| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Am si eu nevoie de un sfat legat de relatia mea. Eu si iubitul meu am facut accident acum cateva luni si ai mei au aflat despre relatia noastra. Eu am ascuns-o deoarece ei nu ma lasa sa am pe nimeni si trebuie sa fac totul pe la spatele lor ca sa apuc sa imi traiesc viata cat de mult pot. Si nu sunt de acord cu el sub nicio forma si mi-au zis ca niciodata nu o sa fie de acord cu relatia dintre fata lor si cel care era sa o omoare. Doar ca eu il iubesc mult, am incercat sa rup legatura cu el, sa trec peste insa nu pot, ma gandesc la el neincetat, el simte acelasi lucru. Nu am vorbit vreo 3 luni si de curand am vorbit iar si ne comportam ca inainte de accident fiind apropiati doar online intrucat in realitate nu pot sa ma întâlnesc cu el pentru moment. Ce sa fac? Sa renunt la el si sa ii ascult pe părinți sau sa ascund in continuare asta si in cele din urma sa le spun si sa suport consecintele? Un sfat serios m-ar ajuta foarte mult. Va multumesc tuturor anticipat iar cei care au intentia sa lase un comentariu nepotrivit va rog sa va abtineti.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Oamenii care nu știu să-și facă prieteni pe copii lor, nu se pot numi părinți. Până și între fiarele din pădure există mai multa dragoste decât între oameni, decât între părinți și copii.
Părinții nu-și iubesc copii. Ei și-i cresc din două motive: din obligație sau din orgoliu. Mulți părinți își ascund relația cu copii, cu familia, pentru că realitatea acesteia este o imagine proastă în fața oamenilor, și părinții s-ar face de râs. Nu toți oamenii trebuie să de-a naștere la copii, deoarece nu toți oamenii cunosc dragostea.

În privința relației tale cu tânărul acela, îți recomand să citești cartea "Iubește inteligent": https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

Părinții trebuiau să-ți ofere niște principii cu dragoste după care să-ți alegi partenerul de viață. Fără dragoste, sfaturile lor sunt ca trosnitul mărăcinilor sub o căldare, ca scârțâitul unei crete pe tablă. Un părinte nu este stăpân peste copilul lor. Un părinte care spune: "Este casa mea și faci ce vreau eu", acela este un tiran. Problema este că există toate șansele ca să faci și tu la fel cu copii tăi.
Un băiat stă cu o fată pentru că vrea să se culce cu ea. Așa a fost creat băiatul de Dumnezeu și nu poate să fie altfel. Iar dacă fata știe să se facă plăcută lui, atunci va fi și iubită de el. Dar la baza dorinței băiatului stă sexul. Acesta este prioritar înaintea ochilor unui băiat. Dacă n-ar fi fost lucrurile așa, atunci planeta noastră ar fi fost demult nepopulată. Pentru că bărbaților le place să stea mai mult singuri decât în preajma femeilor care sunt în general, cicălitoare, plictisitoare. Cele mai multe femei nu știu să se facă plăcute bărbaților lor. De aceea singura lor putere de a-i ține lângă ele pe bărbați a rămas sexul. Dar asta nu înseamnă și dragoste. Dacă părinții -tăi sau ai altora- s-ar fi iubit între ei, atunci și-ar fi iubit și copii.
Dacă vrei să ști cum trebuie să fie o familie, citește cartea "Căminul adventist" care o găsești tot pe site-ul de mai sus. Și dacă părinții tăi se fac stăpâni peste tine, pune-le în față această carte.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

E complicat mereu atunci cand parintii sunt cei care se baga, nu inteleg de ce isi baga ei nasul peste tot.
Dar nu ne-ai zis care este diferenta de varsta de exemplu dintre tine si acel baiat, poate este una mare, poate tu esti prea mica adica minora si de aceea ai tai vor sa te protejeze de relatii nocive.
Oricum ar fi eu cred totusi ca parintii astia ar trebui sa dea sfaturi, sa invete fetele ce si cum dar sa nu interzica.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Despre ce accident este vorba?

| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti majora, inseamna ca esti constienta de riscurile la care te supui traind cu unul care era sa te omoare, dar na, esti majora si poti sa risti daca asta iti doresti cu tot dinadinsul, putand chiar sa pleci de acasa la iubit si sa fii impreuna cu el.

Daca esti minora, atunci este bine sa-ti asuclti parintii, fiindca nu esti inca apta sa intelegi si sa judeci clar, realitatea. Trebuie sa intelegi ca nici unui parinte nu-i pica bine, sa stie ca fetita lor traieste cu omul care i-a pus viata in periocol de moarte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu renunți la el.

| GabiDumitrescu a răspuns:

OK, deci:
1. anonimg e retard, ignora-l.
2. relian e pe felie, dar nu sunt de acord cu el in mare parte.
3. Parerea mea e ca daca ai 18 ani sa va luati zborul. Puteti face asta? Altfel, vrei-nu vrei, esti sub acoperisul parintilor si pe banii lor. Incearca sa discuti cu ei matur - presupunind ca nu ai 13-14 ani - si fa-i sa inteleaga ceea ce ar fi trebuit sa inteleaga deja. Eventual adu-l si pe prietenul asta al tau sa fie o discutie cu toate partile implicate. Ai mai omis sa dai un detaliu foarte important, si anume ce stiu/ce parere au ai lui despre relatia voastra. Legat de accident, chestiile astea trebuie spuse din scurt, nu lasate sa mocneasca. Ca si toate minciunile/omisiunile, dealtfel...

| relian a răspuns:

Nu iti poate da nimeni sfaturi in situatii de aseta,chiar de cineva ar spune ceva,tu ai face tot ce simti,asa este omul facut,chiar daca cineva ar putea sa iti arate,sa spnem ca tiar arata viitorul si ai iesi rau acolo,tu ai face tot ce simti.
Asta santem,trebuie sa facem ce simtitm,sa trecem noi prin "foc'' sa suferim,sa ne bucuram etc.
Daca te intelegi bine cu iubitu tau,vorbeste,stati ascunsi pana se mai linistesc apele.
Spui care comenteaza nepotrivit sa se abtina laughing adica care ar avea o parere care nu-ti este pe plac tie sa se abtina laughing deci te astepti ca tti sa iti spuna doara ceea ce simti tu,am inteles.
Lucru asta nu-i bun,ma refer cum gandesti,orice om poate sa iti dea sfat,unia sa te perie,sa iti spuna ceva cum simtit si tu, altii di contra, dar asta nu inseamna ca sfatul aluia este nepotrivit.

Mama are un vecin, s-a dus ala cu iubita lui cu masina lui si inca cu cineva a intrat intru copac praf sau facut toti, a scapat doara el, conducea cu 170 la ora.
Aia au murit el traieste il doare la basca laughing Bine nu zic ca a fost de vina prietenul tau,nici nu ai dat amanunte,deci te astepti cred eu doara ca lumea sa te perie, sa te compatimeasca, sa spuna da ala e pentru tine, bla bla.
Poate este poate nu-i, nimeni nu stie, timpul va arata ce va fi.Tu fa ce simti ca oricum nu te poti impotrivi sentimentelor.

| Jus7t a răspuns:

Mda doar ca sunt mai multe feluri de a face accident.
beat, drogat, a apăsat pe accelerație ca maniacul, etc.
nu te ai chinuit sa dai detalii.

| Jus7t a răspuns:

Sau te-ai referit ca ati dat cap în cap iar după capul în gura luat era sa te omoare? alta treaba dacă asa.
dar îți sta bine și fără dinții din fata sa stii.

| Mopmop a răspuns:

In primul rand. fiecare sofer care se urca la volan nu pleaca de la ideea " mama sa vezi ce mi ti-l calc pe unu sau ma bag in depasire aiurea" De asta se cheama accident auto... Daca s-a urcat la volan baut asta e cu totul alta poveste!
Revenind...intotdeauna vei gasi un parinte, o ruda sau un prieten care iti va spune ca esti cu persoana nepotrivita! Nu poti multumi pe nimeni la capitolul asta! Important e ceea ce simti tu si el pentru tine! Daca exista intelegere, comunicare si respect reciproc eu zic sa ii dai inainte cu relatia! Posibil ca peste ani sa te amuze intrebarea pusa acum!
Decat sa regreti ca nu ai incercat sa iti traiesti viata... oricum orice relatie este ca o loterie...
Zi faina si plina de iubire iti doresc!

| Eisenheim a răspuns:

Da deci e o poveste interesanta,desi incompleta. In cazul in care esti\santeti minoră\i e clar ca santeti in noroi pana la urechi. Daca aveti insa o varsta care va permite sa aveti o relatie,si aveti si permis auto,daca despre accident auto a fost vorba,ar trebui sa incercati totusi sa fiti impreună daca va intelegeti reciproc,la urma urmei intr-un final apropiat parintii vor fi batrani si vor disparea inevitabil stim cu totii, deci oricum ii vei pierde mai repede decat pe el, parerea mea ar fi pe scurt sa va dati o sansa, tu cu iubitul tau, in functie de situatie e posibil sa iasa ceva frumos

| LittlePoppy a răspuns:

Nu ne spui daca esti majora sau minora.
Inteleg ca esti minora, atata timp cat parintii nu te lasa sa ai pe nimeni. Crezi ca e corect sa faci totul pe la spatele lor? Cand vei avea nevoie de ajutorul lor, cum vei justifica cererea?
Sa-ti traiesti viata cat de mult poti! Iti dai seama ca ai multi ani in fata ca sa-ti traiesti viata? Frumos, nu pe furate, nu pe ascuns. Asta nu e viata.