| Mariaqb a întrebat:

Bună, TPU. Chiar as vrea un sfat din partea comunității. Dar rog seriozitate. Sunt într-o relație de un an și jumate, vârste apropiate, eu 17 el 18 și urmează ca el sa dea BAC-ul. Dar în simulare a luat niște note groaznice.(2, 3. d-astea).Wl ca om e genial. Ne înțelegem foarte bine, ma iubește mult și o fac și eu. Și ma doare sufletul când ma gândesc ca asta ar putea sa ne desparta, voi ce decizie ați lua în locul meu?
P. S. Eu sunt copil de nota 10..si ma descurc foarte bine la școală, vreau sa dau la facultate.
Va rog. Dați-mi și mie un sfat bun. Părinții nu simt ca ma ajuta prea mult și nu știu ce sa fac.
Mulțumesc anticipat, oricui citește asta!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cu meditații orice om poate să învețe. Dar trebuiesc bani și timp pentru meditații. Bac-ul poate să îl dea și la anul dacă va face rost de bani.
Totuși, relația dintre un băiat și o fată trebuie să se facă numai în scopul căsătoriei. Fără acest scop, o relație nu va rezista nici dacă amândoi ar fi profesori universitari și amândoi doctoranzi. Există și astfel de familii între oameni cu poziție înaltă dar în care dragostea nu a trecut niciodată pe acolo și nimeni nu a văzut vreo urmă a acesteia.
Problema este și la prietenul tău -din pricina lipsurilor lui intelectuale; dar este și la tine, pentru că îți este rușine cu el. Rușinea ta nu va face decât să scadă din dragostea ta pentru el; și cu cât este mai mare rușinea, cu atât este mai mică dragostea.
În mod normal nu trebuie să ne lăsăm inima să se îndrăgostească atunci când rațiunea ne spune altceva.
Ce este de făcut acum? Dacă renunți la el din pricina lipsurilor lui intelectuale, vei aduce suferință și ție și lui. Dacă ți-aș fi părinte ți-aș spune să alegi în funcție de caracterul lui. Singura lui motivație ca să învețe este dragostea ta pentru el. Când un om știe că este iubit, va face totul pentru persoana care îl iubește. Dar dacă dragostea ta pentru el este împărțită cu rușinea, atunci nici el nu va fi motivat suficient. Un om trebuie iubit pentru ce este el, și nu pentru ce are sau nu are din punct de vedere intelectual sau material.
De asemenea, "jumătatea" noastră nu înseamnă neapărat un om cu aceleași calități ca ale noastre; ci eu cred că "jumătatea" este un om care completează lipsurile noastre, care ajută la formarea caracterului nostru pentru cer.
Repet: cu meditații ar putea lua bac-ul, chiar dacă nu îl i-a pe tot într-un singur an.

| Mariaqb explică (pentru anonimg):

Mi-a plăcut foarte mult răspunsul tău, pe departe cel mai bun, însă nicidecum nu e rușine la mijloc, doar îmi doresc un viitor strălucit alături de el și mna. Avem amândoi nevoie de studii superioare

| anonimg a răspuns (pentru Mariaqb):

Dumnezeu a pus în noi atât dorința cât și nevoia de dezvoltare: inclusiv dezvoltarea intelectuală.
Ajutând-ul pe el te vei ajuta pe tine. Motivația oamenilor nu trebuie să fie banii; ci pur și simplu dezvoltarea; în toate privințele.
Mulțumesc pentru fundă, și vă urez amândorura mult succes!

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai daca tii la el nu prea ar trebui sa te interseze ce note ea. In schimb vorbestei in fata si spune-i mai omule pune mana si invata ca eu iau note mari si viata ma duce pe un drum iar tu cu aceste note s-ar putea sa mergi pe alt drum.

| Violleta2022 a răspuns:

Ma rog, ca-l vezi tu genial nu are importanta, fiindca in realitate cu note de 2 si 3 pare a fii unul cu probleme mai de intelegere, si capacitate limitata de invatare sau poate lene.
Din paacte, parintii nu pot face nimic pentru un asemenea copil, ca nu-i poti sparge copilului capul sa-i introduci cartea si nici nu poti invata in locul lui.
Este evident ca tu esti indragostita lulea de el si nu vezi bine pe cine ai in fata, dar baiatul asta nu este nici pe departe un copil normal, odata ce nu-i capabil sa ia nici un amarat de 5 la niste simulari care sunt mult mai usoare, decat examenele reale.
daca tu-l iubesti cu adeavrat, poti face un singru pentru el sa-l ajuti: sa-i dai timp liber sa invete de dimineata pana noaptea tarziu, ca sa aiba o sansa sa ia BAC-ul. Statul pe telefon, mesaje si intalnirile nu fac decat sa piarda timp pretios pe care nu-l mai are, fiindca deja este f tarziu.

| Mariaqb explică (pentru Violleta2022):

Țin totuși sa te contrazic, paradoxul este ca nu e prost deloc, doar ca nu l-a interesat deloc școala pana acum, în timpul liber lucra ca mecanic (de la o simpla distribuite, la segmenatri de motor, cutii de viteza), dar se ocupa și de partea de electrica (diagnoza, modificarea calculatorului unei mașini, repara procesoare)... Plus... Dacă era dobitoc, nu cred ca ne am fi înțeles atâta timp.

Răspuns utilizator avertizat
| Mariaqb explică (pentru Harfagre):

Nu ma refeream la genialitatea academica. Și pertotal felul lui, caracterul lui, modul de a se comporta..Nu pentru IQ l am numit genial

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariaqb):

Este evident ca esti atat de indragostita de el, inca nu vezi realitatea.
Baiatul nu-i nici genial, nici macar inteligent, daca nu poate sa inteleaga simplu fapt ca invatatul si luarea BAC-ului (un examen al maturitatii) este vital viitorul lui.

| sierra1 a răspuns:

"in simulare a luat niște note groaznice.(2, 3. d-astea).el ca om e genial... Dați-mi și mie un sfat"

nu e de tine, caută altul sau te prostești ca el

| Mariaqb explică (pentru sierra1):

Prin genial ma refeream pertotal. Ca și caracter, trăsături, mod de a se comporta. Nu ca intelect

| sierra1 a răspuns (pentru Mariaqb):

Fă tu cum vrea mușchiul tău, eu ți-am spus opinia mea

Cu plăcere...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Viața unui om nu depinde de notele de la simulare, Poți trăi fără bac, fără studii superioare. Dacă asta este o piedecă pentru tine, părăsește-l acum.

| Mosotti a răspuns:

Si ce legatura are notele lui de la simulare si de la bac cu relatia voastra?
Daca va iubiti si va placeti, nu conteaza chiar daca nu ia bacul la o adica.

Conteaza ca, ca om e genial! Atat.

| LittlePoppy a răspuns:

Genial! A reusit sa ia 2 si 3 la simulare. Se pare ca nici numele nu si l-a scris intreg daca a reusit performanta asta.

| Naxite a răspuns:

Nu uita, notele pe care le ia nu arata cine este el de fapt. Poate fi un om foarte zgârcit, dar care are note mari, sau un om super cumsecade, dar care să aibă doar 2 și 3. Indiferent ce note ia, asta nu îl caracterizează cu adevărat! Din păcate, cunoștințele lui sunt foarte reduse de vreme ce a luat 3 la testare. In viitor va avea mari dificultăți deoarece nu a învățat în tinerețe. Cu meditații, încurajare și un sistem bun de învățare (nu că ăla de la școală) *https://www.entrepreneur.com/article/323450*, în câteva luni nota aia ar putea fi un 7-8.

| Mariaqb explică:

Hei, TPU, nu știu dacă o sa mai citească cineva asta vreodată, dar acum după 2 ani, vreau sa dau un mic update pentru ca am dat din întâmplare peste întrebare și mi am amintit de momentul când am postat o. Poate pare ca mint sau e neașteptat, dar prietenul meu a luat bacul. Și pe cât de SF pare, a intrat la Tehnica Denatara la Carol Davila, București, acum termină anul 2, e angajat la o clinica foarte bună și muncește mult. Acum chiar pot spune ca sunt egali, doar ca în domenii diferite (eu sunt anul 1 la ETTI). Oricum, voiam sa va mulțumesc pentru răspunsurile de atunci. M au ajutat sa depășesc momentul. Iar dacă cineva se simte motivat de ce s-a vorbit aici. Sa știți ca se poate! Atâta timp când iubirea exista și este sincera, bazata pe comunicare și înțelegere, nimic nu sta în cale. Va multumesc mult!