| maia19 a întrebat:

Astăzi părinții au vrut sa mergem la sanius, dar problema era ca eu nu aveam echipamentul necesar, adică pantaloni de schi si manusi. Deoarece sunt o persoana foarte sensibilă am început sa plâng. Părinții s.au enervat foarte tare si au plecat împreuna cu fratele meu la sanius. Acum stau in camera si plâng in hohote, gandindu.ma la ce se va întâmpla cand vor ajunge acasă si la ce ar trebui sa le spun. A mai trecut cineva printr.o situație asemănătoare? Dacă da ce ati facut ca sa va ierte părinții?

Răspuns Câştigător
| paulpojoga a răspuns:

Ai putea sa le faci o surpriza ( sa faci curat, o felicitare electronica sau o prezentare in power point despre toate momentele voastre frumoase) si cand vin acasa sa le zici ca ai plans intentionat ca sa le faci o surpriza.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai mai mult de 5-6 ani, plansul cand dai de vreo problema nu se numeste sensibilitate, ci rasfat. Probabil parintii au gresit foarte mult in educatia ta si nu te-au lasat sa te lovesti de nici o problema si ai ajuns acum sa nu poti face cele mai minore probleme, sa incepi sa plangi si sa pretinzi rezolvare de la altcineva. Probabil s-au speriat de amploarea problemelor (mai ales daca esti mare, ai peste 10 ani) si au decis sa actioneze intr-un fel, sa iti salveze educatia.
Cand ajung acasa cere-ti iertare pentru reactia ta prosteasca, promite-le ca vei incerca sa te comporti normal si spune-le ca vrei sa te maturizezi cumva. Solicita sa-ti dea o indatorire in plus in casa (de exemplu sa te ocupi doar tu de curatenie sau de spalatul si calcatul rufelor) si astfel ei vor intelege ca ai intentii serioase si vei incerca sa renunti la rasfatul prostesc si sa te pregatesti pentru viata.

| anka89 a răspuns:

Eu am fost la sanius si fara echipament, m rog am avut manusi.Parerea mea ii ca(sa nu te superi pe mine)esti cam plangacioasa.Deci pana la urma tot tu ai pierdut ca ai stat acasa si ai plans.Din punctul meu de vedere chiar nu te-a suparat nimeni.Sa te gandesti ce fain era sa te fi dus si sa iti fie si un piculet frig, mai bine mergea distractia, ce sa faci asta ii iarna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Persoana sensibila pe dracu. astea sunt mofturi de copil razgaiat.

ce iti trebuia pantaloni si manusi de schi pentru un pic de sanius?

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Aveai nevoie de echipament? Zau asa, cel mult aveai nevoie de haine mai groase si sanie trainica.De ce s-au enervat asa de tare, ca ai plans tu sau ca nu aveai echipament? Dar fratele tau, avea?

| IoanaSorina a răspuns:

Inteleg problemele tale happy Eu zic sa stai in camera ta, in niciun caz pe calculator (pentru ca la pariti nu le place asta) si cand o sa vina sa iesi la ei big grin Sau poti sa fii tot suparat, iar daca va observa, o sa le treaca, iar daca o sa observe si nu o sa le pese..inseamna ca nu sunt parinti..asa buni. Sper sa nu te superi ca am zis, si ca ti-a fost de folos comentariul meu :*

| stoica1 a răspuns:

Fa curat prin camera sau casa...

| maia19 explică (pentru stoica1):

Mama e obsedata de curatenie. In casa la mine e super curat, deci nu va funcționa. Țin sa mentionez ca eu nu m.am mai certat niciodată așa rău cu ambii părinții.

| MegaAna a răspuns:

Cred ca vina nu este numai a ta pentru ca nu ai cele necesare. Mai bine ai iesi afara cu prietenii si fa ceva sa uiti de asta. Nu sta in casa. big grin