| AndreeaAmalia177 a întrebat:

Buna, TPU, deci am o problema foarte mare, cu mama in special, nu ma inteleg cu ea cand vin acasa mereu ne certam. Totul cred ca este pornit de la prietenul meu, suntem de 5 luni impreuna dar ne intelegem super bine (el este arab) stiu ce parere au unii despre ei dar el e super ca om si daca este sa gresesc imi asum dar cand cineva pune presiune si cu alte lucruri imi este greu, eu mai merg la el acasa, facem mancare impreuna si mama cand ma suna ii raspund fara nici o problema, ea stie de el, dar ultima oara eu faceam ceva sa mancam si ea m-a sunat dar telefonul meu era in camera si dupa ce am vazut apelurile cand am sunat ea a inceput sa zica ca umblu aiurea si sa-i trimit poze de unde sunt si multe alte chestii, precizez ca eu sunt anul 2 la facultatea de medicina, pe langa asta am un job, machiez cand am timp sa ma ajut pe mine ca sa nu-mi dea mama banii pentru ca si ea vrea sa ridice casa si nu vreau sa ii cer bani si azi mi-a zis ca este in interesul meu sa merg la machiaj si ca ea ma trimite la facultate sa invat nu sa umblu aiurea si multe altele. Oare cu ce am gresit? Merg mereu la facultate, invat, nu merg in cluburi nu ies in oras pana tarziu dar si cand o fac este foarte rar doar cu prietenul meu ies si atat. Intr-o zi am iesit cu o prietena de-a mea la un festival de umbrele si ea a inceput ca este noaptea tarziu si de fapt era la 9 seara, eu inteleg ca si ea are probleme dar eu nu mai pot trai asa, simt presiune si nu mai suport va rog un sfat ceva as aprecia. Multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| biancaebar a răspuns:

Trebuie sa o faci ca sa inteleaga ca esti responsabila de lucrurile care le faci si sa ii demostrezi ca faptul ca ai iubit nu inseamna ca nu mergi la facultate sau chestii asemanatoare. Eu am trecut prin aceeasi situatie cu parintii mei numai ca ei sunt foarte incuiati la minte si unica solutie a fost sa devin independenta. Eu recomand sa vorbesti cu ea, sa o intrebi ce are impotriva sau mai bine ce gandeste ea ca faci.
Sper ca totul sa fie bine.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din moment ce nici nu te întreține ea ce treabă ai cu opinia ei? ignor-o și fă-i ce vrei, nu faci absolut nimic greșit

| Mosotti a răspuns:

Incearca sa ii explici ca ce face e o tampenie si sa te lase cu viata ta, desi ii explici degeaba ca tot nu are efect, poti sa te muti la prietenul tau sau altundeva cu alte fete in chirie, camin si rupe-te de mama ta care-ti mananca sufletul.

E viata ta, nu mai esti minora, nu are ea treaba ce prieten ai tu, cand vii tu acasa, are niste frustrari si se razbuna pe tine, e cazul sa inceteze, si tu sa incerci sa pleci de acolo cumva sau sa te impui mai mult! Poate si i-ai permis cam multe cred eu.

| AnastasiaK a răspuns:

Umm, esti anul 2 la facultate, deci majora. Nu-ti convine mediul in care traiesti, schimba-l. O fi si greu... Aminteste-i mamei tale si tie mai ales ca in momentul de fata esti singura care are dreptul sa ia deciziile in propria viata si procedeaza ca atare.

Răspuns utilizator avertizat
| Sabs28 a răspuns:

Buna. Trista situatie, pot spune ca am trecut prin asta. Mama ta cel mai probabil are niste probleme de natura psihologica, nu vreau sa speculez pentru ca nu sunt de meserie, dar ceva este. Fii independenta, nu ai nevoie de acordul ei pentru a fii fericita. Eu am facut in viata fix ce am vrut, contra parintilor deseori, si sunt f bine :-) Te imbratisez si ai incredere in tine, indiferent de orice!