| Larisa6600 a întrebat:

cam prin luna Iulie am aflat ca mama mea îl Înșeală pe tatăl meu, sunt 100% sigura pentru ca eram odată in Bucătărie și îmi dăduse telefonul sa ii fac nu stiu ce la mail și apoi a sunat ăla și era numele lui cu câteva inimi, apoi in alta zi tot primea mesaje de la el, cum ca "când ne mai vedem", "soția mea pleacă și poți sa vii in seara asta la mine", chestia este ca in seara aia ea chiar a plecat spunând ca șeful ei o trimite in delegație. Nu am fost nesimțita sa ma uit in mesaje, ce am văzut a fost doar atunci când apare la notificări. O prietena de a mea a văzut-o iar într-un restaurant cu acel bărbat pe care am aflat ca îl cheama Nichloas și de cand acest Nicholas a apărut eu și cu mama ne-am răcit una fata de cealaltă, nu ne mai înțelegem, dacă schimbam 3 vorbe pe zi e deja prea mult. Cu tata ma înțeleg însă foarte bine, dar nu stiu dacă sa ii spui sau nu, el a fost mereu un familist convins și ne iubește și pe mine și pe mama dar nu mi se pare corect ca el sa trăiască in minciuna. Eu am 17 ani, in Februarie fac 18 nu prea ar trebui sa ma mai stresez dacă ei se despart sau nu ca oricum o sa fiu majora și in puțin timp o sa fiu pe cont propriu fără ajutorul părinților, întrebarea mea este dacă sa ii spun tatălui meu? Dacă Spune-ți ca ar trebui sa vorbesc cu mama e degeaba, am vorbit deja, la sfârșitul lui August am fost in Costinești unde ea și acolo s-a dus sa se vadă cu ăla și atunci chiar m-am enervat, i-am spus ca stiu de amantul ei și de tot iar ea mi-a spus ca nu e treaba mea și sa o las in pace. Seara când am ajuns la hotel a venit cu miloaga la mine sa nu ii spun tatei, ca sa ramana secretul nostru, ca o sa renunțe la Nicholas, dar bineînțeles ca nu a făcut asta pentru ca ieri când eram la o cafenea cu prietenele mele am văzut-o pe ea și pe ăla la restaurantul din fata cafenelei. Orice sfat m-ar ajuta, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Esti destul de mare sa intelegi ca uneori mai intervine si monotonia intr-o relatie,mai ales intr-o casnicie.
El casatorit, mama ta castorita, e clar ca aveu anumite lipsuri.
Cert e ca se vad des, deci se simt bine impreuna, e mai mult decat o simpla aventura.
Poti sa-i spui tatalui cu riscul certurilor si al despartiri sau sa nu-i spui si sa-i lasi sa traiasca in minciuna.
Tu decizi!

7 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Încearcă să-l faci să-și dea singur seama, fără sa îi spui direct.

| Freya1 a răspuns:

Tatal tau este plecat in strainatate banuiesc daca nu vede si nu stie...
Tatal tau avea oarecum responsabilitatea de a lua atitudine sau de a simti ca ceva nu este in regula dar se pare ca nici lui nu tare ii pasa. Vorbeste cu tatal tau si ia-l pe ocolite vezi cum se intelege cu mama ta daca o mai iubeste, daca au probleme etc. Daca o sa afli astea o sa stii cum o sa il iei daca totusi o sa vrei sa ii spui. Spune-i mamei tale ca ori il cheama pe tatal tau acasa si raman impreuna se ajuta reciproc si merg inainte ori ii spui tatalui tau adevarul deoarece traitul in minciuna nu este benefic nici pentru unul

| Holiday a răspuns:

Daca toti ne-am apuca sa spunem tuturor despre toti ce stim, cam ce ar iesi?
Intai gandeste-te ce castigi si ce pierzi si apoi vezi ce e de facut.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa ii spui. Chiar daca esti tu la mijloc, tatal tau nu ar trebui sa vada adevarul. Nu mi se pare corect sa traiasca in minciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i tatalui tau.

| munteanuionvictor a răspuns:

Eu zic că ar trebui să fii discretă.

| tril a răspuns:

Dar in telefonul tatalui tau te-ai uitat? Sau el e mai prevazator si isi sterge mesajele. Din moment ce acel "Nicholas" este insurat...