| Iloveblue12345 a întrebat:

Am o scurta poveste,pe care sper s.o cititi,si sper sa nu va plictisesc. Acum am venit din parc,pentru ca picura. Bunica(locuiesc cu bunicii de cand sunt mica,pebtru ca parintii sunt in strainatate), mi-a zis sa merg sa-i cumpar tigari, iar eu i.am zis ca nu,ca ploua. A zis ca merge ea atunci,si ca eu nu pot face nimic pentru ea, si nu stiu ce. Eu eram nervoasa, pentru ca fix dupa ce ma dezbracasem mi-a spus sa merg. M.am incaltat la loc si i.am zis ca merg, iar dupa m.am dus in camera,si ea era cu pantalonii in mana, gata sa se imbrace, iar eu i.am tras pantalonii din mana si i.am pus pe masa,spunandu.i ca merg eu la magazin. Atunci ea m.a lovit,si a inceput sa ma certe,si incercan sa dau inapoi(stiu ca nu e bine,nimic din ce am facut) si m.a trantit odata de perete, si am ripostat putin(am incercat) iar apoi m.a lovit peste fata, si m.am dus in camera plangand,si am pornit televizorul,iar ea a adus un slap, si mi.a dat cu el peste fata, si peste ceafa.si am incercat s.o lovesc si eu pe ea. Stiu ca nu e bine ce am facut, dar sunt la o varsta la care nu ma pot controla! Sunt o nesimtita, stiu.Si apoi,mi-a spus ca nimic din casa asta nu e al meu, si ca locul meu e gunoi si lucruri foarte urate. Bunicii mei mereu se dau mari ca daca nu ar fi fost ei eu as fi fost pe strazi, su ca ei m.au crescut,si ca mama si tata nu mi dau nici un ban(cand de fapt mereu trimit bani,si doar cu ajutoarul lor am lucruri, profesori particulari) Imi urasc viata! Bunicii mei, mereu mi.au zis ca sunt o proasta,si o nesimtita,o curva,si mereu cand fac ceva rau sau ca orice copil ei imi spus ca seaman cu mami,si ca nu o sa devin nimic in viitor,si ca o sa fiu o proasta. Si pe mine ma deranjeaza asta,deoarece eu niciodata nu am injurat,invat bine,nu stau cu baietii(sa am iubiti,si bla bla bla) si in plus nu fumez,sau nu stau afara pana noaptea, si fac doar lucruri bune, insa ei imi spun ca sunt o proasta.Si de fiecare data cand bunica ma cearta, imi spune ca daca i.am zis lui mami,si imi ia telefonul,sau alte lucruri. Sau, zice ca mint si ca sunt o nerusinata si nu stiu ce. De o jum. de ora stau in pat, si plang. Nu stiu ce sa faccrying( mi.e frica sa le spun parintilor ceea ce se intampla. Va rog ajutati-ma! Dau fundita

5 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Wow,totusi incearca sa le spui alor tai.
Ciudat comportament pentru niste seniori.

| danay72 a răspuns:

Ar trebui să îți ceri iertare de la bunica pentru modul în care ai reacționat. Dar ar trebui să discuți cu părinții tai despre ce ti se intampla. Tu straduieste-te sa învingi răul prin bine cu bunicii, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa le spui părinților tăi.

| AnneBre a răspuns:

Singura soluție e sa le spui părinților tăi, iar atunci când le spui precizează și amenințările pe care ți le-a spus bunica ta daca apelezi la ei. Poate o sa înțeleagă că e gravă situația și o să facă ceva

| annempx a răspuns:

Chiar nu stiu ce sa zic, adica nu am intalnit pe nimeni cu situatia asta. Imi pare rau pentru tine, eu as zice sa-i spui mamei tale asta, nu mi se pare ok ce fac părintii tai chiar daca sunt adulti etc.

| TheCraftingHero a răspuns:

Paiiii nu am vazut niciodata pe cineva cu bunici de genul.Eu cred ca ei fac asa pentru ca au impresia ca doar ei te-au crescut si duc lipsa parintilor tai, lucru care ii face nervosi si isi varsa nervii pe tine.Eu as zice sa iti suni parintii si sa le spui absolut tot, pentru ca nu e ok.Si incearca sa tii ascuns asta pana cand parintii tai fac ceva.Stiu ca nu e ok sa ascunzi ceva de bunici/parinti, dar sa fim seriosi, pe langa ca asta e un caz "extrem", toti ascundem ceva. Daca parintii tai nu pot face nimic, eu as zice sa incerci sa le explici ca mentalitatea lor comunista si bataia nu vor duce niciunde bun. Daca tot nu inteleg eu as zice sa apelezi la protectia copilului.