| Iuli23456 a întrebat:

as avea nevoie de cateva sfaturi, sunt într-o relație de un an si ceva..si nu inteleg de ce mereu dau de cineva care sa ma faca sa sufar. Sunt o fire foarte sensibilă si pun la suflet orice ...am multe prietene care au niste iubiti...jos palaria nu stiu cu ce i-am gresit Domnului sau de ce nu am parte de fericirea aia aparte sa simt ca radiez de fericire.
App am 22 de ani.

Răspuns Apreciat de Editori
| Clytia a răspuns:

Încă nu ai găsit persoana potrivită. Să știi că nu trebuie să-ți compari iubitul cu nimeni. Dacă ar fi cu adevărat special pentru tine nu ai simți nevoia să faci asta.
Totuși, eu zic să te mai gândești la faptul de a alege să stai lângă o persoană care nu te face fericită. Aici este greșeala ta.

3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Ori doar s-au pus împreună cu tine doar din nevoi individuale, ori s-au pus pe bune, dar tu ai greșit cu ceva (nu știu cu ce, doar presupunem), poate că s-au plictisit de tine și au vrut ceva nou etc. Ai putea să îți întrebi prietenele care ar putea fi aceste cauze, deoarece ele te cunosc mai bine ca noi din toate punctele de vedere.

| Andreeush a răspuns:

Probabil nu ai știut să alegi persoana potrivită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa, in general, acei cineva care te-au ranit erau, din intamplare, genul badbou?

| Iuli23456 explică (pentru anonim_4396):

Nu ...nu caut asa ceva caut un baiat cu capul pe umeri si sa ma iubească atat nimic mai mult...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iuli23456):

In cazul asta, te sfatuiesc sa nu mai acorzi asa mare importanta. E ca si cand incerci sa te fortezi sa adormi cat mai repede, nu vei reusi niciodata pana nu te linistesti.
Nu trebuie sa cauti o relatie, nu trebuie sa alergi dupa relatii. Va veni de la sine, cand e momentul, cand intalnesti pe cineva cu adevarat special. Daca formezi "relatii" pe criterii superficiale, sau pe principiul "hai ca merge si asa, doar sa am si eu ca toata lumea", sunt clar sortite esecului.
Partenerul de viata trebuie sa-ti para perfect. Nu bun, nu ok, nu foarte bun, ci perfect.
Esti foarte tanara, ai vreme. Ce trebuie tu sa faci este sa te concentrezi pe tine, pe dezvoltarea ta ca persoana, dtpdv. Lucreaza la cariera, citeste o carte, fa miscare, mediteaza, fa lucruri care-ti plac, mergi in locuri care-ti dau un vibe pozitiv, incearca sa dezvolti noi obiceiuri sanatoase etc etc.
Relatia vine pe parcurs, o sa vezi, si ramai si cu toate lucrurile bune ce le-ai facut intre timp.
Nu esti moarta daca esti single. Poti trai, te poti simti bine cu tine, nu trebuie sa stai in stand-by.

| Iuli23456 explică (pentru anonim_4396):

Treaba e ca imi doresc foarte mult sa am o relatie care sa ma faca fericita cea in care sunt acum m-a facut fericita la început dar pe parcurs s-au schimbat multe si mi-e greu sa renunt desii el a cam renuntat..de asta sufar pentru ca stiu cat am dat in relatia asta si nu stiu daca voi mai fi in stare sa mai iubesc asa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iuli23456):

Nu ai mai iubit niciodata. Iubirea nu trece, iar daca trece inseamna ca nu a fost iubire.
Ti-am spus in primul raspuns exemplul cu somnul.
Înțelege ca fortarea unei relatii nu va duce nicaieri, tot ce faci este sa pierzi timp si incredere. Ai rabdare, chiar daca iti doresti. Nu mereu poti avea ceva fix cand ai vrea, Dzeu iti da cand trebuie.
Roagă-te Lui, poate grăbește procesul.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai are ce sa dea dumnezeu, stie destul cati nesuferiti sant printre noi in afara de saracele care vor blindatul cu bani sa vina la ele. Sant oameni care au parte si altii care nu, Mai bine zis chiar god de sus stie pe cine sa protejeze de raul care il fac alte ciudatenii umane si pe altele care crede ca fac fata la necaz le da ceva