| 123567890 a întrebat:

De cateva luni am ganduri suicidale, acestea avand la baza lipsa de incredere in sine, familie absenta, sustinere in orice activitate de a mea/plan din partea cuiva, la fel de abstena, ma simt a nimanui, si chiar sunt, incerc sa imi intaresc psihicul, incerc sa comunic cu oamenii din jurul meu dar toti sunt non-receptivi, inclusiv "familia" formata doar dintr-o mama, deoarece nu mi-am cunoscut tatal niciodata, iar mama, e prea ocupata de sine pentru a da importanta "plodului" bun de nimic pe care l-a nascut acum 21 de ani. Nu imi gasesc un sens in viata, nici pe partea fianciara nu ma descurc prea bine, caci trebuie sa ma tin in facultate singura, prieteni nu prea am, deoarece nu am incredere in mai nimeni, dar nu sunt neintegrabila. Maicamea nu a investit in mine nimic niciodata, nici in educatia mea, a fost violenta, acum e doar ignoranta ca am 21 de ani si orice problema de-a mea expusa ei se incheie cu "descurca-te". Mi-as fi dorit o familie normala, cu doi parinti iubitori. Dar sa zicem ca asa a fost destinul. Vreau sa imi depasesc depresia sau anxietatea... nu vreau sa cedez psihic, sa recurg la ceva necugetat intr-o criza, caci aceste crize de intensifica pe zi ce trece neprimid un zambet cald si o vorba buna de la o persoana draga, si nu numai, macar de la cineva. Astept pareri.

Răspuns Apreciat de Editori
| Kevinn2000 a răspuns:

Bună.
Îți voi da niște sfaturi, iar tu le iei în considerare doar dacă crezi că e mai bine pentru tine.
Pentru început, scapă de aceste gânduri de suicid, nu are niciun rost să te gândești la așa ceva. Focusează-te pe prezentul și viitorul tău, fi cât mai pozitivă, și după cum a spus și Hecate, nu ai nevoie de susținere sau zâmbete din partea oamenilor.
Pe mine, de exemplu, nu mă ajută la nimic asta, nu-mi dă o stare de bine sau ceva, cel puțin nu acum, la 20 de ani ai mei.
Posibil să mă înșel, poate ai nevoie de zâmbete și susținere pentru a fi mai încrezătoare, dar asta pentru că ești tu mai slabă, psihic vorbind. ( Asta e părerea mea ).
Depresia și anxietatea se pot depăși ușor din câte am înțeles. Găsește-ți un hobby, ceva ce îți place să faci și fă des acel lucru, încât să uiți de toate gândurile negative.
Un băiat a făcut asta + alte lucruri presupun, nu mă pricep prea bine, și i-a trecut. ( El asculta muzică și cânta în timp ce o asculta, ăsta era hobby-ul lui ).
E bine că nu prea ai încredere, dar la unele persoane care ți se par ok ( cred că poți distinge oamenii buni față de cei răi ) dă-le o șansă, fă-ți măcar un/o prieten/ă.
În legătură cu situația financiară, vreau doar să-ți spun să te gândești bine dacă te ajută facultatea la ceva sau nu. Dar gândește-te foarte bine.
Dacă ești în ultimul an, nu cred că are rost să renunți.
Prin asta mă refer că dacă crezi că nu te ajută facultatea, ai putea să începi să îți cauți un job care să-ți placă de pe acum și să faci ceva bani în acest timp. Dar dacă chiar îți este de folos facultatea, rămâi.
Mult succes!

11 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Din ce oras esti draga mea? Nu esti fara sens, nimeni nu se naste degeaba, toti avem un scop inclusiv tu. Te-ai gandit cate poti face?
Faptul ca nu ai cedat pana acum e semn ca in interiorul tau esti puternica, desi nu vezi asta acum. Deci, nu ceda nici de acum in colo. Daca esti de acord, imi poti da mesaj

| StrongHeart a răspuns:

Incearca sa intelegi ca ai crescut si trebuie sa lasi parintii sa isi vada de treburile lor si tu sa te tii de facultate si sa incepi o noua viata.Gandeste-te cand erai copil cat de mult iti doreai sa cresti sa fii independent/a, acum ai ocazia sa fii cineva.
Cat despre partea financiara, incearca sa nu te gandesti cum sa faci bani rapid ci sa iti gasesti scopul tau, o pasiune anume si sa te tii de ea.Incearca sa inveti zi de zi ceva nou si sa fii mai bun ca ieri.
Sa stii ca toti trecem prin asa ceva.
https://www.youtube.com/watch?v=C110xej1HIs

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"neprimid un zambet cald si o vorba buna de la o persoana draga"
N-ai nevoie de asa ceva.N-ai nevoie de susținere din partea altora.Mereu ai sa fii pe cont propriu.
Obisnuieste-te de pe acum cu ideea si o sa fie mai simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai prea mult pe Facebook si social media, si prea putin in societatehappy

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Total de acord. Facebook e cancer, sincer.
De cand nu mai stau pe Facebook ma simt mult mai bine, n-am chef sa ma uit ce bine o duc altii de varsta mea si ce realizati sunt sau sa postez ceva si sa astept un rahat de notificare.Mai bine ma ocup de persoana mea, sa imi gasesc interese noi decat sa pierd ore in sir dand scroll sa vad ce a mai facut cutare.
In schimb gasesc alte site-uri gen Youtube, reddit foarte folositoare si de unde ai ce invata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Macar de ai vedea postari de-ale prietenilor.
Dar din 10 postari, una e a unui prieten, si restul reclame si cacaturi pe care ei le posteaza, clipuri in araba, in indiana, in pakistaneza, clipuri din america.
Sa-i ia dracu.
Mai pune cate unu o poza pe la dubai sau cine stie pe unde, de te enervezi si mai mult.
Timp pierdut aiurea pe Facebook.

| 123567890 explică (pentru anonim_4396):

Crede-ma ca nu fac asta, social media e o porcarie din perspectiva mea... bine. are si parti bune, cunosti mai usor persoane, ai un orizont mai larg de posibile legaturi, si aici nu ma refer doar la "combinat pe Facebook"

| anonim_4396 a răspuns (pentru 123567890):

Nu intalnesti prieteni pe Facebook, ci doar cunostinte in cel mai bun caz.
Prietenii ii faci cand socializezi si iesi la plimbari evenimente, un suc. happy

| Emazio a răspuns:

Ai ajuns asa datorita procesului lung dintr-o copilarie neglijata, mai intai trebuie sa intelegi cum ai ajuns asa si apoi sa inveti din asta ca sa nu repeti.
Am avut si eu momente suicidale si personal mi-au trecut cu timpul, nu am stiut ce sa fac exact sa trec peste, insa cred ca ceva m-a ajutat: catharsis, purificarea prin arta, am inceput sa scriu poezie ca sa ma eliberez undeva, si in timp fiind concentrat pe creatie si fiind tot mai mandru ca eram in stare sa creez ceva ce imi placea am reusit incet sa vad iar frumosul in viata. Si ce m-am gandit mereu cand aveam ganduri sinucidere, daca am avut norocul sa nu mor pana acum, de ce sa imi iau viata acum si sa nu vad ce o sa mai intalnesc in ea. Nu exista destin, doar circumstante, dorinte, urmari, etc. Pentru astfel de situatii ca a ta sunt oamenii care sunt slabi si renunta la viata, si cei care se intaresc si merg mai departe, castigand in astfel de momente, tu din care categorie vrei sa faci parte? Era un fragment parca din Sun Tzu: Daca lupti poti sa pierzi, da nu lupti ai pierdut deja.
Daca are sens ce zic si ai nevoie sa vorbesti cu cineva, poti sa imi dai mesaj happy.

| 123567890 explică (pentru Emazio):

Pictez de ani buni...multumesc pentru sfat. ❤

| Rd79 a răspuns:

In ce oras stai?
Daca esti la facultate, ai colegi/colege cu care te intelegi mai bine? Nu neaparat genul in care sa poti avea incredere totala, dar cu care sa mai stai la o mica barfa, sa mai iesi la o terasa, sa te mai duci la un eveniment, ceva.

Stiu oarecum prin ce treci, nici eu nu am avut o viata de familie super buna cand eram mic, desi e mai buna decat ce descri tu. Dar si eu am avut partea mea de probleme in anumite perioade ale vietii.

Daca ai chef sa vorbesti cu cineva, am destul timp liber.

| Kevinn2000 a răspuns:

Am uitat să mai precizez ceva esențial.
În legătură cu gândurile suicidale și în legătură cu fericirea.
După cum am spus, nu are niciun rost să te gândești la suicid, iar acum vin cu argumentul meu destul de puternic, care s-ar putea să-ți ia gândul de la așa ceva.
Dacă te sinucizi, vei ajunge în iad pentru eternitate.
Dumnezeu există, mie Mi-a dovedit asta când L-am rugat să-mi dovedească că există.
Acum, depinde de tine dacă mă crezi sau nu, eu spun adevărul.
Nu are rost să suferi la infinit pentru câțiva ani pe pământ în care ai luat o decizie extrem de proastă.

Și în legătură cu fericirea, știu doar că ți-o poți creea singură, trebuie doar să vrei să fi fericită.
( Asta am învățat de la Levi Elekes de pe Youtube, dacă vrei, caut video-ul în care vorbește despre acest subiect și pun link-ul aici ).
Nu știu dacă este 100% adevărat ceea ce spune el despre acest subiect, dar eu îl cred, chiar pare plauzibil.

| relativsausigur a răspuns:

Mama-ta e o dobitoaca, si taica-tu un aerian care a ajuns parte dintr-o familie al carei cuvant nu e destul exemplificat in sinea lui.
Tot ce trebuie sa stii, si iti spun sincer, e ca nu e vina ta ca ei sunt asa, nu a fost la alegerea ta caracterul lor infect, cat nici nu e la alegerea ta caracterul altor oameni.
Tu trebuie sa te adaptezi sa supravietuiesti in lumea asta, ca sa iti faci loc pentru oportunitatile de fericire care te privesc pe tine, si pe care le poti impartii si cu altii care MERITA. :-)

| icewolf a răspuns:

Hey, Kevin2000 a spus cam tot ce e de zis, stiu cum te simti, sa nu ai incredere in nimeni, toata viata lumea din jurul tau sa isi bata joc de tine, am avut si eu ganduri de genu, de cateva ori m-am taiat, dar mereu mi-am dat seama ca daca fac asta ei castiga, rautatea, negativitatea lor castiga. Nu le da un motiv sa castige, gaseste pe cine cu care sa poti vb, chiar si pe TPU, oriunde, doar vb cu cineva care sa iti ia gandul de la toate lucrurile astea, si incearca sa te bucuri de micile bucurii ale vietii, razele soarelui, animale, o cafea sau ce bautura preferi tu, o emisiune tv, o carte buna, etc. Viata inseamna mai mult decat suferinta trebuie doar sa incerci sa o vezi altfel.

| 123567890 explică:

Pictez de ani buni...multumesc pentru sfat.

| Ionel_Tulbure_1992 a răspuns:

Vrei sa fi prietena mea?