| LorrexD a întrebat:

Am si eu niste probleme. Am 14 ani, iar parintii mei nu ma lasa nici macar sa ies pe strada cu prietenii. Stau mereu acasa. Si cand ies, vine mama cu mine. Nu stiu ce sa mai fac ca sa ma lese si pe mine sa ies. Cum as putea face ca sa inteleaga ca am nevoie de putina libertate!?

Răspuns Câştigător
| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

Vorbeste cu ei. Spune-le ca ai crescut si ca nu pot sa fie chiar non-stop cu tine. Pune-le in evidetna ideea ''daca voi nu ati mai fii eu ce as face? '' spune-le ca trebuie sa incerci sa-i asumi riscuri si ca trebuie sa iti asumi niste hotarari pentru ca atunci cand vei avea 20 ani nu or sa mea stea pe capul tau. Totusi incearca sa le spui cu blandete si maturitate. Bafta si sper sa se rezolvehappy

11 răspunsuri:
| Anonima264 a răspuns:

Chiar trebuie sa vorbestio cu ei!
Ei vor decat sa fe grijuli, asta trebuie si tu sa intelegi desi au cam intrecut putin limita parintii tai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-ma stiu ce simti! Asa sunt si ai mei oh go on. Eu una am incercat sa discut cu ei insa tata nu poate NICIODATA calm si tipa ca un apucat. straight face mda deci...

| LorrexD explică (pentru anonim_4396):

Asa face mama.sigh

| LorrexD explică (pentru anonim_4396):

Dar tu cati ani ai?

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Nu as rezista sa ies cu prietenii si un parinte sa fie langa mine non-stop. Pur si simplu nu ma simt in largul meu. Eu as zice sa vorbesti cu ei si sa le explici ca nu mai esti la gradinita; la 14 ani trebuie sa socializezi, sa iesi in oras, nu pot sta pe capul tau toata ziua. Cred ca sunt genul de parinti mai protectori, care tin foarte mult la tine si se tem sa nu patesti ceva. Explica-le frumos ca una e timpul petrecut cu ei acasa si alta treaba e plimbarea prin oras si timpul petrecut cu prietenii.

| Chio9 a răspuns:

Mama ma lasi si pe mine sa-mi traiesc copilaria?! Daca u nu ai avut o copilarie frumoasa asta nu inseamna c anici eu nu trebuie sa am. BAFTA!

| usernameSg0 a răspuns:

-Demonstreaza-le ca nu e bine sa-ti faca asta;
-Arata-le ca nu ti se poate intampla ceva rau "afara";
-Spune-le ca o sa faci anumite lucruri ca sa te lase "afara": treburi casnice, note bune la scoala etc.
P.S. ce motive au ei ca sa nu te lase sa iesi?

| LorrexD explică (pentru usernameSg0):

Paii, ăăăămm. ei spun că *sunt prea mică ca să ies afară. Că în lumea de azi se întâmplă multe.* eu înţeleg asta. Dar totuşi, când îmi văd prietenii ieşind, şi mă cheamă şi pe mine, eu de ce nu pot merge, si ei pot? Ţinând cont că sunt toţi de vârsta mea.

| usernameSg0 a răspuns (pentru LorrexD):

In ce oras locuiti?

| LorrexD explică (pentru usernameSg0):

In arad. dc?

| usernameSg0 a răspuns (pentru LorrexD):

Curiozitate.