| Claudia45 a întrebat:

Buna TPU
Am și eu o întrebare
Dacă eu sunt Moașa unui copil

Cum pot sa l alint mai drăguț? Adică dacă ești nașă ii spui finuț
Dar ca moașa?

Răspuns Câştigător
| justinmatei a răspuns:

Buna, referitor la intrebarea ta poti sa i spui: 'moșica' 'bebiță sau bebița' 'puișor' 'printesa sau printisor' 'papusica' dar ca sa ii arati ca-l indragesti nu-i musai sa l alinti sa stii. Funda? happy

5 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Confunzi EXTREM DE SERIOS moasa cu nasa
https://dexonline.ro/definitie/moasa
https://dexonline.ro/definitie/fin
moasa e cineva care NUMAI ajuta la nasterea copilului... SI ATAT
nas in schimb e un fel de al 2lea parinte si care in teorie se angajeaza sa aiba grija de copil daca ceva li se intampla parintilor

| Claudia45 explică (pentru Zuzu1991):

în perioada contemporană moaşa este o persoană cunoscută care nu ajută în procesul naşterii, ci îşi asumă o responsabilitate asemănătoare unei naşe.

Prima sarcină a moaşei este ca în ziua în care bebeluşul este scos din spital, să vină cu un rând de haine pentru copil şi să conducă mama acasă.

Încă o îndatorire a moaşei, în primele săptămâni, este îmbăiatul copilului, prima dată în apă fiind puse petale de flori şi busuioc. La acestă prima baie, e nevoie de o persoană cu experienţă care să ştie cum să ţină nou-născutul, cum să procedeze fără să apară probleme.
N ai mai ieșit din casa de mult? Fără supărare happy

| Claudia45 explică (pentru Zuzu1991):

Pe mine nu ma interesează ce scrie in DEX laughing și nici pe astea câteva generații care au schimbat Semnificația cuvântului
Te pup

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Claudia45):

Daaaaaaaaaaaa, copchiii CICLOPI din ziua de azi
inca vreo doua d'astea si se scoala Pruteanu din morti si vine si ne bate pe toti
EU TI-AM SPUS, sa nu zici ca nu ti-am spus de Pruteanu' ala big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prepuț