| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu..cum pot sa îmi conving părinții sa ma lase sa fac revelionul cu prietenul? Sau sa ii mint ca îl fac cu prietene.
Cum sa ii conving? Va rog.
Am 16 ani.

41 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani, nici eu nu te-as lasa sa faci revelonul cu un baiat.
Se pare ca parintii tai au luat o decizie inteleapta, mai ales ca tu nu esti chiar usa de biserica, daca ai facut deja sex, de foarte multe ori (asa cum ai declarat tu in alte postari), fara protectie, fiind total nepasatoare, ca sa nu spun indolenta, de riscurile pe care ti le poate aduce sexul neprotejat, atat al unei sarcini, dar mai ales, contaminarea cu boli cu transmitere sexuala, care pot fii din cele grave sau chiar mortale.

| adryang78 a răspuns:

Se pare că părinții tăi sunt oameni cu capul pe umeri. Iar din propria experiență de părinte, îți dau un sfat: nu-i minți. Până la urmă tot vor afla, și va fi ma rău. Poate acum, la 16 ani, ți se pare că sunt intransigenți, că nu te înțeleg etc. Cu toții am trecut prin adolescență, sunt stări normale în această perioadă.
Dar mie mi se pare că părinții tăi își fac datoria să te protejeze și să te îndrume, așa că ascultă-i.
Mai este o variantă - roagă-i să faci Revelionul la tine acasă, cu câțiva colegi/colege și prieteni/prietene. Te vei simți bine, iar ei vor fi liniștiți avându-vă sub ochi.

| mdc98 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cand a zis ca a facut sex?

| Inutarh a răspuns (pentru adryang78):

Nu o sa ma lase la mine acasă..de obicei noi îl făceam la verișoara mea.și eu vreau sa l fac cu el.

| Inutarh a răspuns (pentru mdc98):

Cine?

| mgtow a răspuns:

Nu ai sanse inca esti un produs fragil incat riscul de a se rupe sigiliul e mare. Asa gandesc ei. Mai asteapta in terminal 2 ani pana te relocheaza pe un tir sa fi expediata si va fi bine

| Bizon95 a răspuns:

1. nu ai cum sa iti convingi parintii sa te lase sa faci singura ceva cu prietenul, nici un parinte nu o sa fie de acord cu asa ceva (poate unii hippie, dar nu e cazul)
2. nu e bine sa minti, daca esti prinsa, o sa fie suparare mult mai mare

dar
nu exista si o a treia solutie, sa faci cu prietenele si sa il inviti si pe el? atunci nu minti cu nimic, doar omiti faptul ca si el e acolo big grin

| anonimg a răspuns:

Numai dacă va exista un adult în casa respectivă. Altfel vă veți pune pe băut; sau vă veți certa și vă veți bate; sau veți da foc la casa; sau veți face orice altceva care îi va trage la răspundere pe părinții voștri.
Adolescenții dacă sunt lăsați singuri, se vor omorâ între ei. ^_^

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Ii spui ca faci si cu prietenele si cu iubitul

| mdc98 a răspuns (pentru Inutarh):

Era intrebare pentru Ioneasca1001

| Violleta2022 a răspuns (pentru mdc98):

Iata declaratia ei din 12 octombrie (privitoare la viata ei sexuala):

https://www.tpu.ro/......arie-6-10/

| Legion7X a răspuns:

La 16 ani, să faci revelionul plecând haihui, este destrăbălare totală.Mai ne mirăm de ce se întâmplă atâtea cazuri cu minore disparute sau sechestrate.

| Inutarh a răspuns (pentru Bizon95):

Dar nu vreau/vrem sa îl facem și cu "prietenele", vrem sa fim noi doi. poate pentru puțin timp sa zicem și câțiva prieteni de ai lui.

| Inutarh a răspuns (pentru Legion7X):

Dar nu voi dispărea sau voi fi data la proxenetism laughing)))

| Kindal38 a răspuns:

Simplu! Il faci cu prietenele si il chemi si pe el pana pe la 12 apoi plecati si voi singurei undeva pana dimineata.

| Bizon95 a răspuns (pentru Inutarh):

Mama draga, lasa tembelionu' ca nu e singura sansa sa fiti singuri
in plus tembelionu' e despre distractie, nu despre timp intim, gasiti voi DUPA AIA si timp intim, iar de tembelion puteti sa va tineti in brate si sa va sarutati SI IN PUBLIC, pur si simplu ignorati restul PURADEILOR din jurul vostru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si Halep de mică bătea mingea. Așa se fac performanțele laughing

| Legion7X a răspuns (pentru Inutarh):

Așa au zis alte fete.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Numai dacă va exista un adult în casa respectivă. Altfel vă veți pune pe băut; sau vă veți certa și vă veți bate; sau veți da foc la casa; sau veți face orice altceva care îi va trage la răspundere pe părinții voștri."

Pamantul catre Marte! In ce lume traiesti, noi la vremea noastra faceam petreceri, revelioane, plecam la munte etc, la varsta aia si suntem bine merci. Unde ai vazut filmele astea?

| Holiday a răspuns (pentru adryang78):

"Mai este o variantă - roagă-i să faci Revelionul la tine acasă, cu câțiva colegi/colege și prieteni/prietene. Te vei simți bine, iar ei vor fi liniștiți avându-vă sub ochi."

De cand se fac revelioanele la 16 ani cu parintii? Pe vremea mea nu se faceau. Sau ma rog, poate erau cativa care faceau asta, dar majoritatea, nu.

| Mosotti a răspuns:

Nu cred ca poti sa ii convingi daca ai incercat deja si nu vor, zi ca faci cu prietenele.
Dar aranjeaza bine, inchide telefonul acolo sa nu sune, zici ca era muzica si toti si l-au inchis, sa nu sune sa ceara pe una prietena la telefon si sa te prinda ca nu e.
Nu zice unde sta acea prietena la care faci, sau daca stiu ei unde, zici ca s-a schimbat locatia cam in ultimu moment si v-ati hotarat sa mergeti la o alta, ca oricum si aia era pregatita de sarbatoare, ca asta la care trebuia sa va duceti a zis ca pleaca altundeva si nu a mai vrut la ea.
Ca sa nu poata sa-ti dea de urma la o adica.

Daca nu stiu unde, nu mai zici aia cu schimbatu, totu e sa nu poata verifica!

Uneori sunt cu capu` parintii astia, au uitat cum erau ei.
Dar daca nu merge, trebuie sa fi mai desteapta ca ei. Asta este.

Nu te lasa ca le e frica ca ala face sex cu tine ca si cum ti-ar face un rau, nu un bine, ca v-ati simti bine! Daca iti iei masuri de protectie, si el pune prezervativ (NEAPARAT), e f bine, ca te simti bine. Zic la o adica, daca nu era asta in plan, aia e, dar de asta nu te lasa.

Daca ai reusi sa-i convingi ar fi bine, dar mi-e greu sa cred.

| Mosotti a răspuns (pentru Bizon95):

De ce sa nu o lase cu prietenu draga? Ce ii face prietenul? O spanzura sau ce? Uite eu sunt de acord ca parinte, de ce nu?
In cel mai bun caz ar face sex, dar daca fac protejat unde e problema? Nu se simt bine amandoi? Sau cum?
In occident de pe la 12-13 ani fac sex si nu tuseste nici un parinte. Ca stiu masurile de protectie.

Si daca minte inteligent ce are? Noi cum faceam? Dar a lumea, nu cu hibe. Pai daca nu merge si nu merge, ce sa facem? Lasam niste parinti dusi sa strice placerea fetei?

Ea vrea doar cu prietenul! Nu vrea cu altii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Inutarh):

Se pare că te amuză ideea. Așa se întâmplă, fata mare se grăbește.
Vorba glumei.
-Tu Mărie, ești virgină?
-Încă nu!

| Mosotti a răspuns (pentru Legion7X):

Dar de ce zici asa? Bine, sa fie in siguranta, asta clar, sa nu se duca singura, sa se duca cu prietenul si la venire si la ducere.
Ca si daca ai 19 sau 16 e tot una daca e sa se intample ceva. Ce facem? Nu ne mai distram ca s-ar intampla ceva?

Cu prietenele de ce ar lasa-o? Fi serios. Le e frica sa nu o spanzure (pardon sa faca sex prietenul cu ea ca si cum nu si ea se simte bine totodata cu el), dar am zis conditia sa fie sex protejat, asta am zis daca va fi, daca nu, aia e.

Destrabalare? Dar noi acum 25 ani adica pe la 15-17 ani ce faceam? Fix la fel, si nu mai era destrabalare, parintii ziceau. Mereu cand ajung mari uita copilaria.
Si na, revelionul e unul intr-un an, ce mare lucru, nu sta la petreceri zilnic.

| Mosotti a răspuns (pentru Inutarh):

Corect! Normal ca vreti voi doi. Ai dreptate. Va iubiti, e frumos sa va faceti sarbatorile impreuna. Doar sa te ia si sa te aduca acasa, sa nu cumva sa patesti ceva pe drum, ca jumate are si Xirus dreptate.
Vezi in caz de ceva sa nu neglijati masurile de protectie, daca el nu se protejeaza, nu faci pentru ca poate aparea o sarcina si se complica lucrurile, si e f okey, daca nu e vb si de asta, e iarasi okey.

| Legion7X a răspuns (pentru Mosotti):

Mda, mă rog în fine... ai și tu dreptate.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Libertatea (sau petrecerea) de astăzi, dacă nu este dusă la extrem și dincolo de acesta, adolescenții nu se simt bine.

| sofisis a răspuns (pentru Holiday):

Dar nu-l faceai nici singura cu iubitul la 16 ani, fii serioasa. Nici un parinte normal la cap nu ar accepta de buna voie chestia asta

| sofisis a răspuns (pentru Mosotti):

Ce tata cool esti. Misto sa fii de acord ca fii-ta la 12-14 ani sa faca sex...
PS: Sunt sarcastica!

| LoveSleep a răspuns:

Spune-le ca ati facut deja sex, nu are ce sa-ti mai facă.