| JustaLittle a întrebat:

Care sunt condițiile și cerințele pe care trebuie sa le îndeplinească o familie pentru adopție în România actuala? Ce proceduri sunt? As dori și surse dacă se poate happy

1 răspuns:
| mimi a răspuns:

Pot adopta atât familiile (persoane căsătorite intre ele - soţ şi soţie), cât şi persoanele singure (necăsătorite) care obţin atestatul de familii/ persoane apte să adopte.

Cine nu poate adopta?

Art. 459 din Codul Civil al României prevede că "Persoanele care nu au capacitate deplină de exerciţiu, precum şi persoanele cu boli psihice şi handicap mintal nu pot adopta".

(1) Persoana care a fost condamnată definitiv pentru o infracţiune contra persoanei sau contra familiei, săvârşită cu intenţie, precum şi pentru infracţiunea de trafic de persoane sau trafic şi consum ilicit de droguri nu poate adopta.
(2) Persoana ori familia al cărei copil beneficiază de o măsură de protecţie specială sau care este decăzută din drepturile părinteşti nu poate adopta.
(3) Interdicţia se aplică şi persoanelor care doresc să adopte singure, ai căror soţi sunt bolnavi psihic, au handicap mintal sau se găsesc în una dintre situaţiile prevăzute la alin. (1) şi (2).

http://www.adorcopiii.ro/despre-adoptie/legislatie