| flavianeacsu a întrebat:

Am o problema. Sunt impreuna cu prietenul meu de 1 an si 4 luni. In ultimul timp a inceput sa ma ignore. Nu mai petrecem timp impreuna, nu mai face niciun gest, eu trebuie sa incep totul. L-am intrebat daca se intampla ceva si a zis ca e ocupat cu scoala, dar nu cred, pentru ca de prietenii lui are timp. Am ajuns sa vorbim maxim jumatate de ora pe zi. Din cauza felului in care ma ignora, cred ca m-am indragostit de altcineva. Vorbeam cu el si inainte dar acum vorbim si mai mult si ma simt foarte bine cu el. Nu stiu ce sa fac. Imi iubesc prietenul, dar nu stiu ce se intampla cu el. pe de alta parte, nu stiu daca ceea ce simt pentru celalalt se datoreaza doar felului in care se poarta prietenul meu cu mine sau chiar e real. HELP.

Răspuns Câştigător
| INeverStopLoving a răspuns:

Mereu se intampla asa: cand persoana iubita nu-ti acorda nici macar un minut din viata lui, logic ca incepi sa te indrepti spre o persoana care face asta! Te inteleg perfect: acum cateva luni exact prin asta am trecut si cand ma uit in spate nu regret ca s-a terminat totul, ci dimpotriva, el este cel care m-a pierdut, nu invers. Asa ca, a cam ramas cu buza umflata. Si fii chill, se va intoarce roata: cand si el o sa ajunga la randul lui sa fie ignorat de pers iubita, sa vada cum e. Asa ca nu-l plange pe el, daca n-are timp de tine, foarte bine, lasa-l in lumea lui si tu vezi-ti de viata ta. Nu te-ai nascut ca sa fii ''mobila lui' da? Traieste; langa cineva care-ti acorda toata iubirea si atentia. Nu iubi pe cineva care nu te merita pentru ca tu vei iesi sifonata din relatie. Parerea mea este ca tu sa pui punct relatiei si sa fii cu tipul care-ti acorda atentie. Iar, cat despre prietenul tau, lasa-l sa ramana cu 'prietenarii lui mega, ultra importanti' - incat sa uite de tine! :*

9 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Te indragostesti cam repede - cred ca tu nu prea stii ce inseamna cuvantul - dragoste-

| justitiarul a răspuns:

Daca el a inceput sa te ignore, da-i papucii si da o sansa baiatului de care te-ai indragostit.Mi se pare logic sa procedezi asa!

| AndreeaFarasperante a răspuns:

Lupta pentru dragostea ta, nu poti fi cu cineva fara sa-l iubesti, poate e normal sa iti placa de cineva. Uneori iubim doar pentru ca suntem iubiti.Nu stiu ce sa zic. Ignora-l si tu sa vada ce pierde, iar cu celalalt tu hotarasti ce faci.Sunt sigura ca roata se va intoarce si prietenul care te-a dezamagit isi va da seama ce a pierdut. Sper ca te-am ajutat. Tine-ma la curent daca pot sa te ajut.

| flavianeacsu explică (pentru AndreeaFarasperante):

M-am despartit de prietenul meu si cu celalalt am ramas la fel, deocamdata. Ma simt foarte bine cu el, probabil va fi ceva mai mult de atat la un moment dat blushing

| AndreeaFarasperante a răspuns (pentru flavianeacsu):

Ma bucur pentru ca ai luat decizia corecta. Poata acum te simti mai bine, sper ca celalalt baiat stie sa te aprecieze cu adevarat.Iti doresc sa ai parte de ce e mai bun!

| flavianeacsu explică (pentru AndreeaFarasperante):

Sper si eu. Multumesc mult!

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
In orice relatie se ajunge la asa ceva dupa un anumit timp, si trebuie sa stiti cum sa treceti peste asta, dar impreuna, nu discutand cu alte persoane si apoi sa se ajunga la confuzii, asa cum esti tu acum!
Uite, cunosc un caz destul de asemanator cu al tau, fata avea vreo 2 ani si ceva de relatie, iar prietenul ei se racise foarte mult, ea vb cu un baiat foarte des si a inceput sa umble si cu celalalt baiat, insa, pana la urma tot la prietenul ei a ajuns, si i-a parut rau pentru ca nu a stiut sa aprecieze ce are langa ea!
Poate ca ai fost obisnuita sa ti se acorde mereu atentie, insa, trebuie sa intelegi ca si prietenii fac parte din viata lui si ca trebuie sa isi faca timp si pentru ei, sau poate ca si monotonia din relatia voastra e de vina, incearca sa faci ceva nou, sa vi cu idei noi in relatia voastra, locuri noi pe care nu le-ati vizitat, subiecte de discutie noi, poate si pozitii noi, daca v-ati inceput viata sexuala!
Cat despre cel de care crezi ca iti place, nu te-ai gandit ca poate ca din cauza ca vorbesti cu el si ca incepe sa iti placa de el ii vezi mai multe defecte prietenului tau?
Nu trebuie sa spui niciodata ca din cauza ca prietenul te ignora vorbesti cu altcineva, pentru ca nu este adevarat, vorbeasti pentru ca asa vrei tu, de ce nu vorbesti cu o fata daca te ignora prietenul, de ce trebuie neaparat sa fie baiat?
Daca nu ai simti ceva pentru el, nu ai vorbi cu el si nu ai avea asemenea dubii in ceea ce priveste sentimentele tale, pe care ar fi bine sa ti le clarifici cat de repede ca altfel o sa ii faci pe amandoi sa sufere si o sa suferi si tu!
Ai putea sa ai o discutie cu iubitul tau si sa ii spui ca nu mai vrei sa continui relatia in felul asta pentru ca deja te simti in plus si sa se hotarasca!
Cat despre celalalt, ai grija, s-ar putea sa iti para rau mai incolo, sti vb aia "nu da pasarea din mana pe cea de pe gard"winking
Bafta!

| 54ndy a răspuns:

Sigur are pe altcineva.

| Heather_Sioux_Lindsay_1997 a răspuns:

In primul rand,daca nu iti mai acorda atentie,de ce te mai strofoci? Daca are timp de alti prieteni si nu are timp de tine, atunci lasa-l in lumea lui.O sa vezi ca la un moment dat el se va intoarce la tine, ca un catelus plouat.Si nu-ti face sperante cu acest bff al tau, caci s-ar putea sa te vada doar ca pe o prietena, si nu ca altceva.Cat despre nesimtitul asta...cred ca are pe altcineva sau s-a indragostit de cineva si de aia te ignora