| Raluka2006 a întrebat:

Bună TPU!
De câteva luni mă simt foarte stresată. Singura problemă care este de vină sunt chiar bunicii mei!
Deci să vă explic cum stă treaba.
Mama mea este țigancă iar tatăl meu este român, bunica din partea lui tata nu a fost de accord cu relația lor. Și a făcut foarte multe scandaluri pe tema asta! Până când într-o zi mama s-a gândit să plece în străinătate la mama ei. Eu am rămas în grija bunicilor și a tatălui meu în România.
Eram micuță, aveam vreo 6 ani când a plecat mama în Italia. După un scurt timp Mama cu Tata au început sa se înteleagă foarte greu și se certau fără motiv.
Până într-o zi când au decis să divorțeze.
După câțiva ani de când au divorțat mama și-a refăcut viața și totuși a decis împreună cu tata să se împace pentru mine, în fine!
Tata când lucra în România stăteam cu el, dar după și-a deschis o firma de camioane și a plecat în Spania.
Când a plecat tata în Spania eu, am rămas în grija bunicilor și a mătușii mele (din partea tatălui).
Totul a fost bine și frumos, până când m-a chemat mama în Italia, atunci aveam 20 de ani. Am mers la ea și am stat timp de două săptămâni, când m-am reîntors în România țin minte că era ora 12 noaptea când am ajuns acasă la mine,eu având apartamentul într-un bloc cu bunicii mei. —M-am trezit după un scurt timp cu bunicămea peste mine în casă venind ea cu chef de scandal și ură pe mine din motivul că de ce am mers la mama.
A început să îmi adreseze vorbe foarte jignitoare adresate mie și mamei mele.
Nu am reușit să o fac să se calmeze și nu am avut de ales și am sunat poliția deoarece eram foarte nervoasă pe ea.
Până să vină poliția, a început să sară la bătaie și chestii de genulîn fine.
Până și în zilele de astăzi eu nu vorbesc cu ea.
Luna aceasta s-a îmbolnăvit bunicul meu, și eu am cumpărat medicamente tot ce era nevoie. Dar într-un final boala pe care a avut-o s-a agravat extrem de mult și s-a stins din viață!
Poate nu mă credeți dar nu m-a lăsat nici să merg să îl văd! Am dat să intru în capelă și m-a scos afară de acolo.Și mi-a spus sa plec de acolo că îi fac neamurile de rușine.
M-a facut în tot felul curvă, țigancă etc.

Și astăzi am mers acasă că am fost cu iubitul meu la cumpărături și am fost și cu câinele. Eu stau la etajul 3 și ea la etajul 2 când urcam scările ea atunci ieșea din casă, câinele meu a mers către ea și ea când a vazut l-a lovit cu coada de la mătură peste spate. Am tolerat.

Eu nu știu ce să mai fac.
Nu mă pot întelege deloc cu ea. Vreau niște sfaturi!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O tratezi ca o straina

| Freya1 a răspuns:

Nu ai ce sa faci decat sa ignori, iar daca se mai ia de tine sa ii spui ca vei depune plângere la poliție.În situația de față nu prea ai ce sa încerci sa aplaneze sau sa schimbi, nu va place si basta, viata merge inainte.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă totuși te ai înțeles cu ea pana la 20 și te au crescut înseamnă că nu sunt asa rai. Ai greșit și tu atunci când ai chemat politia, a fost un gest cam extrem după părerea mea. Eu zic sa încerci tu sa lași de la tine fiindcă ești mai tânără, cere ți iertare și vezi ce se întâmplă. Dacă femeia a prins ura ori are vreun motiv pe care tu nu l ai mai scris ori este ea atât de dificila încât nu ai ce sa faci decât sa ți vezi de drum

| Raluka2006 explică (pentru Emma30555):

Credemă că este extrem de dificilă! Eu nu i-am gresit cu nimic, ea nu a fost de accord ca eu să merg la mama. Când eram mai micuță 14 -15 ani nu mă lasă nici să mă lăsa nici să ies cu prietenele.

| AliGab a răspuns:

O ignori sau te muti din blocul acela. Iar baba o sa vada cand o sa ajunga la batranete si nu o sa aiba pe nimeni

| Dana2103 a răspuns:

Din primele randuri, te exprimi prost. Romanca e si maica ta, ca nationalitate, dar nu e caucaziana ca tatal tau, e de etnie rroma.

| scrigroup a răspuns:

Probabil ca are ura pe tine si pe mama ta.
Oricum sa nu iti fie rusine ca mama ta e rrom (tiganca).
E tot om si poate un om mai bun ca multi "romani"

Noul dicționar explicativ al limbii române dă următoarea definitie pentru ROM:
ROM2 romi m. popular Persoană care face parte dintr-un grup etnic originar din India, răspândit aproape în toată lumea, ducând (în unele zone) o viață seminomadă; țigan
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/rom.php