| Anamaria13m73829j a întrebat:

Bună TPU, am și eu o problemă, când mă ridic din pat amețesc și văd negru chiar și atunci când merg pățesc asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Este o problemă neurologică.
Dar, în același timp posibil poate fi legat de ochi.
Un drum la medicul de familie și cereți trimitere pentru neurologie sau oftalmologie.
Sănătate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. înainte să te ridici din pat, fă câteva exerciții de gimnastică acolo în poziție orizontală. Apoi nu te ridici brus în picioare, ci te așezi în șezut. Acolo mai faci câteva exerciții de gimnastică și respirație în poziția așezat. Doar apoi te ridici. Mai cumperi un tensiometru electronic și îți măsori tensiunea la trezire. Dacă totuși simptomele persistă, mergi la medic.

| Andreeush a răspuns:

Ți se întâmplă des?

| Alverto a răspuns:

Dacă ești puțin ametit dual ce te ridici, e ok, știai că foarte multor persoane li se întâmplă asta?
Nu i nimic îngrijorator daca nu te doar ceva, daca simti că ar trebui sa mergi la doctor du-te

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deshidratare, si mananca micu dejun cand te trezesti, sa nu pleci cu stomacu gol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal daca nu este o brahmureala, cine zice ca e normal e nesanatos.
Sfatul meu este sa te duci la un consult ORL (de acolo pornesc multe probleme de genul.)

Daca ametelile tale sunt asociate cu durerile de cap, atunci consulta un stomatolog sau chiar un specialist în domeniu cum e un chirurg maxilofacial.
Ultima sansa este un medic neurolog (acolo vezi daca ai tumori, negrese etc.) Multa sanatate!

| christall a răspuns:

Trebuie sa te hranesti cum trebuie. Cumva tii vreo cura de slabire?

| ValentinGabi a răspuns:

Posibil să stai prea mult pe telefon si când te ridici brusc ți se întâmplă asta, ce-l mai bine mergi la un doctor să te consulte

| AureliusTPU a răspuns:

Este normal sa patesti asta dar daca patesti des inseamna sa stai afara pe lumina ca ochii cand se obisnuiesc cu intunericul ti se intampla asta

| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Hidrateaza-te cat mai mult, tine cont de consumatia ta. Daca probleme persista iti recomand sa te duci la medicul de familie. De acolo probabil o sa primesti o trimitere catre spital sa fii consultata.

| LaElly11 a răspuns:

Nu ai nicio problemă, este normal. Nu te mai ridica brusc în picioare după ce stai mult timp.

| Elena_Maria_1993 a răspuns:

Si eu am pățit același lucru...bea multa apa. Crede ma, apa e sfanta pentru corpul nostru!