| Ashley1211221 a întrebat:

Buna tpu..Cum as putea sa evit faptul ca ma tai de parintii mei? M-au mai prins de 2 ori dar deja devine din ce in ce mai rau comportamentul lor,asa ca vreau sa ascund asta. Stiu ca probabil nimeni nu o sa raspunda la intrebarea asta, dar multumesc oricum!

Răspuns Câştigător
| DoctorulManhattan a răspuns:

Trebuie sa realizezi faptul ca reactia lor este fireasca, esti copilul lor si le pasa de siguranta ta, chiar daca modul in care isi manifesta aceste griji e unul gresit. Trebuie sa intelegi ca sunt si ei oameni ca si tine si ca toti oamenii fac greseli, descarcandu-si frustrarile si durerile pe tine, la fel cum tu o faci pe corpul tau. Ce ar fi insa sa fi mai inteleapta si mai desteapta decat ei, ceva ce ai putea incepe prin a nu te mai taia. Probabil esti la varsta adolescentei si necunoscandu-te imi e greu sa stiu ce te determina sa faci acest lucru, insa indiferent de motiv te-as ruga sa stai un moment si sa te gandesti: 1) de ce faci asta si 2) ajuta faptul ca faci asta intr-adevar la problema ta sau cum am zis e doar o modalitate de a te descarca? Daca e, atunci te-as sfatui sa gasesti altele, care nu pot avea consecinte grave asupra sanatatii tale (de la tetanus la hemoragii abundente). Raspunsul meu nu trebuie sa te ingrijoreze nici sa te faca sa regreti ce ai facut pama acum ci sa te gandesti mai bine si sa realizezi ca in viitor o vei face (vei regreta) asa ca mai bine ai cauta un alt drum de acum, cat inca esti la inceputul luiwinking
Dr.M

5 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Taie-te în alt loc.

| Zuzu1991 a răspuns:

Care era, FOARTE EXACT, intrebarea?!?
te tai de parinti... nu inteleg

| Mosotti a răspuns (pentru Zuzu1991):

Adica vrea sa zica ca se taie, si ascunde asta de parintii lui, dar nu inteleg exact in ce sens se taie si de ce.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Meme10Meme a răspuns:

Unde este Telefonul Copilului? Si lumea ma acuza pe mine ca sunt troll.