Întrebare recomandată | sergiuadrian1234 a întrebat:

Cunosc o persoana ce a fost casatorita in Romania acum mult timp dar a divortat. Si acum vrea sa se recasatoreasca in Spania. Intrebarea mea este: De ce acte are nevoie pentru a oficializa casatoria in Spania? Mentionez ca nu e o cununie religioasa ci doar la starea civila

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine ca persoana respectiva sa se intereseze la starea civila a localitatii unde domiciliaza in Spania, bineinteles daca sta acolo legal.
Nu cunosc legislatia spaniola privind casatoria dar cred ca este cam ca in Romania, asa ca are nevoie de certificatul de nastere, actul de identitate, certificat medical si hotararea de divort definitiva, toate traduse in spaniola.