| anonim_4396 a întrebat:

cum va înțelegeți cu parintii iubitei/soției voastre? Eu sunt genul de persoana căruia nu prea ii place sa mi se spună ce sa fac, sa fiu nevoit sa "dau raportul" unei persoane, urăsc asta. Sunt cu o fata de ceva vreme, i-am cunoscut parintii iar ei sunt genul acela de părinți, in special mama, ce sa baga prea mult in viata mea personala, ce se așteaptă sa ii cer sfaturi, nu sunt genul sa fac așa ceva și nici nu cred ca e normal. Am fost acum câteva zile la vânătoare, cu iubita mea, in fine, mi-am dat și eu seama ca parintilor ei nu le plac partidele de vânătoare, sporturi mai extreme, gen mers cu atv, Buggy, etc... dar tot am mers, nu cred ca ar trebui sa fiu legat de ce vor ei. Iar ieri când ne-am văzut cu parintii ei, când o așteptăm pe iubita mea in fata casei ei cu mașina, mama ei m-a văzut și m-a chemat înăutru, nici nu am intrat bine pe usa și mi-a spus "Omule ce ai căutat la vanatoare, știi bine ca noua nu ne place sa mergi" imediat cum am auzit, m-am gândit, pai ce facem fratele meu, nici nu suntem căsătoriți și parintii ei deja îmi interzic lucruri? Îmi fac ei plan? Ma pun sa le zic peste tot unde merg? In mintea mea eram foarte nervos dar am rămas calm la exterior și i-am spus relativ calm "Pe dumneavoastră nu va privește unde merg eu, etc... nici nu ne cunoaștem indeajuns de bine, pe ce lume trăim aici?" După care m-a făcut "Obraznic și fără rusine și ca trebuie sa ascult de ei ca sa fiu cu fata lor" acum chiar ma enervasem, i-am spus mai tare "Va întreceti puțin, nu credeți?" După care nu au mai zis nimic și m-au poftit afara. Iar pe fata lor nu o mai lasă sa iasă cu mine, ce as putea sa fac, un sfat va rog?

Răspuns Câştigător
| karmaitsabitch a răspuns:

În cazul ăsta ar trebui ca prietena ta să pună piciorul în prag și să își țină părinții oarecum la distanță față de relația voastră. În niciun caz n-au ei vreun drept să îți vorbească așa sau să îți spună ce ai voie să faci și ce nu.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca dupa 18 ani iti controleaza parinti viata inseamna ca esti un rebut al societati, asta e adevarul

| Freya1 a răspuns:

Pe mine ai mei ma mai iau la intrebari de ce fac si unde merg si ma sfatuiesc daca e bine sau nu si sa fac cu vreau.Nu mi se pare nimic gresit in asta, mai ales daca nu imi baga pe gat decizia lor si nu mi-o impun.
Parintii iubitului meu nu ma iau la intrebari, sunt oameni cum se cade dar cei drept nici eu nu umblu prin baruri, chefuri, curse de masini etc. Daca sunt la locul meu nu are de ce sa ma ia la rost.
Nu stiu ce varsta ai dar te ataci degeaba si sa stii ca nu ai dreptate.E normal sa isi faca griji pentru fata lor mai ales daca nu te stiu de mult si o mai si duci in locuri asa periculoase.Eu cred ca tu ori te lauzi ori vrei sa fi "baietas", dar sa stii ca pe lume asta nu le poti face toate de capul tau si fara sa asculti de nimeni, pentru ca la un moment dat vei avea nevoie de ajutorul altora si iti vor intoarce spatele.
Si da ai fost obraznic.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Pai ti se pare normal ca altcineva in afara de părinți, sa îți spună lucrui de genu? Sa îți impuna? Locuri periculoase? O data pe an e sezonul de vânat și facă asta cu amicii de peste 3 ani, in fine.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca ti-a impus tie sa nu mai mergi, ci ei pentru siguranta ei.
Cel mai probabil sunteti tineri, mergeri intre voi sau cum ai zis tu cu amici si foarte putin supraveghiati de niste persoane competente si se poate intampla orce.Au fost oameni cu experenta ce au patit-o nasol pe la vanatoare, din cate stiu se folosesc arme sau alte nebuni.Tie ti-ar placea ca fata ta sa mearga intr-o zi cu un necunoscut tie prin padure la vanat (cu arme sau capcane) de animale salbatice?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nu suntem doar tineri, suntem un grup de 10-15 persoane, sunt ci noi și bărbați/femei de 40-45 se ani, cu experienta in vânătoare, inteleg ca e Ok sa își facă griji, dar nu exagerat, pana la urma, ea nu e singura fata când mergem dar nu ma refer doar la vânătoare.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar daca tie nu ti se pare nimic gresit in ce ai facut, cum pui tu problema lasa de dorit de fapt.
Daca tu vorbeai cu ai ei si ii lasa-i sa te cunoasca, le explica-i si de vanatoare cum sta treaba si multe altele probabil ca te vedeau cu alti ochii.Dar daca tu esti cu nasul pe sus ca tie nu iti comanda nimeni, pe tine nu te intreaba nimeni nimic, si toti trebuie sa fie de acord cu tine e normal ca parintii fetei sa nu te suporte si sa nu te vrea.Asta este raspunsul.Probabil poti sa o duci si in Dubai ca daca ai aroganta asta de "nu te freaca grija, fac ce vrea muschiul meu" tot nu o sa te agreeze.
Cred ca la tine e greseala ca nu incerci sa fi mai realist si politicos, sa constientizezi ca nu poti sa faci de capul tau ce vrei toata viata pentru ca suporti consecinte.Fai pe alti sa te inteleaga si sa accepte dorinta sau placerea ta nu le impune.

| Emma30555 a răspuns:

Trebuie sa inveti sa fii mai diplomat. Sa dai replici cu ton placut si lipsit de arogante. Sa fii mai respectuos pentru ca ei isi fac griji pentru fata lor mai mult decat iti faci tu pentru ea. Chiar ai fost cam obraznic sa stii. Cere ti scuze, explica le ca tu esti mai independent si ca nu prea esti obisnuit sa ti se spuna ce sa faci dar ca nu ai vrut sa fi nerespectuos. Si incearca pe viitor sa fii mai diplomat in replici vei avea mai mult de castigat

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Cât de diplomat sa fii? N-am de gând sa fiu pupincurist pentru o fata sa sa le fac pe plac pentru fata lor... dacă ea se simte bine, e Ok, dacă nu, fac tot posibil ca ea sa se simtă bine, nu pe parintii ei

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca o respecti pe ea trebuie sa i respecti si pe ei pentru ca ea tine la ei sunt parintii ei. Mie nu mi ar placea ca prietenul meu sa le raspunda rastit sau de sus alor mei. Voi cred ca sunteti destul de mici de varsta si probabil ei sunt inca sunt obisnuiti sa i poarte de grija fetei lor. Tu i ai sfidat. Nu se pune problema sa fii pupincurist dar nici arogant

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tehnici de manipulare jegoase, a incercat sa te faca de rusine desi e clar ca mama ei e o nesimtita.
Trebuie sa ajungi la o intelegere, si sa ii impui sa nu mai zica anumite chestii.Ce asa mare chestie sa nu mergi la vânãtoare cu fata lor? Eventual poti promite ca ai grija cu ea. Sa nu-si faca griji, daca nu merge cu vorba buna, nu are rost.