Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, am si eu o intrebare, am avut o relație recent, dar ne-am despărțit căci acel băiat m-a bătut de 4 ori, în fiecare seară venea beat si ma făcea cu***vă si panar**ma, etc. Iar acum a dat intr-un copil, sunt însărcinată în 3 luni dar am plecat de la el acum o săptămână,(l-am mai iertat o dată când am aflat că sunt însărcinată dar el tot ieșea cu prietenii si venea beat si ma înjura atâta tot ca nu ma mai batea)m-am mutat înapoi la mami, dar el ma caută și acum si imi promite că se schimbă, ca ii e dor de mine, ca nu vrea sa crească copilul lui fără tată cum a crescut el fără mamă, puteți să-mi dați un sfat? Ce sa fac, mai merită o șansă, oare se va schimba? Ce ați face în locul meu?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Chiar mai crezi in schimbare in situatia data?
Sunt 100% sigur ca nu se va schimba niciodata omul asta.
Nu cu tine.
Daca tu i-ai ramas alaturi dupa 3 batai?, ce il face pe el sa creada ca nu vei ramane alaturi de el si dupa a 4-a bataie, a5-a, si tot asa?
Nimic.

Ba mai mult, va aparea gandirea aia la el "Si ai un copil? Unde o sa te duci? Cine te mai ia pe tine?"
Si uite asa vei fi prinsa intr-un santaj emotional, intr-o capcana.

Pana la urma, tu, ca tu, ca tu ti-ai ales soarta, dar copilul ala de-l porti in pancete oare cu ce ar fi gresit sa traiasca intr-o asemenea familie cu comportamente de genul?
Cum crezi ca va arata copilul tau in viitor daca de mic o sa primeasca asemenea exemple?
Iti spun eu, va fi fie o victima, fie un abuzator, si stii ce au in comun cele doua variante? Ca tu vei suferi indiferent.

Tine minte cuvintele urmatoare:
Cat timp vei ramane alaturi de omul ala, tu vei fi o victima, iar el un abuzator, indiferent cat ti-ar promite ca se schimba, s-ar jura sau asa mai departe. Mai devreme sau mai tarziu va avea acelasi comportament, ba mai rau, deoarece cu cat ramai mai mult alaturi de el, cu atat vei fi mai dispretuita in ochii lui.

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu merita, ramai singura cu ala mic si cand ai chef de sex prinzi la ocazie. Un individ singur care accepta mama cu copil nu e normal deloc asa ca te descurci singura cu el. Daca as avea copil la fel procedam nu ma legam de niciuna si il cresteam singur

| Pampam08 a răspuns (pentru mgtow):

Nu e vorba de sex căci bărbați sunt foarte mulți care vor ceva fără obligații, ci îl iubesc doar că acum o să am un copil și de asta e mult mai greu căci m-aș întoarce pentru copilul meu dar dacă nu se schimbă și poate dă în mine cât încă sunt însărcinată și îl pierd sau dacă o să mă bată după ce fac copilul, dacă copilul vede?, va rămâne cu traume la asta mă gândesc dar nu am un raspuns 100% bun

| mgtow a răspuns (pentru Pampam08):

Ala e prea violent sa mai stai cu el, dal in mortii lui de damblagit

| Adry05 a răspuns:

Depinde... există bărbați care după o astfel de palmă, adică să pleci de acasă, se trezesc și realizează c-au greșit. mai ține-l eventual după tine, arată-i că e o șansă să-l ierți dacă se schimbă și dacă chiar ți se pare că e un om schimbat, ai putea să-i dai o ulimă șansă, dar trebuie să-i zici clar că e ultima-ultima și a 2-a oară nu te mai întorci.Dar din nou, nu te lași din prima, mai lasă-l să vadă viața fără tine. A, și bineînțeles dacă nu era evident îi pui condiții clare cu privire la comportament și-l ameninți că la prima ieșire, ai plecat direct. Dacă e să te muți la el, îți duci super puține lucruri ca să te muți instant

| Pampam08 a răspuns (pentru Adry05):

Dacă mă duc la el ar trebui să sufăr si să rămân definitiv acolo indiferent că se va schimba sau nu căci după nu mai am unde să mă duc pentru că ai mei mi-au spus că dacă plec cu el pentru a 3-a oară nu mă mai primesc

| Simpatic a răspuns:

Daca te batea cand erati iubiti cu atat mai mult te va batea dupa ce vei naste copilul, de ce simplu pentru ca este un idiot. Daca nu era idiot nu te lovea nici pana acum, oricum nu avea niciun motiv sa o faca. Si cum ziceai este si betiv si asta e mai rau ca astia sunt foarte agresivi la bautura si nu stii niciodata de la ce porneste scandalul, dar de obicei de la nimicuri.
Deci mai bine fara el, parerea mea.

| Ramo024 a răspuns:

Nu se va schimba niciodată.
Cine te-a lovit, te va lovi mereu.
Nu te întoarce la el.

| Freya1 a răspuns:

Niciodata sa nu ii mai dai o sansa. Daca sarcina e avansată si nu mai poti face nimic creșteri copilul cu ajutorul alor tai si cere pensie alimentară, dar tu stai departe de omul ala.O dată ce a apucat să te bată si sa vada ca stai si il ierți o va mai face.
O creste copilul fara tata, dar cred ca o sa ii fie mai bine decat cu un tată bețiv si care îl maltratrateaza.

| Nemessys a răspuns:

Eu in locul tau nu m-as mai intoarce la el niciodata.

| Werrich a răspuns:

Bună, nu se va schimba, câte cazuri nu sunt cu femei ucide de iubitii care le promiteau ca nu le mai bat dacă se întorc la ei? Sfatul meu este sa cauți pe altcineva.

| AliGab a răspuns:

De 4 ori? Sotul meu o singura palma mi-a dat in 3 ani de zile si i-am spus clar ca o singura data sa mai dea si are divortul pe masa, iar pentru copii lupt pana in panzele albe. Daca vrea sa creasca copiii cu tata, sa-si tina mana la el acasa oricat de nervos ar fi. In locul tau as sta linistita la mami, as creste copilul in liniste, iar el sa il vada pe crampee ca este opera lui ca nu are acces la copil full time.

| AliGab a răspuns:

Aaaa...spune merci ca ai parinti care te sustin. Sa le pupi urmele pe unde calca

| Vântulalb a răspuns:

L-ai mai iertat o data. Si atunci stia de copil. S-a indreptat? Nu se va indrepta niciodata. Lasa-l!

| nicu991 a răspuns:

Asa se intampla cand va grabiti in viata sa va maritati, sa faceti copii cu cine nu trebuie. Va plac baietii rai si dupa aceea tot voi aveti de pierdut si suferiti din cauza lor.

| Pampam08 a răspuns (pentru nicu991):

Nu am avut minte a fost primul meu...eram virgină cand m-a luat el si tot imi spunea că sunt cu***vă

| Cristian84 a răspuns (pentru Pampam08):

Fapta e consumata oricum ar fi gandeste-te bine la ce vrei sa faci in viitor sa nu regreti trebuie sa te consulti si cu parinti tai ca ei sunt mai in varsta si stiu destul de bine cum sa gaseasca cea mai buna solutie lasa timpul sa decida ce va fi mai departe

| nicu991 a răspuns (pentru Pampam08):

Pacat de tineretea ta. Un individ cu comportament violent si anturaje gresite nu va putea fi schimbat oricat ti-ai dori tu. Un om cu patima bauturilor alcoolice este de evitat, chiar daca sustine de exemplu " am baut un pahar in plus"- nu exista argumente cu care sa vina pentru a-si scuza comportamentul violent.

Daca nu-l eviti si te decizi sa te intorci la el, vei avea de suferit si mai mult. Parerea mea este sa te duci cat mai departe de el ca cine stie ce-ar putea avea in cap la o alta "bauta cu baietii".

| MPersephone a răspuns:

Ce as face in locul tau? As proteja copilul. "Sansa" pe care o cere e egoista din partea ambilor. Nimeni nu se gandeste la copil.

| Pampam08 a răspuns (pentru MPersephone):

Eu da mă gândesc tocmai de aia am cerut sfatul cuiva pentru că atunci când am povestit unei prietene de ale mele a spus să îl iert pentru copil, dar m-am gândit să cer parerea altor persoane căci nu sună chiar ok, pe o parte vreau sa il iert să putem crește copilul împreună dar pe o parte imi este frică că poate va da în mine si nu o să îmi facă doar mie rău ci și copilului meu, eu am doar 18 ani și nu știu ce o să fac de aia am cerut un sfat aici oamenilor ce sunt mai experimentați și trecuți prin viață

| Yrem3119 a răspuns:

Nu! Daca te a batut o data o va face mereu, daca tu l ai mai iertat el a vazut ca tu undeva ai un punct slab si il ierti mereu, tocmai de aia nu se va opri niciodata. Pastreaza copilasul si il cresti impreuna cu parintii tai, mult mai bine decat cu asa un "tata" betiv si agresiv! Succes!

| Cristian84 a răspuns:

Crezi ca daca il ierti se ca schimba nici vorba o data ce te am mai batut in trecut te va mai bate si in viitor si hei ai grija sa nu treci copilul pe numele lui ca vei depinde doar de el in multe situati si stai relaxata ca tine sunt multe fete in aceeasi situatie gasesteti pe cineva care sa te respecte si sa te iubeasca asa cum esti si pe tine si pe copil si sa nu mai suferi pentru un nenorocit bucurate ca te ai scapat de el