| DSD989 a întrebat:

Buna TPU am o problema, sunt foarte gelos si nu am incredere in iubita mea, nu stiu ce sa fac, daca merge afara cu amicii eu ma gândesc ca ma înseală sau daca merge la un amic acasa eu ma gândesc ca ma înseală si ma enervez ca poate fac sex sau ceva, mereu ma gândesc ca ma înseală desi e foarte drăguță cu mine si uneori ma face gelos si etc dar nu ma deranjează asa tare, sunt extrem de gelos si nu stiu ce sa fac sa am incredere în ea, mereu cred ca ma minte desi nu am dovezi ca ma înseală eu tot la aia ma gândesc.Va rog sa ma ajutati sa am incredere in ea.

Răspuns Câştigător
| Andersen2k18 a răspuns:

Gelozia este o mare problema in cupluri,un culpu se fondeaza pe adevar,sinceritate,si sacrifici dar mai ales increderea.Ce s-a intamplat de ti-ai pierdut incredera in ea? Nu e si ea om, daca iesa cu prieteni asta nu inseamna ca te inseala, are si ea o viata inteleg-o, oricum gandeste logic daca te iubeste cu adevarat, de ce ar face asta?

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Trebuie sa încerci sa nu te mai gândești ca te înșală. Nu uita ca iubirea adevărată nu este geloasă. Gândește-te la lucrurile pozitive pe care le face și care te fac sa ai încredere în ea. Totul depinde de ceea ce tu gândești și îți poți controla gândirea. Nu uita ca cel seamănă omul aceea va și secera.

| cristimihailov a răspuns:

Problema e a ta. Nu e a ei.
Accepta-te pe tine. Daca o iubesti asa cum zici, accepta-i libertatea sa te insele.

Cand vei afla, vei lua atunci decizia ce sa faci cu relatia.

Dar pana atunci toti au drept de nevinovatie.

Eu m-as gandi ca dragostea de mine o pastreaza pe ea alaturi de mine. Daca s-a dus prin vecini inseamna ca dragostea s-a dus si e momentul sa mergi mai departe.

Si nu uita o chestie: nu s-a nascut pe numele tau si nu iti apartine. Ea decide daca sta cu tine sau nu. Asa cum si tu decizo daca stai cu ea sau nu.

| RohanAndu a răspuns:

Si eu am fost candva la fel! dar aveam cateva motive si in timp se numea inselat ce am gasit. (nu are legatura cu sexul)
dar daca e prima ta relatie, atunci e mai greu, prima dragoste e unpic mai fragila si destul de dureroasa. sfatul meu e sa fii mai indiferent si sa iti gasesti alte ocupatii. sau daca ai indoieli ca te inseala de ce nu rogi un amic sa puna un ochi sa te convingi ca poate nu e nimic si iti faci griji degeaba. dar nu te da te gol ca la nimeni nu i place sa fie spionat si poate se strica ce e intre voi.