| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
Chestia e ca prietena mea cea mai buna ma cam enerveaza putin uneori, dar nu o acuz sau ceva, nimeni nu e perfect.
Doar ca ea nu prea o intereseaza temele si astea, adica nu zic ca nu si le face, are note mari, si inca eu am note mici tongue, doar ca daca as fi in locul ei as face ceva. Ea si-a pierdut de o vreme culegerea de unde ne da profa de mate teme, si credea ca o sa luam alta pe semestrul 2, si probabil, doar ca nu chiar atat de repede cum spera. E foarte dezordnata, adica are si probleme cu banii si toate caietele si cartile sunt amestecate sau pierdute. Eu n-as rezista, avand in vedere ca nici eu nu sunt obsedata de teme si scoala. Doar ca la mate ne da in jur de 20 exercitii tema si eu i-am zis sa-si xeroxeze paginile sau s-o intrebe pe profa ce pagini mai sunt de xeroxat, doar ca i-am tot propus (ar fi mai usor pentru amandoua) si o zis ca nu vrea s-o intrebe pe profa, ca-si xeroxeaza ultimul capitol. Dar nu si l-o xeroxat inca, iar problema e ca se bazeaza numai pe mine (nu e ceva neaparat de rau, si eu ma mai bazez pe ea) dar se trezeste seara cand ma suna sa fac poze la cerinte si sa i le trimit pe mail..., si cum avem si o gramada de pagini si fiecare exercitiu trebuie sa se vada, si eu nu sunt un fotograv prea bun, si ma chinui, apoi trebuie sa le mut intr-un alt fisier, apoi sa astept sa se incarce fiecare. stiu ca suna usor dar credeti-ma ca am lucruri mai bune de facut avand in vedere ca de exemplu in seara asta iarasi i-am trimis iar eu nici nu mi le-am facut. si dupa aia uneori ma chinui sa le pun si nici macar nu le mai poate vedea, de exemplu ieri a trebuit sa ii trimit o gramada si nici macar n-o putut sa stea la laptop si nu le-o mai vazut, apoi o trebuit sa le faca la scoala iar prostii de colegi credeau ca copiaza (si eu rezolvam ultimul exercitiu ca am avut o ora libera dimineata si atunci si parea ca copiaza, iar ea inainte facea asta la fiecare tema, dar acum nu, acum chiar le rezolva), si ne pune pe amandoua in situatii delicate. Si de multe ori ii le trimit degeaba sau trebuie sa-i dictez ce nu se vede la telefon. Eu faca asta cu bunavointa dar deja e prea mult aproape in fiecare zi. Ea nu profita de mine sau ceva, inca ma ajuta sa rezolv, in rest ne intelegem perfect, ne cunoastem de mult, doar ca si eu consider (si probabil si ea) ca ar fi mai usor daca si-ar xeroxa, si macar dupa ore cand mai stam impreuna (ea sta mai departe de mine) ar putea sa-si copieze cerintele dar se trezeste mereu seara sa-mi ceara sa fac poza... nu cred ca-i usor nici pentru ea si vreau sa-i zic frumos fara sa para un repros ca nu se poate baza mereu pe mine si nu mai putem continua asa. nu zic ca nu-i pasa deloc, pentru ca chiar ii pasa, dar eu in locul ei as face mai repede ceva. multumesc ca ati citit atat, funda!

17 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Spune-i cu frumosul - oricum o sa-ti fie dusmanca - si explica-i ca invata pentru ea nu pentru tine - nu vrea sa inteleaga - ok - nu-i mai da nimic

| AddaXD a răspuns:

Buna.
Ar trebui sa ii explici ca tu consideri ca e mai bine pentru ea sa isi xeroxeze exercitiile pentru ca daca nu va mai avea timp sa nu intre in probleme. Ii poti spune ca daca vrea ii dai cartea sa isi traga la xerox si ca daca nu vrea sa faca asta isi poate copia doar enunturile dupa ore. Trebuie sa ii spui ce gandesti sa nu uiti sa ii spui ca pe tine nu te deranjeaza, dar ar fi mai bine si mai usor pentru ea asa. Roag-o sa inteleaga si sa se gandeasca la situatie. Atunci va remarca ca ai dreptate si fiind prietene foarte bune cred ca te va intelege.

| RautateaTa a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu ea si sa-i explici ca si tu pierzi timpul pozand si mult chin pana trimiti...sau chiar daca sta atit de prost cu banii si vrei sa o ajuti fai un cadou... xeroxeaza'i cartea.in rest nu stiu ce prea ai putea face.Bafta happy

| BlackRose95 a răspuns:

Poate nu are bani de xeroxat si nu vrea sa-ti spuna. Las-o sa copieze in clasa ca nu e nimic rau. Sau dupa ce da profa tema da-i cartea sa copieze cerinta. Si lasa colegii ca nu e treaba lor ce faceti voi, iar tu nu mai pune "la suflet" toate tampeniile si nu te mai enerva degeaba. Succes cu colega ta:*

| BlackRose95 a răspuns:

Nu exista o singura pauza intr-o zi. Daca colegii va parasc, ea poate pur si simplu sa nu recunoasca.

| BlackRose95 a răspuns:

In ce clasa sunteti? Ca sa stiu ce sfat sa-ti dau.

| IoanaLoredana a răspuns:

Draguta,in primul rand nu ii intereseaza pe colegii tai ce faceti voi indiferent ca ati copiat tema sau nu.In cazul in care va parasc profesorilor nu au nici o dovada important e ca voi o aveti scris pe caiet.Hotu neprins e negustor cinstit.
In alta ordine de idei tu nu te mai stresa nu-i spune nimic si pur si simplu xeroxeazaile tu si o pui in fata faptului implinit. Poate nu are bani si ii e rusine sa iti spuna.
Eu asta zic ca e bine.

| Alexandrae a răspuns:

Ar trebui sa mergi cu ea dupa ore la xerox sa trageti paginile care ii trebuie ( dar sa mergi cu ea ca din cate ai zis singura nu o sa rezolve nimic) si ii spui ca nu ai timp de fiecare data sa o ajuti deoarece ai si tu teme de facut si e mai bine asa ( si nu are de ce sa se supere deoarece este in interesul ei )...iar daca se va supara scuza-ma dar nu e o prietena chiar asa de buna :*

| Irinaa16 a răspuns:

Si eu sunt dezordonata... nu`mi fac temele delocc.si cand trebuie sa ne facem vreo tema...ii zic prietenei mele Luisaa16 (daca ai nevoie de ea k si ea e cam in aceeasi pozitie cu tine) dar si eu o ajut cu alte chestii si asa suntem chit.sa iau tema de la ea. aasat inseamna o data pe luna k noi nu ne facem temele k suntem mari.dar voi daca sunteit in clasa a 5-6. tot puteti sa nu faceti tema.si cu prietena ta.nu stiu daca ar fi bine as vorbesti cu ea.nici mie nu mi-ar pica bine sa`mia zica cineva asa dar ar trebui sa nu`i rapsunzi la telefon sau p mess rolling on the floor)

| NoNaMe2000 a răspuns:

.DA. explica-i cum sta situatia. spune-i...tot,,,si prietena mea face aproape la fel. bine in afara de poze\ma rog. eu nu as suportaa sa fac chiar tot ce vrea ea,. bineinteles cateodata o mai ajut,, dar nu mereu... deci. SPUNEI CUM STA SITUATIAbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zica sa ii spui ce simti, poate asa ea se va schimba iar daca iti este cea mai buna prietena va intelege dar daca nu inseamna ca ea doar profita de tine ceea ce este nesimtire curata sa fi prieten/a cu cineva doar din interes.Sau spune-i NU si gata nu esti la picioarele ei sa fai tot ce vrea "printesa" cam asa se comprta.Ea printesa tu sclava ei.Mai spune si tu NU ca nu te i-a la bataie.sa se descurce si singura si sa nu mai se bazeze pe tine in toate.Sa nu fi doar TU sa fie si EA adica sa va ajutati reciproc nu doar tu pe ea.

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Offf....Grea problema.
Uite cateva sfaturi:
1.Invata sa spui NU! Dar fa-o politicos.Nu o supara.Zi-i de exemplu, ca ai o problema ca nu poti sa iti faci temele ca ti-au scazut notele ca nu mai poti sa o ajuti. Roag-o sa te ierte si sa fie intelegatoare.
2.Propune-i sa si-o xeroxeze. Daca nu vrea, daca nu are bani atunci va trebui sa vorbiti cu profesoara.Nu se mai poate.
Mergeti amandoua la ea si explicati
frumos problema.Scuzati-va daca ati gresit cu ceva.
Tu nu esti cu nimic obligata sa ii dai temele.O faci ca esti prietena ei.

| MTC a răspuns:

Asta nu e blog...

| RedPorcelain a răspuns:

Pai vorbeste cu ea, si explica-i ca tu nu ai toata seara la dizpozitie sa ii scanezi alea, oricum intr-un mod frumos si delicat, ca sa nu se supere.O sa inteleaga si o sa isi xeroxeze.

| AndreiuTeUrmărește a răspuns:

Bah te-as fi ajutat, dar e prea mult de cititlaughing

| ayana13 a răspuns:

Fata daca tu ai note mai mici fata decat ea inseamna ca esti prostuta.da o incolo de prietena.asa te distruge pe tine.ce esti sclava ei sau ce? ia sa nu o mai ajuti iti este prietena? spune i ca ai treaba si nu o mai poti ajuta cum reactioneaza? mai bine te lipsesti sincer trebuie sa te bucuri si de tine nu non stop la cheremul ei

| daniieee a răspuns:

Spune`i ca tu nu mai poti sa faci poza la fiecare exercitiu fara sa se supere ...nu-i arde de scoala