

Ps:Tin sa mentionez ca pe iubitul meu nu il iubeste neapărat, dar nici nu s-ar debarasa de el având în vedere că se poate folosi de el sa o ajute, ceea ce clar nu poate face chiar asa cum vrea ea pentru ca are totusi si el o familie cu mine nu doar pe ma-sa.
Ajutati-ma cu un sfat de ce sa fac sa imi dau seama ce este in neregula.

21 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E trista povestea ta...
Vorba aia, "soacra, soacra, poama acra!"
Nu cred ca esti paranoica. Ceva ai vazut, ceva ai simtit, si intuitia (ah, de am avea noi, barbatii, intuitia voastra, a femeilor!) iti spune ca e ceva acolo care nu e in regula.
Fa-ti timp. Mult timp. Ca sa o observi. In orice ipostaza. Fii cu ochii mereu pe ea, dar cu grija, sa nu observe asta. Un truc reusit poate fi ca atunci cand, de exemplu, te duci sa faci dus, sa te intorci de la baie rapid si sa vezi ce face. Sau, schimba-ti tabieturile. Noi, oamenii, suntem fiinte predictibile, pentru ca cel mai adesea ne traim viata dupa unele sabloane, de exemplu, unul la mine e ca ies in fiecare seara cu bicicleta. Si tu le ai pe ale tale, aceleasi lucruri pe care le faci cam in aceeasi perioada de timp a zilei. Schimba-le pe unele. Fa altceva, si, daca chiar te urmareste, vei avea surpriza sa descoperi lucruri interesante despre soacra ta, pentru ca o vei lua prin surprindere, caci ea se "muleaza" pe sabloanele tale.
Totul tine de observatia ta. Sa fii atenta la ce face.
Iar daca vezi ca face lucruri in neregula, cum ai zis ca arunca mizerie dupa ce ai facut tu curat, fii curajoasa si ia-te de ea, la urma urmei, e nesimtire ce face ea, tu faci o treaba si ea isi bate joc de ea. Taxeaz-o, ia atitudine, spune-i, si macar asa se va da pe fata. Mai bine razboi pe fata, cu discutii, certuri, etc, decat unul ascuns, cu birfe, vorbe urite, actiuni batjocoritoare (din partea ei). Macar asa iti va mai stii de frica. Altfel, te considera ca fiind cirpa ei.
Si inca ceva. Problemele fizice pot fii si din cauza stresului ce il ai cu privire la ea stiind ce fel de om e. Razboiul ascuns e cel mai stresant, pentru ca se ascunde sub aparenta binelui dintre cele doua parti.
Desigur insa ca pot fi si vrajuri. Daca o vei vedea facind lucruri ciudate, pot fi sigura de asta. Dar pentru asta, trebuie sa o pui sub observatie. Coada ochiului, atit cit se poate, trebuie sa fie mereu deschisa la tine. Si in timp, vei observa daca e paranoia la tine, sau ai o soacra extrem de acra. Dar, dupa cum pui problema, eu cred ca problema e la soacra ta, nu la tine.

| Liviu a răspuns:

Cum am spus la toata lumea interesata de paranormal.Ca sa faca lucrare trebuie sa adune bucatele de haine de la tine, fire de par, lucruri personale etc.Si in plus, nu oricine poate sa faca lucrari mari.Majoritatea arunca doar blesteme usoare care si afecteaza si nu.ideea in sine e ca sa te pazesti singura. Orice gasesti suspect, gen, un saculet cu o bucatie de unghie, fire de par de al tau, bucatele de haine, si obiecte personale, sa nu le arunci.Sa le arzi, esti doar paranoica cred.De obicei lucrurile astea se ascund bine. Exemplu, saculetele de care iti spuneam,de obicei oameni care vroiau sa faca lucrari, le ascundeau pe unde nu ti-ar trazni mintea. Exemplu, la galeriile vechi, era teava goala astupata la amandoua capetele, acolo se ascundea un sacotei, si mda, restul ce ma conteaza happy De ar fi sa iti explic totul de la A la Z ar dura prea mult.Doar fi atenta la lucrurile ciudate, in rest? babuta o f vreo troznita care crede ca orice albina face miere. Vrajitoarele normale nu prea fac mare lucru.Iar cele care stiu sa dea de boala, costa o gramada happy

| ania a răspuns:

Dacă iubitul nu vrea să vă căsătoriți pleacă de acolo.

| Panamax a răspuns:

Faptul ca ai acceptat sa locuiesti cu soacra a fost o prostie.

| Sophieka a răspuns:

Mutati-va cat mai repede, iar daca el nu doreste sa te urmeze si sa va continuati viata doar voi doi, in alta parte, departe de femeia respectiva, paraseste-l.

| cristi202 a răspuns (pentru Sophieka):

Ce are soacra cu sotul? Soacra e doar mama lui. Ea probabil isi iubeste sotul. De soacra trebuie sa scape, nu de el. Sfatul tau a fost bun, daca poate sa plece, e indicat, pana la a-i spune sa se desparta si de sot.

| Sophieka a răspuns (pentru cristi202):

Pai si ce sa faca? Sa stea sa o suporte pe ma-sa ca el barbat nu se poate despartii de mamica?
Sa isi faca viata impreuna, departe de femeia respectiva...Din tot ce a relatat aici, e mai mult decat nemernica "soacra" asta.

| cristi202 a răspuns (pentru Sophieka):

Pai asta ziceam si eu, sa-si refaca viata impreuna, de soacra sa se desparta.

| Sophieka a răspuns (pentru cristi202):

Da, iar eu cand am scris de despartit, m-am referit strict in cazul in care el nu este de acord sa o lase pe mama si sa isi faca viata impreuna cu sotia lui. Cat sa tragi pentru unul cu, care nu iti poti face viata? Ramane cu mamica lui pana cand? Si cum poate el ca o persoana sanatoasa mental (daca e), sa accepte sa locuiasca in aceeasi casa, cu inca o persoana aflata in probleme psihice (mama lui), din moment ce femeia respectiva ii barfeste, jigneste actuala lui sotie si cauta motive de despartire / ura intre cei doi, si nu numai, ci incearca sa intoarca si vecinii impotriva sotiei fiului ei?!

| cristi202 a răspuns (pentru Sophieka):

E totusi mamica... Cum o fi ea.
Bunica mea avea o vorba: singele apa nu se face. Au acelasi sange. De fapt, partea cea mai dificila e la el, in razboiul asta ce se isca intre mama lui si sotia lui, el e la mijloc. E si un test pentru el. Se va dovedi pe cine iubeste mai mult, pe mamicuta lui, sau pe cea care ii e iubita. Un compromis va trebui sa faca, si il va face de partea care o iubeste mai putin. Daca isi iubeste sotia mai mult, va lua atitudine in fata mamicii, daca isi iubeste mamica mai mult, o va lasa sa-si faca mendrele. Poate fi si undeva la mijloc, dar pentru asta are nevoie de multa intelepciune, si oricum va favoriza mai mult sau mai putin o parte, partea care o iubeste mai mult. Mi-ar place sa fie sotia. Asa cuplul s-ar suda, in ciuda impotrivirilor ce vor creste din afara. Vor fi asa constienti mai mult ca se au unul pe celalalt. Daca nu, va ramane baiatul mamei, si vor fi tensiuni in cuplu. Si in afara. Pina fie vor pleca impreuna de acolo, fie ea se va satura sa lupte singura, si va pleca singura. Dar ar fi un sfarsit trist, zic eu. Soacra sa ramina singura in lupta asta, nu ea.

| Sophieka a răspuns (pentru cristi202):

Stii ce... Vad ca te tot bagi in comentarii cu mine aiurea. Nu ai inteles ce am scris in primul comentariu si vi sa iti irosesti timpul aici tot scriind. Nu iti mai citesc comentariile, sunt de prisos. Nu ai treaba sau altceva mai bun de facut?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si nu puteti sa va mutati de acolo?
Poate fi si din cauza stresului care ti-l cauzeaza.

Răspuns utilizator avertizat
| mdc98 a răspuns:

Nu este ok comportamentul ei deloc.

| CatalinB11 a răspuns:

In primul rand, din ce ai scris inteleg ca soacra ta nu te prea place dar nici nu are intentia de a ti arata asta, probabil pentru ca nu vrea sa isi supere baiatul. Asa ca te tachineaza indirect cu fel si fel de lucruri.

In al doilea rand, vrajile si farmecele sunt se mult timp "demontate" de catre stiinta. Poti crede in asa ceva dar, obiectiv vorbind, aceste lucruri tin se domeniul fantasticului.
E normal ca ea sa iti recomande ceaiuri si suplimente din plante, cei mai multi din noi facem asta, dar fi atenta la ce iti da deoarece sunt si lucruri care ne dauneaza, desi noi credem ca ne sunt benefice.

In al treilea rand, incearca sa ai o discutie deschisa cu soacra ta, doar voi doua. Incearca sa o intrebi daca ea vede ceva ce tu ai putea imbunatati la tine. Astfel, o sa se deschida treptar catre tine si o sa poti sa afli multe lucruri. Discutia trebuie sa fie una prietenoasa. Daca iti atrage atentia in privina unor aspecte absurde, nu te enerva si da i de inteles ca esti de acord cu ea. Incearca sa nu o iei in seama si sa iti vezi de ale tale. Oamenilor, dupa o varsta, este aproape imposibil sa le mai schimbi perceptiile si ideile iar sa te faci placuta in fata cuiva cu forta, nu functioneaza. Toate cele bune!

| cristi202 a răspuns (pentru CatalinB11):

Ai dovezi ca stiinta a demontat existenta vrajurilor? Sau doar ai preluat ideea de pe undeva?
Stiinta nu poate demonstra asa ceva, pentru ca se ocupa doar de ce e strict material. Metafizicul nu tine de ea, o depaseste.
Cum iti poti explica ca un "prieten" iti aduce un "cadou", si ca de atunci ai doar probleme, accidente, necazuri, iar cand descoperi cine e de fapt "prietenul", ca te dusmaneste si iti doreste raul, si arunci cadoul lui, viata ta revine la normal? Asta e unul din cazurile fericite in care s-a aflat despre sursa cadoului, ce statea in spatele lui. Sau, mai dur, se vrea raul unei persoane, se face o papusa care sa simbolizeze persoana, si e intepata noaptea cu ace. Persoanei i se intampla intotdeauna chestii ciudate, fie se trezeste cu o presiune uriasa in piept ce nu il lasa sa respire si sa se miste, ca si cand ar avea o greutate uriasa pe piept, fie se simte extrem de rau in mod inexplicabil, sunt doar doua exemple.des intilnite, si la oameni perfect sanatosi, nu cardiaci, sau cu alte boli, ca sa ai vreo explicatie. Tocmai ti-am prezentat una din tehnicile magiei voo-doo. Dar sunt multe alte forme, si prin observatie (da, ca stiinta, prin observatie), se poate face diferenta intre natural si aparitia vrajurilor, un exemplu ti-am dat deja, cel cu cadoul. De regula, se afla foarte greu, caci lucrurile se ascund bine, dar, cu o observare atenta, cand vezi ca ti se intimpma lucruri ciudate, poti descoperi daca e ceva ce tine de vrajuri sau e doar in mintea ta.

| CatalinB11 a răspuns (pentru cristi202):

Nu cunosc, sau cel putin nu imi vine in minte un caz particular in care stiinta a demonstrat ce este vrajitoria in fapt. Ar trebui sa efectuez o anumita cautare careia, sincer, nu ii vad rostul, dar la insistentele dvs. as putea sa fac si acest lucru. Stiinta in sine reprezinta un spectru foarte larg, ce studiaza, intr-adevar, lumea materiala. Progresul pana in momentul de fata al acesteia, in toate domeniile, psihologie, fizica, biologie, antropologie, matematica, si multe altele, ne-a raspuns la foarte multe intrebari pe care la avem de cateva mii bune de ani. Ca sa dau doar cateva exemple care imi trec acum in minte: despre fulgere, oamenii credeau ca sunt semne/pedepse trimise de catre zei, stim in ziua de azi ca sunt de fapt interferari ale energiilor pozitive si negative ale acumularilor din nori; despre vise se credea faptul ca ca sunt mesaje sau feluri ale zeilor de a ne comunica diverse informatii, sub forma talcului, in legatura cu ce are sa se intample in viitor, astazi stim ca de fapt reprezinta activitati ale anumitor zone din creierul nostru si ca de fapt nu prevad viitorul, etc. Vrajitoria era credibila inainte deoarece oamenii nu aveau multe raspunsuri in privinta multor lucruri. Inainte se credea ca putem comunica cu spiritele celor plecati pe alta lume, astazi, insa, multumita teoriei evolutiei, stim ca de fapt omul este un animal, cel mai inteligent, este adevarat, dar suspus acelorasi legi universale ca si celalalte organisme vii ale acestei lumi.

Metafizica este o ramura a filozofiei iar, Stiinta si Filozofia reprezinta doua preocupari cognitive diferite una de alta, precum sunt celalalte doua preocupari: Religia si Arta. Ca sa spun mai simplu, fiecare e pe treaba ei.

Probleme cu prietenii in genul specificat de dvs. nu am avut. De obicei, daca avem ceva unul cu altul, ne certam si intrerupem legatura. Si ne certam atat de tare incat cadourile nu mai intra cu siguranta in discutie, fie ele cu blestem sau fara. Parintii mei mi-au spus cateva povesti asemenatoare, cand eram mic, cadouri blestemate/cu farmece si chestii de genul dar, timpul a trecut si le-am explicat ca treaba nu sta chiar asa, si, cu chiu cu vai, au inteles.

De magia voo-doo am auzit. Este prea populara ca sa nu fi auzit de ea. Voodoo este o caricatură de cultură pop senzaționalizată a voudonului, o religie afro-caraibiană care își are originea în Haiti, deși adepții pot fi găsiți în Jamaica, Republica Dominicană, Brazilia, Statele Unite și în alte părți. Are foarte puțin de-a face cu așa-numitele păpuși voodoo sau zombi. Voudon se referă la „un întreg sortiment de elemente culturale: credințe și practici personale, inclusiv un sistem elaborat de practici medicale populare; un sistem de etică transmis de-a lungul generațiilor [inclusiv] proverbe, povești, cântece și folclor... voudon este mai mult decât credință; este un mod de viață "
Va las un link cu un articol care povesteste in detaliu ce anume este aceasta credinta:
https://www.livescience.com/40803-voodoo-facts.html

Ideea finala cu privire la farmece, vrajitorii sau cum se mai numesc, este urmatoarea. Noi oamenii, inca din vremuri timpurii suntem obisnuiti sa facem fel si fel de asocieri. Ne-am obisnuit sa fim superstitiosi. Legam anumite evenimente ce ni se intampla in viata de simboluri, semnificatii, puterea vrajitoriei, pedeapsa zeitatilor, etc. De ce? Pentru ca superstitiile si asocierile ne dau raspunsuri rapide fara a mai pierde vremea cu cercetarea. Cercetarea, necesita timp, efort si desigur, si un creier pe masura care sa puna in aplicare tot. Nu incerc sa schimb credintele nimanui. Nu asta este scopul stiintei si nu asta este nici scopul meu. Raspunsul pe care l-am oferit persoanei care a pus intrebarea a fost dat cu intentia de a-i oferi explicatii logice, realiste si coerente care sa ii diminueze, si eventual sa ii elimine frica irationala de farmece, putand astfel sa gestioneze situatia dintr-o alta perspectiva, una realista, in care comunicarea directa poate face minuni. Sper ca intelegeti si punctul meu de vedere iar daca aveti intrebari va raspuns cu mare placere. Numai bine!

| cristi202 a răspuns (pentru CatalinB11):

Ai dat raspunsul la inceput. Subiectul e incheiat. Pina ce vezi rostul cautarii de dovezi stiintifice. Ai facut o afirmatie. Sustine-o cu dovezi. Nu ai, foarte bine. Dar sa spui ca nu are rost sa cauti, arata ca esti setata deja pe ceea ce credeai pana acum. Eu cred ca are rost sa cauti. Ca sa dovedesti afirmatia facuta. Altfel, afirmatia ta, devine fara sens. Oricum e, in lipsa dovezilor, dar, prin cautare, mai are o sansa, fie sa o faci veridica, daca aduci dovezi, fie sa o infirmi. Oricum, faptul ca ai doar o idee in cap pe care o sustii, iar cand e vorba de dovezi nu ai, si nici mu vrei sa le cauti, seamana a dogmatism. Nu religios, stiintific, dar tot dogmatism e. O minte libera, deschisa, va cauta intii dovezile, si abia cand le va avea va face afirmatia, sau daca tot o face, cauta mai apoi cand e confruntata.

| CatalinB11 a răspuns (pentru cristi202):

Haideti sa o luam altfel. Spuneti-mi cum ma afecteaza pe mine un cadou cu farmece. Explicati mi procesul din spatele fenomenului. Simplu, cu cuvintele dvs. Ca orice lucru pe lumea asta, in spate se afla o explicatie. Am ceva persoane care ma deranjeaza si sunt curios cum a putea sa le fac rau doar prin a le da un cadou happy

| cristi202 a răspuns (pentru CatalinB11):

Cu siguranta nu crezi in demoni si ingeri, dar hai pe moment macar sa presupunem ca sunt reali si adevarati.
Tehnica e aceeasi ca in cazul virusilor de calculator. Ai auzit probabil de calul troian. Ceva atit de frumos, incit a fost luat in cetatea asediata, dar nu se stia ca in el se aflau soldati inamici inarmati pana-n dinti, ceea ce a si dus la caderea cetatii. De aceea, unii virusi de calculator au numele de Troian. Fac la fel, se ataseaza de ceva bun, si intra in sistem ca sa faca rau.
La fel e cu vrajurile in ce priveste cadourile. Un obiect, orice ar fi el, poate avea o conotatie spirituala. Un cutit folosit de un bataus poate, de aceea, sa creeze probleme cuiva normal, sa zicem sa se taie inexplicabil, sau foarte des, "accidental" vorbind. Desigur ca situatia depinde de cit de mult a fost folosit cutitul spre rau, in ce circumstante (a ucis vreun om?), si chiar de cel ce a folosit cutitul, cit de rea e starea sa spirituala. In multe cazuri poate nu se intampla nimic, dar, cu circumstantele potrivite, poti sa ajungi sa ai experiente cu acel cutit (sa zicem, intr-o famile de trei membri, sa se taie toti pe parcursul unei singure zile) care sa iti ridice semne de intrebare.
Conotatia spirituala apare pentru ca se ataseaza de acel obiect un demon. El e cel ce face sa se produca raul, nu lucrul in sine. Lucrul e calul troian. Demonul e soldatii care sunt in el.
Acum, se mai poate da o conotatie spirituala unui lucru prin patrundere directa in domeniul spiritual. Se invoca, prin diferite proceduri sau ritualuri, fiecare cu o semnificatie aparte, prezenta unui demon peste acel obiect. Cei ce fac vrajuri nu stiu cu ce se joaca, ei doar stiu ca ce fac poate avea efect, si uneori chiar are. Doar adevaratii vrajitori, carev sunt putini, stiu ce se intampla, pentru ca ei au legatura directav cu vreun demon sau mai multi. Si, din nou, depinde de mai multe circumstante ca vraja sa prinda, ca demonul sa se ataseze de obiect.
Si, odata ce obiectul e dat ca cadou, incepe sa isi faca efectul, cu cit se prinde mai bine vraja, cu atit mai bine se vede efectul, ceva chiar se intampla in acea casa din momentul in care a intrat cadoul.
Povesti, nu ☺? Da, asa par. Pina ce examinezi evidentele, pana descoperi experientele ce le-au avut multi in acest sens, si care atesta ca nu sunt chiar povesti. Ori ii declari nebuni pe acei oameni, ori examinezi, si vezi logica din spatele lucrurilor, si accepti ca ce li se intampla e adevarat si are o singura explicatie, aceea a vrajurilor.
Iar daca vrei sa treci de partea cealalta, sa faci tu si sa desfaci, e destul o simpla cautare pe net, si dai peste o multime de tehnici pentru a face vrajuri. Desigur ca nu toate sunt autentice, dar vei gasi care sa fie si care sa aiba efect. Insa nu e recomandat, cand legi ceva cu ajutorul unui demon, te legi si pe tine, diavolul iti da intotdeauna degetul mic in schimbul intregii miini. Si, mai devreme sau mai tirziu, platesti pentru ce ai legat. Insa chestia asta nu o stiu cei ce fac vrajuri, cum nu stiu multe din ce se intampla acolo. Ei stiu doar ritualurie care fac lucrurile sa functioneze.

| Merry17 a răspuns:

Se poate sa ai o stare de anxietate in prezenta ei! Fa-ti analize fara sa stie ea si incearca sa mergi la un psiholog sau la un preot sa vorbesti despre asta!