| Deliaa94 a întrebat:

Buna TPU! Ce părere aveți despre o situație în care 2 persoane petrec timpul împreună câteva zile fiind la începutul unei relații, momente cu prietenii comuni, ieșiri,intimitate iar după acele zile care tu stai cu persoana, ajungi acasă și nu își mai trimit mesaje sau sunat. Vreau sa zic că trec printr-o situație de genul și nu înțeleg de ce. Țin să menționez că el este mai mare decât mine eu având 27 iar el 35. Este un tip mai rezervat dar când suntem împreună,suntem apropiați,îmi gătește, ne uităm împreună la filme/ seriale. Dar când ajung acasă nu ne mai auzim. Eu nu pot sa fiu pe un om să îl forțez sa vorbim și când suntem fiecare acasă la el. Am și eu orgoliu meu și nu știu ce as putea sa fac in privința asta. Ne-am atașat unul de altul și simt lucrul asta și din partea lui. Ce as putea sa fac? Să vorbesc cu el sau să las situația așa? Când nu vorbim la distanta ii simt lipsa și el mie. Chiar daca nu ne auzim deja îmi cunoaște fiecare tabiet și program in cursul zilei. Ar fi ok sa vorbesc cu el? Sau să las lucrurile așa?

6 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Înteleg faptul că nu îti dorești să îi spui și lui lucrul aceasta pentru că îti doresti ca atentia respectivă să vină din propria lui inițiativă.
Dacă nu face el acest pas, poți să îl faci tu. S-ar putea ca astfel să-i dai de inteles (în mod indirect) faptul că iti doresti să iti ofere atentie, chiar si atunci când nu sunteti unul lângă altul.
Ultima variantă rămâne comunicarea deschisă, în care să îti exprimi direct nemulțumirile.
Intelegem faptul că este mai plăcut să petreci timpul alaturi de persoana iubită, însă, avand in vedere intreaga tehnologie de care dispunem, este cam neobisnuit să nu incerce să te contacteze absolut deloc.

| Emma30555 a răspuns:

Poți sa i trimiți tu mesaj sau sa îl suni, sub un anume pretext dacă vrei și vezi dacă răspunde. Dacă este ok înseamnă că așa e el dacă nici măcar nu răspunde și găsește scuze e posibil sa aibă și pe altcineva. Vorbește cu el, comunicarea e importanta, poate nici el nu vrea sa deranjeze poate are nevoie de spațiu sau mai vorbește și cu alte fete, pot fi motive serioase sau nu dar tu ești în măsura sa ți dai seama

| Crackman a răspuns:

La 27 de ani sa nu discuți
Mai bine vorbești de la început asa stai și te usuci pe la 30...

| wildthing a răspuns:

In general, daca un barbat iubeste o femeie, vrea sa fie cu ea cat mai mult timp, dar sunt unii oameni care au nevoie de spatiu, au nevoie sa perioade in care sa stea singuri. Poate insa fi si o situatie in care relatia cu tine il oboseste, insa o tolereaza in lipsa de altceva, ca sa aiba unde sa si-o bage din cand in cand. Se poate juca teatru, adica atunci cand e cu tine sa pretinda ca e afectuos, grijuliu, dar orice actor are nevoie si de pauze. Doar tu iti poti sa seama care dintre variante este. Vorbeste cu el, spune-i cum ti-ar placea tie sa fie lucrurile, spune-i ce te deranjeaza, iar daca e actor, atunci cand va simti aceasta presiune, vei observa ca incepe sa caute motive de despartire, pentru ca l-ar obosi o relatie full time.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca nici unul dintre voi nu face pasul asta, cum ati putea sa vorbiti?

O miscare inteligenta ar fi sa faci tu primul pas si sa il contactezi prima data cand sunteti fiecare la casa lui si apoi sa vezi daca face el urmatorul pas

Succes!

| Dintrebare a răspuns:

Da, vorbeste cu el si spune-i ce iti doresti si vezi daca sunteti compatibili sau nu. De vreme ce va simtiti bine unul in compania celuilalt, ar fi pacat sa abandonezi relatia. Si inca o chestie, orgoliul nu este util nimanui, incearca sa scapi de el.