| AnonimNoName a întrebat:

Apelez la voi, chiar nu am incredere sa vorbesc cu nimeni si as vrea sa imi dati niste sfaturi. Cautam ceva in telefonul mamei si a primit un mesaj de la Orange intre timp si am observat mai jos ceva mesaje cu un barbat, dar era trecut in telefon cu nume de femeie. A inceput sa-mi bata inima foarte tare. Tatal meu nu e in tara acum si nu o credeam pe mama in stare de asa ceva, nu inteleg de ce, chiar nu imi explic. De cand am vazut mesajele si ce scria in mesaje, asta mai putin conteaza, numai la asta ma gandesc, sunt foarte foarte dezamagita de ea. Oare de ce face asta? Nu pot sa imi explic, am o stare de tristete de cand am vazut asta. Am aproape 18 ani, si sotul mamei mele nu e tatal meu adevarat, al meu a murit, dar tot ma doare. Mereu cand imi amintesc ce am vazut ma trece asa un fior si parca ma doare si imi vine sa plang. Si mai rau e ca am si o surioara de 7 ani. Scriu randurile astea printre lacrimi. Imi cer scuze daca v-am plictisit si va rog sa imi raspundeti cu seriozitate la urmatoarea intrebare: Ar trebui sa ii spun ca am vazut mesajele? Sau ce sa fac? Cum sa vorbesc cu ea? Chiar nu pot tine tot in mine. Tin sa mentionez ca ea mereu imi spunea ca nu ar face asa ceva niciodata si ca il iubeste pe actualul meu tata. Mi-e dor de mama mea linistita si "familista". Nu stiu ce se intampla cu ea si nu imi place deloc situatia.

3 răspunsuri:
| Rakanishuu a răspuns:

Da, eu sunt de parere ca trebuie sa comunici cu ea in situatii delicate cum este aceasta. Nu este necesar sa tii in tine asa ceva; te distruge si de asemenea, poate distruge si relatia dintre tine si mama ta.
Pana la urma, este viata ei si, desi nu este deloc indicat sa faca asa ceva, un motiv tot are, mai mult sau mai putin obiectiv. Tu esti copilul ei cel mare si trebuie sa profiti de avantajul tau care iti permite sa o tragi de maneca atunci cand greseste.
Ai grija de tine si sper sa fie totul bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa discuti dechis cu ea, sa incerci sa o asculti, cum si ea a incercat, presupun, sa te asculte pe tine de mii de ori.Nu incerca sa o condamni, nici sa o compari cu ce sau cine a fost candva, sa nu o urasti si nici sa-i murdaresti imaginea in fata prietenilor. Orice efect are o cauza! Gasiti impreuna cauza si incercati sa rezolvati problema. Orice om, ca are 18 sau 50 ani, este supus greselilor.Nu merita ca acesta problema sa va indeparteze!

| Wannaddo a răspuns:

In primul rand,poate ca ar trebui sa vorbesti cu cineva(prietena, coleg/a etc)si sa nu ii spui mamei tale totul pe fața. Poate si ei ii e rusine, dar sentimentele nu pot fii ascunse. Oarecum, inteleg cum e, dar nu trebuie sa te afecteze caci e mai mult problema parintilor.Iar un divort sau o cearta va afecta mai mult sentimental decat financiar.Si chiar asa, nu e adevaratul tau tata, deci un divort nu poate durea mai mult decat o inmormantare. Timpul le vindeca pe toate!:*
Daca chiar crezi ca e necesar sa ii spui mamei tale, poti incerca, dar cel mai sigur se va supara ca i-ai umblat in telefon si mai mult te-ai uitat in measaje.Ideea e ca mama ta e matura si acum tu la fel.Nu trebuie sa te lasi afectata,caci se va rezolva de la sine.
Nu iti sugerez sa vorbesti cu e,se poate supara(am scris si de ce)dar daca chiar vrei sa incerci,poti creea o discutie pe tema:
"Mama,tu il mai iubesti pe tata, sa din cauza ca a plecat, ai vrea pe altcineva"
"Nu vreau, mama, sa iti gasesti pe altcineva caci tata e plecat si sa ramanem aceeiasi familie"
"Te-am vazut vorbind cu un barbat...cine este"
"Mama, din curiozitate, m-am uitat in telefonul tau si..am vazut ca vorbeai cu un barbat, te rog nu te supara caci a fost pura curiozitate, dar cine e?"
Daca crezo ca trebuie, fiind matura, poti vorbi cu in pshiholog!
Mult succes! :*
P.s. sper ca nu te-am plictisit, dar asta aveam de spus...