| Rafaela08 a întrebat:

am si eu o intrebare. Sunt cu iubitul meu de doi ani si locuim impreuna si avem si un bebe de 3 luni. La inceput totul a fost bine, ne iubeam, ne petreceam timpul impreuna, acum el cauta alte relatii, vorbeste cu alte fete. El zice ca ma iubeste doar pe mine, este posibil sa iubesti pe cineva si sa il ranesti mereu si sa iti cauti alta relatie si pe cea pe care zici ca o iubesti si ti-a daruit un copil sa nu-i mai dai importanta si sa o faci sa sufere mereu, sa o faci sa se simte singura? Oare isi va da seama candva ca greseste si se va opri din a vorbi cu altele si isi va da seama de suferinta mea? De ce dragostea doare atat de tare, de ce sunt oamenii asa rai, de ce oare nu putem iubi toti la fel? Am incercat mereu sa vorbesc cu el, dar nu primesc niciun raspuns niciodata. Ma ia drept o gluma sau ne certam si dupa ma simt si mai rau. El zice sa il las mai liber, sa nu il sufoc dar eu ma simt rau si vreau sa vorbesc cu el mai ales ca cu bebelusul sunt un pic mai stresata. Am nevoie sa fie langa mine. E posibil sa iubesti pe cineva si sa vrei sa fii cu altcineva? Cateodata imi vine sa cred ca eu sunt cea mintita, nu fetele cu care vorbeste. Oare eu asa am sa sufar mereu?

25 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Depinde si de ce varsta aveti.
Poate el nu era pregatit pentru o responsabilitatea unei famili, unui copil sau el pune pret mare pe fizic iar acum cand poate te-ai mai schimbat cauta "proaspat". Alta varianta ar fi sa nu mai prea fi avuta experienta cu femei si acum sa fie curios (asta tine tot de varsta )dar de asta trebuia sa iti dai si tu seama.Acuma fapta e consumata iar pe viitor vei sti ca trebuie sa stai sa cunosti omul, sa calculezi situatia.
Nu se poate sa iti iubesti partenerul dar sa vrei pe altcineva, astea sunt povesti. Daca nu vorbeste cu tine si nu te ia in seama ar trebui sa pui piciorul in prag si sa iei atitudine.Ia copilul si pleaca o perioada la ai tai si dai o pauza, si pana nu se hotaraste daca vrea ceva serios nu il cauta. Poate atunci isi va da seama ca are nevoie de tine si ca tu si copilul sunteti importanti, daca nu nu mai merita sa fiti impreuna si sa stai nefericita si gandindute oare ce face...

| Rafaela08 explică (pentru Freya1):

Eu am 18 ani si el 20 nu m-am schimbat deloc ba chiar mi-a zice ca nu m-am ingrasat dupa sarcina ca alte fete da nu stiu ce cauta el sa faca nu il mai recunosc imi spune ca pe mine ma iubeste da vorbeste cu mai multe fete si le spune ca s-a indragostit de el a trecut o fata iubirea mea in telefon si de cand am vazut numai am liniste fata respectiva numai vroia sa vb cu el si el erea suparat din cauza asta si nu vorbise mai mult de o saptama cu ea si imi zicea ca viata lui nu e frumoasa ca el nu are noroc si mi-am dat seama ca o iubeste daca nu o iubea numai erea suparat si eu numai stiu ce sa fac ca sa ma observe si pe mine i spun sa stea si el cu mine seara cand doarme baiatu da el iese cu prieteni si sta pana tarziu si vb cu altele si dupa zice ca pe mine ma vrea ca cu mine ramane numai stiu ce sa fac cand vorbesc cu el nu primesc raspunsuri clare si i zic sa ramana cu ea daca vrea si el zice ca nu ca cu mine vrea si altadata ajungem sa ne certam si ma simt si mai rau parintii mei sunt plecati din tara si nu am unde merge si nu as vrea nici sa plec noi am mai fost despartiti in trecut de mai multe ori si ne-am impacat de fiecare data da atunci nu facea asa eu cred ca nu sia ales nici prieteni cum trebuie ca asa fac ei si el vrea si el sa faca ca ei sa le arate ca si el poate ca mereu zice ca ei de ce pot fi cu altele si lui nu i iese numai stiu ce sa cred sau ce sa fac

| Rafaela08 explică (pentru Freya1):

I-am spus chiar ca o sa plec ne-am certat acum cateva zile si sa inervat m-a lovit si am inceput sa tremur nu stiu de ce cand sunt prea stresata si nervoasa incep sa ma simt rau simt ca am temperatura in corp si imi vine sa tremur si s-a speriat si el a zis ca nu mai da niciodata in mine si eu am zis ca plec ca numai stau cu el si nu m-a lasat sa plec a incuiat usa si a incercat sa ma calmeze imi zice ca cand il intreb il stresez si il scot din sarite ca el nu vrea sa se certe cu mine ca dupa i pare rau si se simte urat numai stiu ce sa cred zic sa nu il mai intreb ca oricum ori ne certam ori nu ma ia in serios el imi zice sa il las in pace ca stie el ce face ca va fi bine sa nul mai stresez da eu cu mine cum ramane simt ca mor pe dinauntru si cand bebe doarme el sta in alta camera si ma supara ca nu vine sa stea cu noi vine doar seara la noi in camera mi-a zis ca el vrea sa isi traiasca viata ca nu vrea sa ia viata in serios de acum da nu stiu de ce a mai vrut copil ca copilul nu are nicio vina eu am stat de vb cu el inainte sa il facem pe bebe da atunci erea altfel l-am dorit amandoi si acum nu stiu ce vrea eu stau toata ziua inchisa in casa vad de copil si tot eu sunt cea care strica nu am cerut nimic de la el numai eu stau cu bebe da tot nu e bine tot el e stresat problema e ca nu are nici ocupatie si e si de aia asa mai stam si cu parinti lui el a vrut sa mearga la facultate dar ei nu lau lasat pentru ca nu avem nici posibilitate financiara daca mergea acolo trebuia sa ma ia cu el si nu au vrut si el e si suparat pentru ca zice ca nu aven ce sa facem ca stam dupa parinti ca nu are ocupatie si probabil sa tras si de aici nu mai stiu ce sa fac sunt disperata

| Buzi213 a răspuns (pentru Rafaela08):

Imi explici si mie de ce faci copil asa devreme?

| Rafaela08 explică (pentru Buzi213):

Nu am stiut ca o sa fie asa am avut incredere in el ca o proasta

| Freya1 a răspuns (pentru Rafaela08):

E clar sunteti prea tineri iar lui nu ii arde de familie.
Practic relatia voastra e mai mult o prietenie cu benefici, sau de fapt nici atat ca si intr-o prietenie cucu benefici te aprecia mai mult.
O data ce te-a inselat si ridicat mana la tine trebuia sa il lasi.Alta solutie nu ai.

| Rafaela08 explică (pentru Freya1):

Nu stiu ce sa cred fata aia oricum nu vrea ceva serios cu el e mai mare ca el cu 6 ani si e si plecata din tara el nu stiu ce urmareste i-am spus sa imi spuna sa nu mai minte si el zice ca pe mine ma vrea daca ma minte si pe mine ca pe ele am vrut sa i dau mesaj la fata asta sa-i zic sa il lase in pace dar nu vreau sa ne certam si mai tare oricum el nu vorbeste doar cu ea daca nu mai e ea e alta nu imi dau seama de ce e cu mine oare din obisnuita sau poate doar isi satisface nevoile sexuale si atat dar nu imi dau seama cum poti sa te culci cu o fata pe care nu o vrei sa o ti in brate sa te uiti in ochi ei si sa o minti nu mai stiu ce sa fac sper sa nu o iau razna cel mai mult m-a deranjat ca ea nu a mai vb cu el si el erea suparat si se plangea mie ca se simtea prost ca zicea ca ea s-a folosit de el lui nu ia convenit sa se foloseasca si ea de el nu stiu de ce tot face asta oare ar fi influenta prietenilor are prieteni de genu asta nu stiu ce sa mai cred despre el

| Freya1 a răspuns (pentru Rafaela08):

Ii gasesti scuze degeaba.Tu speri sa te iubeasca dar el nu o face, tu speri sa fie anturajul prost dar nu e asta.
E clar ca nu te iubeste, daca te-ar iubi nu ar plange pe umarul tau (iubita lui) ca nu il vrea alta, e aiurea rau.
Nu stiu de ce, si cum stai cu el dar faci o mare prostie.Isi bate joc de tine la fiecare pas iar tu inca mai speri ca te iubeste.Nu e vina acelei fete si nici a prietenilor, asa e el si asa moare...

| Rafaela08 explică (pentru Freya1):

Da ai dreptate el tot incearca sa ma impace oricum o sa il las sa vad el ce are de gand acum cel mai important e bebelusul el imi da putere mereu el ma face sa zambesc el ma scoate din intuneric el ma face sa nu ma simt singura trebuie sa il pe el pe primul loc sa fiu linistita ca sa pot avea grija de el iar pe el o sal mai las pe locul doi mi se pare ca cu cat vede ca il bag in seama mai rau face cand vede ca sunt suparata vine el oricum sunt foarte confuza am foarte multe pe cap si nici macar nu am cu cine sa vorbesc cand ma simt prost nu vrea sa spun la nimeni ce mi se intampla

| Rafaela08 explică (pentru Freya1):

El cred ca crede ca acum gata sunt a lui avem copil stam impreuna il iubesc si nu am unde a merge mai ales ca stie ca nu vreau sa imi creasca copilul fara tata si poate de acea nu isi mai face prea multe griji in privinta mea ce zice el lasa ca proasta ma asteapta acasa avem copil nu o sa ma paraseasca nu isi face prea multe griji din cauza asta degeaba i spun ca plec nu stiu ce insemn eu pentru el cred ca de fapt pe mine ma ia la misto nu pe fetele alea ca el zice ca vorbeste si el asa pai vorbesti si tu ma frate odata de doua de cateori si cu cate ca daca ma uit in telefonul lui cred ca la cel putin 5 le-a spus ca le iubeste si ca s-a indragostit de ele nu stiu ce castiga prin as bate joc de ele

| Rafaela08 explică (pentru Freya1):

Orcum ma simt un pic mai bine acum ca am mai povestit ce aveam pe suflet pentru ca nu am cu cine sa vorbesc cu el vorbesc degeaba si la alte persoane nu vreau sa le spun

| Freya1 a răspuns (pentru Rafaela08):

Ai grija sa nu te culci pe o ureche acum ca ai vorbit cu noi si sa ii mai dai iar sanse.
Incearca sa te indepartezi de el, sa fi rece, sa nu ii mai porti grija si poate chiar si sa incetezi sa mai vorbesti cu el pana ai unde sa te duci.Iar daca o sa faca pe zmeul spune-i ca iti iei copilul si pleci si sa se pregateasca financiar si sufleteste sa plateasca pensie alimentara, ca totul este in favoarea ta.

| Rafaela08 explică (pentru Freya1):

Da stiu as vrea sa i dau o lectie sa il fac sa vada lucrurile si cum le vad eu sa isi dea seama ca face o greseala mereu incerc sa stau suparata pe el dar in cele din urma ne impacam nu am stat niciodata o zii intreaga fara sa ne impacam totusi nu as vrea sa se mai joace cu sentimentele mele dar nu vreau nici sa il pierd vreau sa raman cu el nu vreau sa imi cresc copilul fara tata si drept sa spun nu cred ca as putea trai fara el eu nu as putea vedea viata fara el vreau sa isi dea seama de asta si sa fie doar al meu cand i spun asta si vorbesc cu el in cele din urma imi zice ca il stresez si ca il doare capul din cauza mea si i-am zis ca numai pot tine in mine ca trebuie sa i spun dar degeaba ne certam pentru ca el ma minte a trecuto pe fata acea iubirea mea in agenda si numarul meu nici nu il are in memorie zice ca il stie asa si l-am intrebat de ce a trecuto asa ca s-a indragostit de ea si zice ca nu am trecuto asa ca sa captez ecranul si sa i trimit ei poza sa vada sa o fac sa vorbeasca cu mine si stiu ca minte fata aia numai vroia sa vorbeasca cu el si el i-a zis ca el erea dispus sa isi lase si familia pentru ea si cand l-am intrebat si asta a zis tot la fel ca i-a zis sa o faca sa vorbeasca cu el sunt disperata si ma simt foarte rau cand ma gandesc la asta nu stiu ce sa fac sa il aduc pe calea cea buna sa fie cum erea inainte imi vine sa nu ma mai uit niciodata in telefonul lui dar trec cateva zile si iar o fac si din nou sufar el isi tot pune parole dar eu le aflu nu stiu ce sa fac sa il fac sa ma observe sa ma iubeasca va rog ajutati-ma

| Rafaela08 explică (pentru Freya1):

Acuma el sta si vorbeste toata noaptea cu ea pana tarziu si nu numai cu ea si cu altele si cand vine se baga langa mine in pat ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat el cred ca face asta si din lipsa de ocupatie sta toata ziua si nu are ce sa faca si a dato in tampeni

| Freya1 a răspuns (pentru Rafaela08):

De ce nu merge la munca? Voi din ce traiti?

| Rafaela08 explică (pentru Freya1):

Stam cu parinti si deocamdata ne intretin ei nu merge pentru ca nu a gasit nimic care sa-i placa si nu vrea sa mearga oriunde pentru ca platesc putin si zice ca munceste pe dejeaba

| Rafaela08 explică (pentru Freya1):

El canta si ar vrea sa urmeze ceva in muzica da totusi asta nu e un motiv sa ma insele ca nu are ocupatie cand mergea la scoala nu facea asa si totusi ma mir ca face acum si nu atunci pentru ca atunci erea zi de zii cu fete acolo el avea alte ganduri vroia sa mearga la facultate dar dupa nu a mai avut posibilitatea pentru ca acolo trebuia sa ma ia si pe mine trebuia sa platim chirie sa platim facultatea si parinti lui nu vroiau si din cauza asta si pentru ca nu vroiau sa plece departe de ei tot asa ca sa nu gaseaca anturaje proaste si so dea in altceva aici la noi sunt o multime de cazuri de genu ca au plexat la facultate si nu sau mai intors au ramas acolo sunt mai multe fete care siau lasat iubiti acolo si ele au ramas acasa si relatia la distanta nu prea tine prea mult si baieti au gasit altceva acolo si de asta nu au vrut ei dar eu oricum mergeam cu el dar el face asa aici dar acolo cine stie ma lasa singura acolo in casa si mergea sa se plimbe

| Freya1 a răspuns (pentru Rafaela08):

Hai sa iti spun mai pe direct si fara suparare.
Iubitul tau e o lichea ce vrea sa stea si sa nu munceasca nimic.A vrut sa mearga la facultate doar ca sa nu mearga la munca si sa scape de tine, dar in momentul in care a constientizat ca vrei sa mergi cu el si-a dat seama ca pe langa ce ii va da ai lui va mai trebui sa munceasca sa te tina si pe tine si copilul si atunci a renuntat gandinduse ca o sa traiesti si tu pe acolo pe langa el.
Ar trebui sa vorbesti cu parintii lui.Si sincer faza asta cu nu vreau sa il pierd,nu vreau sa cresc copilul fara tata mai bine o lasi deoparte pentru ca te minti singura.Tu il iubesti asta e problema, si daca nu o sa incetezi o sa te distrugi.
Sa te iau altfel: Nu vrei sa creasca copilul fara tata da? Pai si asa creste mai bine? Cu tati o insala pe mama, o bate, ii vorbeste urat, nu munceste, nu il doare nici in fund de copil.Crezi ca asta e un viitor bun pentru el, si o viata buna?
Sau,"nu vreau sa il las".Si mai bine stai asa in timp ce te insala pe toate partile, nu munceste, nu o sa ia niciodata o casa a lui, nu o sa iti ofere nici tie si nici copilului un viitor? Crezi ca esti mai fericita? Te-ai gandit ca cine sti pe unde umbla si dupa ce se culca cu una si alta se culca cu tine? Te-ai gandit ca poate aduce boli acasa, si sa va imbolnaviasca si pe tine si pe copil?
Eu cred ca mai bine ai pleca. Daca el nu vrea sa munceasca du-te tu si lasa-l pe el cu copilul acasa si pe ai lui sa vada le place.Sau sa pleci si sa ii ceri pensie alimentara, te-ai descurca stai linistita si cand ai vreo problema ii duci copilul sa aiba si el grija.
Daca as fi eu mama ta crede-ma pana in panzele albe m-as duce si ar lasa el "talentele" si lenea si ar merge la munca si pe urma l-as da in judecata sa plateasca pensie alimentara si custodie comuna si sa creasca si el in timp ce tu iti dai intalniri pe Facebook.

| Buzi213 a răspuns (pentru Rafaela08):

Bravo. Asa sa procedezi mereu. Simona Gherghe o sa te invite in platou la Acces Direct. E un caz cutremurator. Pana te va invita Simona Gherghe, mai faci vreo 8 copii cu el

| Justme1997 a răspuns:

S-a terminat, nu mai are rost. Erați mult prea tineri pentru o relație atat de serioasă. Dacă te forțezi să stai cu el pentru copil, este rău și pentru tine și pentru copil.

| christall a răspuns:

Nu e maturizat suficient pentru responsabilitatile de sot si tata.

| Rafaela08 explică (pentru christall):

Da dar nu stiu de ce a mai fost de acord cu aceasta responsabilitate ca nu la obligat nimeni neam dorit copilul amandoi impreuna eu visam ca vom fi si mai apropiati dupa ce o sa avem un copil dar nu a fost asta el cand a dat de greu incearca sa isi caute o viata mai usoara sa fie el linistit de sufletul meu nu i pasa de copil nici nu i-am cerut niciodata sa vada doar cand trebuie sa fac ceva i spun sa stea cu el in rest numai eu sunt cu el nu stiu ce i s-a parut asa greu sa imi fie alaturi am cerut doar iubirea lui ca in rest maa descurc cu toate dar vad ca in ziua de azi e greu sa primesti orice

| christall a răspuns (pentru Rafaela08):

Daca nu faci nimic, decat suferi, te superi si te impaci imediat, nu te mai plange draga mea. Daca vrei sa se schimbe ceva..cine ii plateste abonamentul la net sa inceteze sa o mai faca si el sa iasa din realitatea paralela in care s-a aruncat si sa revina cu picioarele pe pamant sa-si creasca copilul.
Daca doar te-ai descarcat aici si nu schimbi nimic, nu te mai plange.

| Rafaela08 explică (pentru christall):

Vreau sa schimb dar nu stiu cum m-am decis sa nu mai vorbesc nu vreau nici sa renunt la el o sa incerc sa ma port rece cu el nu vreau sa imi cresc copilul fara tata nu pot sa gasesc nicio solutie cum sa-l fac sa nu mai faca asta cum sa-l fac sa vada realitatea el sia intemeiat o familie si acum vrea sa se distreze si sa cunoasca mai multe fete nu stiu ce are de gand si cand se satura el atunci sa renunte si eu sa nu zic nimic el vrea eu sa raman cu el dar sa il las asa nu stiu ce a fost in capul lui de ce a mai vrut copil trebuia sa nu se insoare daca a vrut asta chiar nu e nicio solutie sa il fac sa fie ca inainte oare el chiar nu ma iubeste daca nu de ce mai sta cu mine de ce nu ma lasa sa plec

| reik a răspuns:

Eu am înțeles din povestea ta că el își cam bate joc de ține, dar nu e chiar vină lui, se pare că tu ai început priStiuma când ai ales să faci un copil cu cine nu trebuia. Gândești foarte bine când spui că nu vrei să crească copilul fără tată, dar din păcate ai făcut o greșeală pe care s-ar putea să n-o mai poți repara niciodată.În mod normal ar trebui să te despărți de el și să mergi la un avocat să ceri o consultație, dar nu neapărat în ordinea asta; e complicat totul pentru că există o lege care s-a modificat acum 7 ani ce da tatălui drepturi egale cu ale mamei, ceea ce înseamnă că trebuie să ai un loc de muncă și să asiguri copilului și o locuința, altfel într-un eventual proces privind custodia copilului, tu îl poți pierde și ajungi să plătești pensie de întreținere și să ai tu un program de ``vizitare`` și nu el.Mai exact devine tatăl custode rezident (deci copilul stă la el),iar tu custode nerezident cu obligația să achiți în bani sau în natură partea ta de contribuție la creșterea și întreținerea copilului. Eventual poți merge și la protecția copilului să le spui prin ce treci și să le ceri un sfat,dar e complicat rău,dacă ajungeți la despărțire și la proces,pe judecătorul nu-l prea interesează că el vorbește cu altele pe net/telefon,ei spun că un soț rău nu e neapărat și un tată rău,și deci contează cine poate să-i asigure copilului o locuința și cele necesare traiului, adică e de ajuns să se angajeze undeva și să aducă la dosar o adeverință de la locul de muncă...

Vorbește deci cu un avocat, pentru că poți avea de suferit mai mult decât ai acum. Știu o mama care a pierdut custodia băiatului, doar pentru că a fugit de acasă că să nu-și ia bătaie, și pentru că nu avea loc de muncă instanța a decis că băiatul ei să stea la tată și ea plătește pensie de întreținere.