| Gabiițțaa a întrebat:

Am primit o veste dureroasa,după atâția ani de căsnicie, ai mei divorteaza. Eu încă locuiesc cu ei, în vara urma sa mă mut cu viitorul meu sot, la anul aveam nunta. Doar ca divortul lor m-a bulversat mult. Sunt trista, deși am 21 de ani, încă nu am înțeles "de ce" și nici macar nu am primit un răspuns de la ei. M-au pus sa aleg unde o sa stau pentru ca mama se muta. La vreo 40 de minute de orașul unde stăm deja. Eu nu vreau sa plec de aici,dar nici nu as vrea sa o las singura acolo sad i-am spus sa își găsească ceva aici.Dar nu vrea. Așa ca am ales sa nu rămân cu nici unul.Și mă voi muta cu viitorul meu sot, mai repede. Îi urăsc intr-un fel pentru alegerea făcută. Nu am mai mers la job de ceva timp, stau numai în casa și plâng destul de des. Mama urmează sa se mute luna care vine. Nu pot sa mă obișnuiesc încă cu decizia lor.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Uvox a răspuns:

Faptul ca ai afla motivul sau motivele divorțului nu te-ar ajuta cu nimic.
Sunt maturi, sunt capabili sa hotărască singuri. Daca au hotărât să divorteze, asta se va si intampla indiferent din cauza cui. Si de cele mai multe ori, amândoi sunt de vina.
Ti-o spune cineva divorțat.
În loc să te afunzi in depresie normal ar fi sa iti vezi in principal de viata ta.
Foarte important ar fi si sa încerci sa înțelegi cine ce a facut sau nu in căsnicia părinților ca tu/voi fiind în prag de măritiș sa nu repeți/repetați greselile lor.
Nu sunt nici primii nici ultimii care divorțează. Crud poate dar asta e adevarul.
Tu doar sa ai grija de viata ta.
Baftă!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa ieftinit taxa la notar pentru divort altfel ramaneau impreuna. Nu te casatori ramai partenera cu el in caz ca vei trece prin despartire nu dai bani si scapi de drumuri pentru acte

| Freya1 a răspuns:

Ai 21 de ani si te si măriți si gândesti asa e ciudat, cred ca ar trebui să te gândesti serios daca sa te măriți si tu.
Dacă oameni nu sunt fericiti impreuna de ce sa ii urăște ca vor sa isi faca un bine, doar tot părinți tai sunt si impreuna si despărțiți plus ca nu mai esti la vârsta in care sa iesiti in parc la înghețată.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să le respecți decizia, dacă nu mai vor să fie împreună e problema lor.
Tu o să îți faci viața ta, familia ta, o să ai copii. Nu poți să le impui să rămână împreună de dragul tău, nu e corect din partea ta.
Nu ai 5 ani încât să nu poți trece peste. Nu te comporta imatur, fii alături de părinții tăi, chiar dacă aceștia se vor despărți.

| SilentRain a răspuns:

Îmi vine sa rad, cum sa faci ma depresie dintru motiv simplu?
Gândește și tu matur, dacă o relație nu mai merge, mai are rost sa tragi de timp aiurea?
Dacă doi oameni nu mai au chimie sunt obligați sa se suporte?
Fiecare din eii au dreptul sa fie fericiți separati, nu ai de ce sa ii urăști asta e o prostie

| Hammurabi a răspuns:

Sunt total de acord cu ce ți-a scris Uvox.
Pe lângă asta, gândește-te că nu poți fi atât de egoistă încât să nu-ți pese și de fericirea lor.
Și în momentul ăsta, fericirea lor nu e să fie împreună (cum ți-ai dori tu) ci fiecare să-și refacă viața.

| sofisis a răspuns:

Daca chiar ai 21 de ani, ii ai degeaba.
Exagerezi enorm si chiar nu inteleg de ce esti asa suparata pe ei! Tu te mariti in curand, ei nu mai vor sa traiasca impreuna. Ce anume ai tu de obiectat? Au stat probabil impreuna destul pentru tine. Acum esti adult (in acte, ca psihic vad ca nu prea) si au si ei dreptul sa decida asupra vietii lor.
Esti foarte, foarte exagerata

| Lauv a răspuns:

Îmi pare rău să aud asta dar trebuie să îți continui viața, nu poți să renunți la tot pentru o problemă sentimentală, chiar dacă pare greu, poate chiar imposibil.
Du-te la muncă, trăiește-ți viața și încearcă să afli de ce s-au despărțit dacă te frământă acea întrebare.