| floriana08 a întrebat:

Buna TPU! De 2 luni m-am mutat in Germania cu iubitul meu. Suntem de 3 ani împreuna și părinții lui au cumpărat un apartament aici mai mult pentru noi sa ne stabilim aici, însă am o problema mare cu mama mea. Ma suna și plânge sa vin acasă ca ea nu poate fără mine și nu ma sprijină cu nimic sa zic așa... vorbim cam la 3-4 zile și e foarte nemulțumita. Ar vrea sa vorbim zilnic. Chiar nu aveam ce povesti zilnic pentru ca mereu sunt aceleași discuții. Cum sunteți? Ce ai gătit, etc... voi ce părere aveți despre asta? Sunt eu prea egoista?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E speriata ca ramane singura ii zici ca stai intr-un mediu decent pentru a avea o viata mai buna. In tara mergi in vizita la ea

| Adry05 a răspuns:

Pur și simplu ea e mai atașată și tu mai detașată, sunteți feluri diferite de oameni. sun-o măcar la 2 zile ca să nu fie nici zilnic da nici 3-4 zile

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Dar de ce nu a putut sa va cumpere apartament in România? Gindeste te ca mama ta suferă ca nu te mai vede, nu îi este usor sa te stie departe de casa trebuia sa nu te muti in Germania cu iubitul tau, daca pățesti ceva mama ta nu este lîngă tine nu te poate ajuta, ce varsta ai? Mai ai frati sau surori?

| floriana08 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Avem și in România propria agenție de imobiliare. Am 21 de ani și mai am un frate. In România nu aveam ce afacere sa facem din cauza ca ne era frica ca facem ceva și pierdem investiția.

| Violleta2022 a răspuns:

Unele mame sunt foarte posesive si manipulatoare, ca mama ta, care nu suporta ideea sa nu te poata controla sau stii tot ce faci, in orice minut.
Da-i pace si fa-o sa inteleaga ca nu-i normal comportamnetul ei!
Re-cunsoc stereotipul femeii care se plictiseste si vrea sa controleze viata altora, pentru ca-l am in vara-mea care a reusit in final sa-i distruga fericirae si viitorul propriei fiice.
Sincer, nu ai de ce sa o suni zilnic si ncii sa-i raportezi absolut totul. Spune-i ca este totul in regual si ca viata ta privata cu iubitul sau viitorul sot, este cea care iti ocupa timpul si viitorul.
Nu este nromal sa-ti parasesti partenrul fiindca maica ta se plictiseste!
Da-i pace! Fii politicoasa dar dura. fa-o sa inteleaga ca nu te mai poate dmina si manipula si ca nu-i normal ca propria mama sa-i doreasca nefericire propriei fiice, distrugandu-i viitorul.
daca cedezi acum, nu vei mai putea niciodata sa te redresezi, fiindca va avea din nou putere peste tine.
Sunt mama si am doi copii adulti pe care-i tratez cu respect si dragoste, fara sa-i manipulez sau sa le cer sa-si sacrifice fericirea lor, doar ca sa ii am eu sub control. Iti spun asta, fiindca am trecut prin ce treci tu, cu propria-mi mama si a trebuit sa o opresc la timp, ca sa nu-mi distruga viata.
Vezi-ti de viata ta si viziteaza-ti mama 1 data pe an, mai ales ca aveti posibilitatea sa va vedeti foarte des pe messanger, skype sau orice alt program online.
Viitorul tau apartine tie, partnerului tau si copiilor tai. Parintii au viata lor si trebueisc tratati cu rabdare si respect, dar fara sa le permitem sa ne controleze viata, sau se se impuna in a noastra.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ești. Trebuie să îți vezi de viața ta.

| Mosotti a răspuns:

Incet incet se obisnuieste, nu-i sufla in coarne. Aia e, fiecare isi vede de viata lui. E prea aiurea ce face.

| SilentRain a răspuns:

Neea',e maică-ta prea sufocantă

| NLS a răspuns:

Cunosc o persoana care a stat langa parinti toata viata, si acum cand deja se indreapta spre pensie nu are nimic.
Nici familie, nici parinti, nici locuinta, nici copii.
Nu e gresit sa asculti de ei, dar pana la un punct.
Ei ti-au dat viata, dar cum alegi sa o traiesti e decizia ta, si ei ar trebui sa o respecte, daca pretind ca te iubesc si le pasa de fericirea ta.
Si eu sunt departe de taica-meu (aceeasi distanta).
Uneori vorbim zilnic, alteori o data la saptamana, ii e dor de noi (mine si fratele meu) dar intelege ca asa ne e mai bine.

In fond, ma intreb ce-o face cei plecati prin Canada, ca noi de bine de rau, o data pe an tot mergem pe acasa. Eu chiar de 2 ori de obicei (mai putin acum de cand cu virusul).

| Legion7X a răspuns:

Nu stiu ce să spun, dar eu zic că este un sentiment neplăcut să îi interzici sau să nu-i răspunzi, dacă ea are dorința să te sune. În fine Faci ce simți.

Numai bine!

| ShadowLoleris a răspuns:

Îi este foarte dor mamei tale de tine!

| Elena2021 a răspuns:

Ar trebui să te bucuri ca mama ta ține la tine.
Eu când am fost plecată din țara mama nu a dat niciun semn in 3 luni