| Marii_Rădoi_1999 a întrebat:

Bună, TPU! Dacă ai numele de familie "Andrei" ti se spune "la mulți ani!" în aceasta zi sau se sărbătoresc doar prenumele? Din câte știu de la mama și de la alti membri ai familiei mele se spune doar celor care poarta prenumele acesta.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu numele de familie daca il ai Andrei ci prenumele, daca te cheama Andrei, Andreea si ce decurge din ele : Andra, Andruta, Andrusca, Deea etc

Iată numele derivate din numele Andrei:

Andreea
Andra
Andrada
Andraș
Andruș
Andruța
Andreas
Andrias
Andries
Adi
Andi
Andu
Andru
Andreiu
Edra
Endre
Deia
Deea

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acestea sunt prostii cu zile de nastere de nume, traditii nu sunt deloc importante, nu ne ajuta cu nimic degeaba i spui cuiva la multi ani ca n depinde nici de tine nici de el sa traiasca multi ani, Dumnezeu urăste astfel de sarbatori, el ne sfatuieste sa renunțăm la obiceiurile acestea dunatoare.

| Mirel4412 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ai dreptate intr-o mica masura, deoarece noi ar trebui sa sarbatorim sfintii, nu pe noi.

| Violleta2022 a răspuns:

Numele de familie nu se serbeaza niciodata, ca nume de sfant.
Prenumele este cel care se sarbatoreste (cel primit la botez daca esti credincios si porti numele vreunui sfant).

| Vântulalb a răspuns:

Doar prenumele.